Surfive - umělec na vlnách

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:32
Windsurfing patří v zemích u moře k jedním z nejoblíbenějších sportů a není divu vážení - jedná se totiž o opravdu zábavnou činnost, i když bohužel také dost nebezpečnou. Právě teď si ale můžete zkusit surfovat po extrémně velkých vlnách a upozorňuji, že to rozhodně nebude všechno, co vás v téhle hře čeká.
70

Surfive

Platforma: Freeware
Výrobce: Phenomedia

Stáhnout

Surfive

V dnešní době se sport stává módou - sportovat se speciálním nářadím a ve speciálních oblečcích bohužel něco stojí. To něco je obvykle docela velká částka, kterou budete muset vynaložit, chcete-li se vypadat jako opravdový machr. Jsou to právě počítačové hry, které člověku umožní se přenést do světa fantazií a prožít to všechno za méně peněz i úsilí. Dnešní hra bude pojednávat o surfování a logicky si snad domyslíte, že to nebude jen holý surfing po vlnách, ale bude tam i něco navíc, co hru obohatí. Surfování je všeobecně oblíbený sport přímořských států, jenže je dost nebezpečný - teď ale budete mocí mít vše pod kontrolou. Zkrátka někdo rád surfuje na mořských vlnách a někdo na internetu a právě teď se tyto dva rozdílné světy pomocí gamesky Surfive spojují.

Hlavním úkolem ve hře bude posbírat co nejvíce bodů - jak, to se dozvíte v následujících řádkách. Vžíváte se do role buď pro muže příjemnějšího Joea, nebo pro něžnější polovičku výhodnější Judy, a se svým prknem surfujete po vlnách oceánu, jenže moderní doba špinavých ulic se dostává i do moře a je s podivem, kolik se na vás valí různých prapodivných předmětů, některé se vám pranic nelíbí, tím myslím třebas krokodýla, jiné si s radostí vezmete, příkladem by mohla být truhlice plná zlata. Právě podle toho, zda je to pro vás výhodné, se vám body přičítají nebo odčítají. Z těch, co body přičítají, můžete narazit na akvárium s rybičkami, knihy, majáčky, truhlice zlata, láhev vodky nebo pštrosy v sudu, a ty, co vás nepotěší, jsou například žraloci, bobři, chobotnice nebo želvy. Při vyhýbání se nebo naopak sbírání jednotlivých předmětů nesmíte zapomenout dát pozor, abyste se nevnořili svým prknem příliš do vlny, protože to by znamenalo pád. Pokud se vám to nedej bože stane, hra Surfivevás automaticky vynese doprostřed obrazovky a několik sekund jste jakoby neviditelní, aby vám hned první záporné předměty neztížily cestu. Za tento pád zaplatíte několika drahocennými sekundami. To souvisí s limitem, máte přesně devadesát sekund času a v tomto úseku musíte posbírat co nejvíce kladných předmětu, respektive dosáhnout co nejvyššího skóre. Po vypršení tohoto limitu se dostáváte na listinu High score a pokud byl váš výkon chvályhodný, tak se sem zapíše vaše jméno na věky věků (nebo přinejmenším do doby, než jej někdo překoná :-). Tohle je vlastně celý princip a nenapadá mě, co bych dodal. Doufám, že je to všem jasné, takže se vrhneme do jiných vod.

Ovládání hry je naprosto jednoduché, v menu používáte myšku a ve hře pouze šipky. Surfař reaguje na vaše pokyny dost pomalu a pokud ho vedete nějak příliš krkolomně, může se stát, že neudrží rovnováhu a svalí se přímo do moře. Instalační soubor čítá 3.5 MB, což je dnes snesitelná velikost, alespoň tedy pro mě.

Hra neobsahuje žádné intro, naštěstí se těší pěkně zpracovanému menu, na jehož pozadí se prohání chlapík na jedné šikovné vlnce. Najdete zde kromě startu a exitu listinu nejlepších- high score a obsáhlé informace v položce Hilfe. Hru nám přinesla země na freewarové tituly bohatá, to jest Německo a byla vyrobena čerstvě v tomto roce.

Surfive

Grafika ve hře je pouze o několika barvách, ale působí velice pěkně. Vše je uděláno comixovým způsobem - použití pouze několika barev. Hra obsahuje něco málo efektů, ale všeobecně se autoři moc nepředali. Hratelnost vidím jako nadprůměrnou, možná to je proto, že mě stále baví hry, kde nějakým způsobem získáváte body (jako třeba Moornhuhn).

Celkově zrekapitulováno se jedná o dost kvalitní hru na systému získání co nejvíce bodů, která vás zabaví hned v několika směrech. Sami totiž po několika chvílích ujistíte, že začínáte bezmezně toužit si taky na nějakém prknu zasurfovat, a třeba vaše další kroky povedou k cestovní kanceláři, která vám vaše sny za "nepatrnou" částku splní a vy budete několik měsíců pařit u moře gamesy a jezdit na prkně. Zábavy si snad užijete dost a pokud ne, zkuste nějakou z jiných her, kterých máte na tomhle serveru požehnaně.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

62 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Najdete na iDNES.cz