Zoomines - zvířátkový cirkus
Legendární hra Tetris směle vkročila do třetí desítky let své existence. K řadě gratulantů by se jistě přiřadil i povedený klon Lumines, jenž loni vtrhl jako blesk na konzolu PSP a takřka v rekordním čase si vydobyl své místo v těžké konkurence a také na freeware scéně, kde se okamžitě vynořilo hned několik jeho klonů. Autor Zoomines však šel na věc chytře, využil popularity Lumines a rozhodl se vyrobit jeho křížence s další legendou – Zookeperem. Pokud jej neznáte, vězte, že jde o logický rychlík, v němž klikáním zneškodňujete barevná políčka s obrázky zvířat a vytváříte jejich comba. Zookeeper svou popularitu oprášil díky povedenému flashovému zpracování.
Ptáte se, jak toto spojení dvou her dopadlo? Nu, nijak, protože jde jen o past na hráče. Zoomines jsou totiž pouhým dalším klonem Lumines a jenom si ze Zookeperu ukradli grafiku. Jak jsem již v úvodu naznačil, Lumines se podobají principem Tetrisu. Hra však klade velký důraz na své zpracování, nepostradatelnou symbiotickou složkou je hudba a animace vzdáleně připomínající elektrokardiogram. Jakoby v ní tepalo neviditelné srdce, se zvyšující se rychlostí se plynule mění grafika, pozadí, hudba i rytmus. Tato gradace je důležitým prvkem, díky čemuž si vás hra rychle získá.
Základní kostky jsou seskupeny vždy do čtverců, díky čemuž máte při jejich skládání méně kombinací než v Tetrisu a hra je tak svižnější. Kostky zmizí z obrazovky a body se vám připíší v okamžiku, kdy se vám podaří sestavit minimálně čtveřici kostek. Před jejich zmizením je krátká prodleva, jíž můžete využít k vytvoření komb ze šesti , osmi či více kostek. Tedy alespoň teoreticky, protože v Zoomines narazíte na jednu modifikaci, tedy zákeřnost, no možná vlastně jen chybu programátora. Při pohybu se mi totiž kostky občas podivně postavily na odpor a nebylo možné je v souřadnici nasměrovat do kýženého sloupce. V některých situacích bylo sice možné využít již poskládané kostky k odrazu, většinou to však skončí peprnou poznámkou nad špatným umístěním. Díky tomu se docela značně snižuje plynulost a možnost rychle a přesně vytvářet rozsáhlá komba, což je pro předloha naprosto charakteristické.
Jak jsem se zmínil, Zoomines mají ze Zookeperu vykradenou grafiku, která posloužila jako podklad pro samotné kostky. Na pozadí nechybí animace, jako tapeta slouží fotografie, hudba je také příjemná. Co je však nejdůležitější, všechno to do sebe zapadá, změny prostředí a kostek jsou plynulé a naprosto plní svůj cíl – zmást hráče, aby udělal při transformaci chybu.
Zoomines jsou poměrně zdařilou variací, i když kvůli nepřesnému ovládání ztrácí notnou část svého kouzla. Pokud jste nikdy Lumines nezkoušeli, jde o dobrý startovací bod, s jehož pomocí si o něm uděláte přesný obrázek.
Prodej pozemky pro bydlení, 20 932 m2 - Bělá pod Bezdězem - Bezdědice
Bělá pod Bezdězem - Bezdědice, okres Mladá Boleslav
10 850 000 Kč