Savage Wheels – Destruction Derby jako freeware

  12:00aktualizováno  23. května 5:48
Drsné, nabušené vozy se střetávají v arénách s jediným cílem – sešrotovat nablýskané vehikly soupeřů a z jejich řidičů nadělat fašírku. Savage Wheels se řídí principy úspěšné série Destruction Derby, má však oproti ní jednu podstatnou výhodu: je zdarma.

Savage Wheels

Platforma: Freeware
Výrobce: Kenamick

Stáhnout

Savage WheelsDestruction Derby sice nepatří k těm naprosto nejklasičtějším klasikám a závodně akčním titulům, jež by nikdo neměl minout, svým agresivním založením a vysoce nadprůměrným zpracováním a hratelností si však přece jen velkou řadu fanoušků získalo, jak ostatně dokládá i zájem o vydání časopisu Score, kde byl jeho druhý díl covermountován (stalo se tak zhruba před třemi lety a čtenáři si DD2 dokonce sami vybrali v anketě). Lze tedy předpokládat, že podobný zájem vzbudí hra stejného založení, sice v prostších dvourozměrných rysech, avšak zdarma.

Savage Wheels jsou řezanicí, kde v první řadě nejde o nic jiného, než chytrým bouráním totálně rozsekat na hadry protivníkův luxusní automobil – a udělat tak dřív, než se něco podobného povede jemu. Bitvy v malých arénách jsou rychlé, dynamické, drsné, a člověk doslova cítí pach spálených pneumatik, benzínu, adrenalinu a jako samo peklo horkého boje o každičký centimetr nepoškozeného plechu. Zkrátka a dobře, Savage Wheels má ty nejlepší předpoklady k opravdu masovému úspěchu.

Savage WheelsPrvopočáteční nadšení je asi na místě. Hráči si nejprve volí buď z volného či z kampaňovitého herního módu, pečlivě vybírají jednotlivá vozidla a jezdce, kteří se souboje zúčastní, a následně se vrhají do víru bitvy. Ta je nahlížena pohledem z ptačí perspektivy a odehrává se výhradně na prostoru jedné obrazovky, což nutí obratně manévrovat, zatáčet a couvat.

Náraz čelem do protivníkova boku či zad jej poškodí více, než kdyby tomu bylo opačně, navíc se čas od času v aréně objeví cenný bonus, jenž umožní důraznější (a průraznější) zásah, či naopak spraví část vlastní karosérie a prodlouží dobu přežití. Příjemným bonusem je též možnost pokládat miny, pozor ale, aby se nestaly osudnými svému vlastnímu nastražiteli. Zpočátku, kdy hráči ještě objevují, co všechno Savage Wheels nabízejí, se zdá být jejich hratelnost perfektní a nepřekonatelná, stejně jako vizuální zpracování, rychlost a vůbec vše, co k pořádné akční hře patří. Jenže vcelku brzy přijde vystřízlivění.

Savage WheelsNa adrenalinové řežby v Destruction Derby totiž Savage Wheels nedosáhnou ani náhodou. Prvotní nápad je sice vcelku fajn, ale zpracování rozhodně neodpovídá – a to obzvláště přihlédne-li se k faktu, že hra není z nejmenších a její stažení pár (desítek) minut přece jen zabere.

Grafické zpracování je, až na pár krvavých a výbušných efektů, vcelku sterilní a rozhodně ne nijak spektakulární. Rozhodně se těch několik málo prostředí a vozů rychle okouká a jaksi není co obdivovat. Stejně tak hudba se příliš nepovedla – a ačkoliv obojí se drží nad průměrnou úrovní volně šířitelných her, najde se mnoho kvalitnějších alternativ. Savage Wheels

Hratelnost pak trpí jednak nevalnou umělou inteligencí počítačových protivníků (ale to lze freewarovce vyčítat jen stěží), jednak špatně vyřešeným ovládáním, kdy jsou vcelku časté situace, že se jedno auto zaklesne do druhého, celá hra se dočista zastaví a nezbývá, než počkat, až se vše vyřeší podivným "odseknutím". Totéž může nastat při nárazu do zdi. Je to frustrující, přitom zbytečné a kazí to velmi požitek ze hry.

Přesto však nelze Savage Wheels jednoznačně odsoudit. Řada lidí v něm i přes jeho chyby najde zalíbení, modemisté by si ale investici do jeho stažení měli vážně promyslet…


Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Najdete na iDNES.cz