Quadrax IV - návrat logického krále

  12:00aktualizováno  8:42
Od posledního dílu české logické klasiky Quadrax uplynulo již několik let. Nyní jsme se ale konečně dočkali nového pokračování s devadesátkou levelů, které vám opět nedají spát.
90

Quadrax IV

Platforma: Freeware
Výrobce: Alfaline

Stáhnout

Quadrax IVLogickou hru Quadrax můžeme po právu považovat za generační záležitost. Prvotní verzi vydal slovenský tým Cauldron již v roce 1995 a opět let později jsme vám ji nabídli exkluzivně ke stažení na našem webu. Čas plynul a přes kladné ohlasy se hra nedočkala pokračování. Až tým Alfaline oprášil tuto legendu a vytvořil nikdy neuveřejněnou druhou verzi. V roce 2000 spatřila světlo světa třetí verze, která tak byla vlastně prvním veřejným nástupcem. V roce 2005 se hra dočkala opravení bugů a přídavku patnácti levelů na celkových šedesát. Po třech letech zde máme Quadrax s pořadovým číslem čtyři.


Quadrax IVV minulém díle se naši dva archeologové vydali za nebezpečím do Konga. Jak napovídá podtitul čtyřky "Tajemství pyramid"Â?Â?, tentokrát zavítají na výpravu do Egypta. Pyramidy, skarabové, mytické postavy bohů a faraoni jsou pro archeology pravým rájem a zároveň nebezpečnou hrou s neznámými silami. A autoři toho do puntíku využili a v devadesátce levelů pro hráče připravili logické peklo. A o tom, že našinci umí naše mozkové závity pěkně rozhýbat, svědčí hned několik legendárních logických her. Quadrax je třeba podobný na klasiku od Anakreonu s názvem Berušky. I zde je nutné přepínat mezi více hráči a plnit úkoly kooperativně. Částí levelu se třeba projde jedna postava, shází kostky, aktivuje páčky a umožní průchod druhé postavě. K ovládání využijete mimo šipek jenom klávesu pro aktivaci teleportů, páček a předmětů a klávesu pro přepínání mezi postavami. Jinak jste limitováni především terénem, posunujete bedny, prolézáte komínovými chodbami atd.


Quadrax IVI přesto, že jde o logickou hru, najdeme v Quadraxu spoustu nelogična, což je součástí plánu. Každý telepat třeba nevede do teleportu za zdí, pokud vlezete do východového teleportu, dostanete se někam jinam atd. Není proto divu, že při řešení hojně využijete i tužku a papír a obětujete řešení klidně desítky minut. Hra si zachovává z původních dílů systém hesel, které se však generují při každé instalaci, takže je na internetu nenajdete. Na původním konceptu se toho moc nezměnilo, autoři nám opět nabídli desítky ďábelsky promyšlených a skvěle navržených levelů. Grafika prostředí je úplně nová, postavy a jejich animace naopak zůstávají stejně věrohodné a při hraní máte skutečně pocit, že ovládáte dva živé pidičlovíčky. Pečlivě vybraná hudba dobře navozuje tu správnou atmosféru.
Quadrax IV určitě nezklamal. Vylepšení sice není tolik, ale přepsané jádro zajišťuje větší stabilitu a do budoucna umožní autorům se soustředit na další stránky hry. Pokud si chce užít hodiny a hodiny při řešení zapeklitých levelů, můžete se rovnou vrhnout na download.     

 

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 110 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz