Doporučujeme

Celulitida - malý velký strašák

Dolíčky a nevzhledné hrbolky na kůži, to je strašák pro ženy na celém světě. Čeho se ale vlastně bojíme a jaké jsou nejčastější mýty o pomerančové kůži?

Babička měla štěstí, že ji neměla, říkáte si... Jenže to vůbec není jisté, naopak. Přestože se o ce-lulitidě mluví jako o ‚nové nemoci‘ a trápí prý až 90 % současné ženské populace, ve skutečnosti o žádnou novinku nejde. Jen se o ní jako o civilizačním onemocnění začalo mluvit teprve před asi dvěma desítkami let. Může prý za to šikovný marketingový tah kosmetických firem. Teprve pak si ženy začaly před zrcadlem zděšeně zkoumat každičký centimetr pokožky a braly obchody útokem.


Další mýtus je, že čím kvalitnější krém na dolíčky zkusíte, tím lepší bude výsledek. Ani s tím nepočítejte. Přestože v případě pokožky platí vždy zlaté pravidlo: mazat, mazat a zase mazat, samotná investice do krémů je pouze okrajovou záležitostí. Pokožka vám sice za péči poděkuje – bude hladší, hebčí a bez šupinek, ale dokonale ‚nehrbolkovatá‘ stehna vám nezaručí. Přesto by vám v povinné ‚beauty‘ výbavě anticelulitidový krém chybět neměl. Zkuste také zařadit do svých kosmetických rituálů střídavé sprchování teplou a studenou vodou především na stehnech a na zadečku (trénujete tak nejen pružnost pokožky, ale je to také prevence proti křečovým žilám) a před promazáním pokožku pořádně promasírujte lufou nebo kartáčem.



Může stres za dolíky?

Stres a psychika v hlavní roli při boji s celulitidou? Je to skutečně tak. Přestože se pro vás ‚nervování‘ v práci nebo s dětmi stalo každodenním chlebem a v boji s celulitidou ho považujete za bezvýznamné, podceňovat se je rozhodně nevyplácí. Psychická rozladěnost spojená s urputnou snahou mít dokonalou pokožku vám nijak neprospějí. Jaký vztah máte ke svému tělu? Hledáte na něm jenom nedostatky, nebo ho dokážete i patřičně ocenit? A neříkejte, že není za co! Na každém těle se najde něco krásného, za co bychom ho měly milovat.  Sundejte si při prohlížení se v zrcadle kritické brýle a pohlaďte se alespoň pohledem. Tělo pak bude snáze bojovat s nedostatky, které vás trápí! 



Pomerančová kůže je známkou nedostatku energie, říká se. Zní to sice trochu šamansky, ale v čínské medicíně tomu tak skutečně je. Přesně se jedná o nedostatek energie čchi QI v dráze ledvin a sleziny spolu se stagnací energie v dolních partiích těla. Romanticky bychom mohli tento stav nazvat „slabým ohýnkem, na který přikládáme mokré dříví...“ Zatímco očima západní medicíny se na celulitidu pohlíží spíše jako na estetický handicap, v čínské medicíně je popisována jako známka určité nerovnováhy v organismu. Ve hře je i ovlivnění ženy hormonální antikoncepcí. To vše významně zasahuje do hormonální rovnováhy každé ženy a podle čínské medicíny oslabuje krev, nositelku hormonů.


Pohyb? Funguje!

Možná to slyšíte neradi, ale bez pohybu se celulitidy budete zbavovat těžko. Pokud jste vyloženě antisportovní typ, vyzkoušejte klidnější jógu nebo alespoň každodenní hodinovou procházku či svižnou chůzi. Skvělé na zpevnění těla a svalů je i taichi nebo pilates. Pravidelně si dopřávejte lymfodrenáž a lymfomasáže, které tělo protáhnou od toxinů a usazenin.



  • Vybrali jsme pro Vás