Pyramis – staňte se egyptským faraonem

  12:00aktualizováno  15. srpna 12:17
Faraónská česká budovatelská strategie s hromadou překvapení a jedním velkým cílem - vystavět své město k úplné dokonalosti a navíc ke spokojenosti svých poddaných. K dispozici máte mnoho budov a obrovskou poušť plnou písku. Budete i vy dobrým panovníkem nebo vaše hrůzovláda povede k záhubě města?
40

Pear Softwares

Platforma: Freeware
Výrobce: Pear Softwares

Stáhnout

Pyramis Hry jsou různé. Některé jsou dokonce tak jednotvárné, krátké, nezajímavé a nudné, že napsat o nich jakýkoliv článek je pro recenzenta peklo. O takové hře prostě vypotíte pár řádků a pak už jen plácáte kraviny, protože vše, co se o ní dalo říct, už jste ze sebe dostali. Naštěstí ale existují také hry o nichž platí opak výše uvedeného. Jsou zábavné a poměrně rozsáhlé. A když nejsou rozsáhlé, jsou alespoň zajímavé a člověk se v nich snaží objevit, co vše vlastně v sobě hra ukrývá. Jednou z nich je také gamesa Pyramis, kterou vám dnes na našem serveru představujeme.

Pyramis je česká budovatelská strategická hra z dob faraónů, pyramid a nelítostných bojů mezi národy a za jejím vznikem stojí již poměrně známý tým Pear Softwares, autor mnoha her, Pyramishříček a legrácek - jako například K.S.L.U., Kubanos, Trezor nebo Pan Sirka.

Českých strategických her na poli freewarovek nevznikalo a nevzniká příliš mnoho. Je to dáno mnoha aspekty, z nichž jedním z nejvýznamnějších je asi fakt, že vývoj takového dílka je poměrně náročný a nemůže ho dělat každý, kdo si dva dny hraje s Basicem. Vytvoření strategické hry dá totiž mnohem větší práci, než třeba napsání další z mnoha předělávek Tetrisu, Pacmana nebo třeba Arkanoidu.

Člověka proto potěší, když se neveliká rodina českých budovatelských strategických her rozroste o další povedený kousek Pyramisa hry jako Zahrádka nebo Země 99 získají nového brášku.

Pyramis v podstatě vychází ze standardů budovatelských strategických her a tak vás hned na začátku samotného budování uvítá nezastavěná hrací plocha, kde se sem tam nachází nějaký ten artefakt, řeka, skála nebo les. V dolní části obrazovky pak máte mapku, ikony sloužící k ovládání programu (jako ukončení hry, načtení nebo uložení pozice apod.), dále menu pro stavbu nových budov, informace o aktuálním stavu surovin. Dále pak další ikony pro ovládání hry a zjišťování informací o tom, jak si ve hře vedete. V pravé části se pak můžete dozvědět informace o vybrané stavbě - například k čemu slouží a jaké jsou její vlastnosti.

A o co vlastně ve hře jde? Jakožto zakladatel města ho musíte dovést k úplné dokonalosti a ke spokojenosti poddaných. To však není zase tak jednoduché, protože město je nutné budovat správně tak, aby fungovalo, bylo z čeho stavět, Pyramislidé měli co jíst nebo aby se ubránili při napadení nějakým jiným národem. Největší stavbou ve hře je pyramida. K jejímu vzniku, ale musíte mít jednak opravdu velké množství surovin a jednak si musíte projít všechny předchozí budovatelské nesnáze.

S "nemovitostmi", které můžete stavět autoři nešetřili (ale abych vás nemystifikoval - ani jimi příliš neplýtvali) a tak jen namátkou jich pár zmíním, aby jste měli představu - dům městský, dům venkovský, modlitebna, obelisk, chrám, strážní věž, pole, stodola, důl, kasárny, obchod, nemocnice, ovocný sad, studna, dřevorubec a další. Ke stavbě určité budovy jsou potřeba vždy nějaké suroviny a k získání nějaké suroviny potřebujete zase jinou budovu, kterou lze stavět například jen u lesa. Prostě - klasický systém, kdy všechno souvisí se vším. Například k přežití nájezdů cizích národů musíte mít hodně vojáků a ti žijí v kasárnách, musíte proto stavět hodně kasáren. Aby lidé netrpěli hladem, musíte stavět stodoly a takových věcí je ve hře poměrně dost.

Pyramis Občas vaší úrodu napadnou škůdci, nastane povodeň či zemětřesení, nebo na vás někdo zaútočí a vaše bezproblémová cesta k vítězství se mírně zkomplikuje. Přesto ale po čase přijdete na ten správný postup a hru dohrajete, není totiž příliš dlouhá. Tvoří ji ve své podstatě pouze jedna základní mise. No nic není nekonečné, ale myslím, že autoři si zde mohli dát práci a vytvořit alespoň ještě pár dalších částí. Ovšem na světě neexistuje žádná věc bez vady a hře, až na pár výjimek, už nic moc dalšího podstatného vytýkat nelze.

Grafika hry je přívětivá, ovládání pohodlné, zpracování příjemné a hudba nekazí celkový dojem ze hry. Co tedy říci na závěr? Pyramis je gamesa, která potěší nejednoho hráče a vy mezi ně klidně můžete patřit. Takže neváhejte, pařbu si stáhněte a uvidíte, zda jste ten správný panovník či nikoliv....


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

54 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 55 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz