Doporučujeme

10 věcí, které jsme nevěděli o ponču

Přetažené přes hlavu, se zapínáním na knoflíky. S etno motivem, s třásněmi nebo hladké. V ponču budete vždycky šik, aniž byste se třásla zimou. Kde se vzalo?

1. Pončo podle archeologů oblékali už původní obyvatelé And, a to v období zhruba kolem roku 500 př. n. l. Bylo utkané z bavlny a hřálo třeba během výprav do vedlejších osad. Silnější a delší varianta zase posloužila jako teplý úbor na delší jízdy na koních, pončo sloužilo i jako oděv při práci na poli.

2. Do Evropy přivezli ponča španělští dobyvatelé. Španělkám se tenhle svršek zalíbil natolik, že ho přetvořily i do podoby krajkového přehozu přes hlavu a prsa. Říkalo se mu mantila. Hrdou propagátorkou trendu se v 19. století stala Isabela II. Po královnině smrti se ale mantila téměř přestala nosit a začátkem 20. století byla k vidění maximálně na býčích zápasech, svatbách či o katolických svátcích.

http://gty.im/638166020

3. V polovině 19. století objevili pončo vojáci, kteří bojovali na drsných pláních amerického Západu. Během občanské války se stalo povinnou součástí výstroje obou znepřátelených stran (Severu i Jihu), přišlo totiž vhod jako pláštěnka i spacák. Před druhou světovou válkou armáda otestovala nové typy ponč v podmínkách džungle a světu představila lehčí materiály a kapuci, která se dala zapnout, a chránila tak obličej před dotěrným hmyzem. Německé vojsko se zase vytasilo se specialitou, pod níž se ukryli až čtyři lidi!

4. V padesátých letech proslavily původně funkční kousek hlavně herečky Grace Kelly a Elizabeth Taylor, která si ho nechala zhotovit přímo u návrháře Emilia Pucciho. Ženy, které si značkový luxus dovolit nemohly, si pončo prostě spíchly podomácku – z dek!

5. Na konci šedesátých let a v sedmdesátých letech si originální svršek zamilovala i hippie komunita. Frčela varianta s třásněmi, která se vyráběla z různých materiálů, třeba z koženky či semiše. Nezřídka se šilo z indického bavlněného přehozu na postel. Ulice zaplavovaly pestrobarevné exotické potisky, květinové motivy nebo ponča vyšívaná korálky.

http://gty.im/630020972

6. Výhoda téhle parády kromě faktu, že vám skvěle oživí outfit? Podle odborníků hřeje ještě víc než kabát, protože když ho máte na sobě, držíte ruce u těla, takže vám neuniká teplo.

7. Zajímavé je, že pončo do maninstreamového šatníku nikdy zrovna nepatřilo. Průlom nastal až v roce 2014, kdy Christopher Baily, návrhář značky Burberry kousek uvedl na trh. To samé udělal Karl Lagerfeld v kolekci pro Chanel. Okamžitě zareagovaly další značky a dnes pončo ulovíte v jakémkoliv módním obchodě!

8. Nejdražší pončo nabízí značka Burberry. K mání je za 1 500 dolarů!

9. Milovnicí ponča je, mimochodem, i modelka Kate Moss nebo Heidi Klum. Módní ikona Olivia Palermo ho nosí zásadně s ultravysokými, těsnými kozačkami. Zato zpěvačka Gwen Stefani pomocí ponča maskovala těhotenské bříško!

http://gty.im/638166084

10. Největší světovou sbírkou ponč se chlubil Bolivijec Oscar Barriga, který své poklady střádal už od roku 1966. Sešlo se mu dvě stě padesát trofejí. „Zajímaly mě nejen použité textilie, ale i příběh každého kousku. Chtěl jsem tohle dědictví uchovat pro další generace,“ řekl novinářům. Bohužel mu loni došly finance, a tak sbírku prodal Státnímu etnografickému muzeu. Tip: V Bolívii najdete i Muzeum ponča! Najdete ho ve staré čtvrti města Copacabana, nedaleko břehu jezera Titicaca.

 


  • Vybrali jsme pro Vás