Monopoly - legendární desková hra

  12:00aktualizováno  24. ledna 9:38
Monopoly patří vedle Scrabble k nejpopulárnějším deskovým hrám světa, hrají je miliony hráčů všech věkových kategorií po celém světě. Nemáte-li chuť utratit několik set korun za originální balení, můžete si od nás stáhnout jejich novou pécéčkovou verzi.

Monopoly

Platforma: Freeware

Stáhnout

Monopoly

Hru Monopoly znají snad všichni Češi už od dob, kdy se naše hranice otevřely světu (tedy přibližně deset let). Mnozí ji znají pod názvem Dostihy a sázky, kde se obchoduje se závodními koňmi, nicméně princip je u obou her stejný. Tak, jak je tomu i v případě známé hry Scrabble, jsou i Monopoly chráněny asi ticícem různých registrovaných ochranných známek, patentů a buhví čeho ještě a jejich cena tedy není ničím, co by obyvatele České republiky s průměrnou mzdou nějak finančně lákalo.

Naštěstí tu máme ještě jednu možnost - zahrát si Monopoly pěkně v klídku na svém osobním počítači. Pravda, nemůžete si všechno takříkajíc "osahat", ale protože počítač má dnes doma téměř každý a stažení 300kB pro vás určitě nebude problém, nemusíte zbytečně utrácet za "originální, nejlepší a jediné" Monopoly v obchodě, které stejně po pár dnech odhodíte do kouta.

Hned po spuštění je vám na první pohled zřejmé, že co se týče grafického provedení, je hra velice střídmá. Přestože asi teď ohrnujete nos, bylo by dobré uvědomit si, že instalace hry má velikost 300kB, takže je na druhou stranu dobré, že tvůrci zbytečně neplýtvali BMP obrázky a neudělali z Monopolů grafickou extázi, kterou by si ovšem mohli v České republice stáhnout jen tři lidé.

Princip Monopolů asi všichni moc dobře znáte, přesto si dovolím ve zkratce připomenout nejdůležitější znaky téhle populární deskové hry. Tak tedy - Monopoly se hrají na čtvercové hrací ploše převážně po jejím obvodu. Deska je rozdělena na několik desítek políček, z nichž některé jsou pozemky, jiné železnice a zbylá pole zaujímají různé bonusy obohacující hru. Na začátku jsou postavy všech hráčů (Monopoly nejdou hrát proti počítači, takže budete muset sehnat nějakou dobrou duši, která si zahraje s vámi) postaveny na start a pohybují se v každém svém tahu ve směru hodinových ručiček po hrací ploše o tolik políček, kolik je součet hodu dvou kostek. Jakmile hráč spočine na políčku označeném jako pozemek, které ještě není "zabráno", může si od banku pozemek za vyznačenou cenu koupit. Pakliže se postava zastaví na poli, jehož majitelem je již hráč jiný, musí jeho majiteli vyplatit patřičnou částku.

Vlastníte-li všechny pozemky libovolné barvy (tedy např. všechny červené pozemky atd.), můžete na pozemcích té barvy začít stavět. Na každém pozemku lze postavit čtyři domy a navrch hotel. Každá budova samozřejmě stojí jistý obnos peněz, nicméně hráč, který na váš pozemek posléze vstoupí, zaplatí vyšší finanční obnos.

Výhodou oproti známé české variaci Monopolů - Dostihám a sázkám, je zde možnost uvalit na některý pozemek (příp. i s budovami) hypotéku (sice jsem se s tím v Česku ještě nesetkal, ale v americe to asi jde). Za takový pozemek dostanete polovinu jeho původní ceny, avšak pakliže na něj nějaký jiný hráč vstoupí, nemusí vám jako u normálních pozemků platit "rentu". Jakmile se dostanete z finanční krize, můžete splatit hypotéku a navrátit pozemky do normálního režimu.

Mezi speciálními políčky ve hře najdete například Vězení, ze kterého se dostanete několika možnými způsoby.
1) v prvních třech tazích po vašem uvěznění vám padne tzv. double, tedy dvě stejné hodnoty
2) vlastníte "Get out of Jail" kartu, kterou použijete a okamžitě pokračujete ve hře
3) po třech tazích zaplatíte poplatek $50
Všechna ostatní pole už jsou v podstatě pouhými variacemi těch původních, patří mezi ně Parking (žádná speciální funkce), železnice (použití podobné jako v případě pozemků, jen není možné na nich stavět), bonusová pole (počítač vám vytáhne speciální kartu z balíčku, mezi němiž najdete i zmíněnou kartu "Get out of Jail" atd.) a start, jehož projitím získáváte jednorázový finanční bonus.

Hra končí, jakmile se všichni hráči až na jednoho dostanou do platební neschopnosti neboli bankrotu. Jednoduché a přitom tak zábavné, že? Přičteme-li navíc ke všem vyjmenovaným kladům hry i hardwarovou nenáročnost a velikost 300kB, vyjde nám dobrá zábava na dlouhé večery pro všechny náruživé "deskové" hráče.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

The Last of Humans představuje: Nejhlasitější zombie v historii

The Last of Humans

Nemrtví v této akci jsou asi tak rychlí, jako zabržděný parní válec. Ale to této „hororové“ hře vůbec neubírá na kráse.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz