Xeno 2002 - hrátky na ledu

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:01
Stařičké spektrum zplodilo mnoho skvělých her a Xeno 2002 je moderním zpracováním jedné z nich. Ať už jste ale v oblasti počítačových her pamětníky nebo úplnými nováčky, jistě vás bude zajímat, jak tato konverze dopadla. Obzvlášť, pokud patříte mezi příznivce kulečníku nebo hokeje.
50

Xeno 2002

Platforma: Freeware
Výrobce: Colin McGregor

Stáhnout

Xeno

S dnešní hrou se podíváme do tisíce let vzdálené budoucnosti. V této době, jak nám ji servíruje autorova rozbujelá představivost, si lidstvo konečně uvědomí, že technologický pokrok již dospěl dostatečně daleko, a je tedy možné hrát staré hry ze Spektra i ve skutečnosti. Netrvalo tedy dlouho a jedna z dávno zapomenutých her – Xeno - mohla být vzkříšena. My ale naštěstí nemusíme čekat tisíce let, abychom se na živý přenos zápasu v Xeno mohli podívat. Ba co víc, dokonce se ho budeme moci sami zúčastnit a to vše prostřednictvím zcela současné hry Xeno 2002.

Herní pravidla nejsou nijak složitá. Hraje se na ledové ploše, kde proti sobě stojí vždy dva hráči. Každý z nich ovládá jeden disk příslušné barvy, který může vystřelit libovolným směrem a téměř libovolnou rychlostí. Dále je na ledě ještě puk, přičemž cílem hráčů je trefit puk tak šikovně, aby skončil v soupeřově brance. Jak vidíte, hra je jakousi kombinací kulečníku a hokeje. Chybí zde ale jak tágo, tak hokejky. Vystřelení disku správným směrem není příliš těžký úkol. Stačí označit určité místo na ledě a disk po vystřelení poputuje přímo k tomuto místu. Čím je pak toto místo od disku vzdálenější, tím rychleji disk vyletí. Často budete muset využívat odrazu od mantinelů, pokud vám bude soupeřův disk překážet v cestě. Jindy zase takový disk využijete k vícenásobnému odrazu. Jediné, co vám bude přesné míření ztěžovat, je poněkud méně inteligentní kamera, která situaci na ledě nezabírá vždy z toho nejvhodnějšího úhlu. Naštěstí hra nabízí možnost volby mezi několika typy kamery, což občas situaci vyřeší, bohužel ale ne vždy.

Xeno

Aby se vám hra hned tak neokoukala, dostanete k dispozici hned dva možné způsoby hry. V tom prvním se hráči po každém „tahu“ střídají, přičemž nastavení směru a rychlosti disku musí hráč, který je právě na řadě, stihnout v poměrně krátkém časovém limitu. Po jeho vypršení je disk automaticky vystřelen, ať máte směr a rychlost nastaveny správně nebo ne. V menu si sice můžete délku tohoto intervalu upravit, ovšem změna je možná jen v poměrně úzkých mezích. Každopádně si tedy budete muset zvyknout uvažovat rychle, jinak vás soupeř pošle k ledu. Druhou variantou hry je tzv. volný styl, kdy oba hráči mohou provádět všechny akce zároveň. V tomto módu hra ztrácí svůj strategický rozměr a stává se mnohem více akční, což určitě není špatně.

Rozhodně povedenou stránkou hry je její grafická podoba. Díru do světa dnes sice neudělá, ale, i přes svou jednoduchost, rozhodně není špatná. Ledová plocha odráží okolní prostředí a na oponách skandují diváci. Tedy, je pravda, že diváci v nevytápěné hale trochu zamrzli, a tak jen ztuhle stojí. Na jejich veselých výrazech je ale jasně vidět, že, předtím než umrzli, se skvěle bavili. :) Kazem na kráse jsou pak výše zmíněné problémy s kamerou, která zprostředkovává výhled na herní scénu. Neustále se zaměřuje na puk a nic jiného ji nezajímá, takže se klidně můžete octnout zcela mimo obraz a nic s tím neuděláte.

Xeno

Dobrým dojmem působí i všechny zvuky ve hře. Není jich sice moc, ale setkáme se i s hlaholením publika, což rozhodně pozvedává atmosféru o pár stupínků výše. Při spuštění hry na váš sluchový aparát zapůsobí i docela povedená hudba, která bohužel doprovází pouze intro a ve hře samotné si o hudbě můžeme nechat jen zdát. Poslední mojí výtkou je absence volby hry proti počítači, takže pokud si chcete zahrát, musíte si přizvat vlastního soupeře. Každopádně je ale Xeno 2002 docela povedenou hrou. Po nějakém čase sice poněkud ztrácí na přitažlivosti, ale než se tak stane, jistě se u ní dobře pobavíte.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 82 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz