SDI: Strategic Defense Initiative

  12:00aktualizováno  8. listopadu 12:39
Na úvod týdne věnovaného nostalgicky klasickým titulům minulosti přinášíme jeden pozapomenutý, velmi komplexní strategický simulátor z dílny legendárních Cinemaware, kteří jej zveřejnili již před časem na svém webu jako freeware.
70

SDI

Platforma: Freeware
Výrobce: CinemaWare

Stáhnout

SDI Cinemaware je jednoduše úžasný tým. Nejenom proto, že vytvořil velké klasiky strategického, adventure či akčního žánru (hovoří se samozřejmě o notoricky známých Defender of the Crown, It Came from the Desert či celé řadě amigovek), ale především z toho důvodu, že se absolutně neostýchá udělat něco pro své věrné fanoušky a vlastní stařičké klasiky zpřístupnil k volnému downloadu ze svých webovských stránek skrze jednoduché rozhraní. Stačí se tak zaregistrovat (to obnáší vyplnění formuláře a jedno potvrzení, nikde se nevyžadují žádné nadstandardní akce) a vybrat si jednu z mnoha her, které se dříve prodávaly za těžké peníze – a i přes své stáří mají dnes své nepopiratelné kouzlo. Patří k nim i málo známá SDI, neboli Strategic Defense Initiative. Tento titul vznikl ve spolupráci Cinemaware a Mindscape již v roce 1987, přičemž oblažil uživatele systémů Amiga (primární platforma, PCčka v té době ještě nedosahovala úrovně slavného commodoráckého počítače), Atari ST, Commodore 64 a PC.

SDI Je jasné, že více než patnáct let stáří rozhodně nemohlo prospět atraktivitě Strategic Defense Initiative – a i autor tohoto článku s bohorovným klidem přiznává, že pochopit základní principy nebylo zdaleka snadné a ovládání mohlo být daleko více user friendly. Výchozí podmínky SDI jsou ale velmi zajímavé. Rusko, odvěký to nepřítel těch "za velkou louží", vyprodukovalo skupinu fanatiků, kteří se pokoušejí o jediné: zničit Zemi a veškerý život na ní. Kdyby se jednalo o pár šílenců z psychoanalytického ústavu, nebyl by to až takový problém, ale jaderné hlavice v rukou těchto globálních teroristů znamenají závažnější nebezpečí. Není velkým překvapením, že je třeba tuto hrozbu potlačit, zároveň ale SDI rozvíjí i mnohem zajímavější příběh lidský: ON je velitelem amerických ozbrojených složek a snaží se nebezpečí terorismu zničit, ONA je svírána mezi skupinami mocných ve své ruské vlasti - a nezbývá, než doufat, že se krom celého světa povede zachránit i milovaný život…

SDI Co se herního stylu týče, je SDI velmi komplexní strategickou simulací. Obsahuje trojrozměrný letecký simulátor ve vesmírném prostoru, spravování satelitů, vývoj systému globální obrany a celou řadu kroků, které by skutečně bylo lze v boji proti terorismu takovéhoto rozsahu podniknout. Lepší popis než tato recenze ale jistě obstará originální dokumentace, která je k nahlédnutí na oficiální stránce hry. Nezbývá, než závěrem SDI zhodnotit. Je jasné, že je to titul určený spíše těm, kdo si na něj pamatují nebo trpí vyloženou slabostí pro podobné vykopávky. Dnešním mladým hráčům asi přijde překomplikovaný, nepochopitelný a ne zrovna dvakrát pěkný na pohled. Má však své kouzlo a podobně jako většina her od Cinemaware mu nechybí pořádná dávka originality a odvahy k mixování žánrů. Na úplný konec ještě malá poznámka k downloadu: Cinemaware neposkytují potřebnou licenci, a tak vám tentokrát nemůžeme nabídnout download přímo z lokálního serveru, ale pouze zprostředkovaně skrze jejich vlastní web…


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

35 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz