Sportovní manažery z českých luhů a hájů

  12:00aktualizováno  10. září 3:59
Domácími autory je oznámeno a v přípravě poměrně mnoho sportovních manažerů, jen tři z nich ale podle našeho názoru spatří opravdu světlo světa. Této ""svaté trojici"" jsme se podívali na zoubek v souhrnném článku.

Že je česká amatérská scéna srovnatelná svou úrovní se zahraničím, na tom se povětšinou shodují všichni odborníci. Za jeden z největších trumfů pak lze považovat české sportovní manažery, specifické odvětví strategicko-sportovně-simulačního žánru, jež nejsou kdovíjak časté ani v komerční sféře, ani mezi freewarem. Jejich tvorba je náročná, přesto však u nás vznikly takové perly jako série Czech Soccer Manager či konkurenční Football Manager, které válcují veškerou zahraniční konkurenci – a zmínku si zaslouží i "béčkové", avšak stále velmi hratelné tituly jako Fotbalový manažer P. Šindelky, Hockey Manager 2003 nebo nedávno vydaný stylová Road to World Cup 2006. Není divu, že existující hity nutí začínající vývojáře pokoušet se o jejich překonání – a tak bylo v posledních měsících oznámeno a médiím představeno skutečně neobvykle vysoké množství manažerů. Týkají se povětšinou fotbalu, často i hokeje, najde se manažer florbalový, či manažer z prostředí formule 1. Většina z nich však má společnou jednu nepříjemnou charakteristiku: nikdy nespatří světlo světa. Možná je to předčasný soud, avšak komplexní hra, kterou vyvíjí jedenáctiletý autor a hotovy má zhruba jednotky procent, nevzbuzuje příliš důvěry, stejně jako projekty všech Revolution Soccer, Mega Dream a jim podobných Managerů. V následujících odstavcích jsme se proto blíže na zoubek podívali jen trojici, o níž je známo již dost informací a troufáme si tvrdit, že tyto hry v dohledné době vyjdou a zaujmou široké hráčské publikum.

Hockey Manager 2004
HM Team | http://hm.wz.cz

HM 2004 Hockey Manager 2004 je přímým pokračováním loni na Plných hrách recenzovaného Hockey Manageru 2003. První hra od trojice programátorů trpěla řadou neduhů – nebyla graficky ani zdaleka tak stylová jako CSM, nabízela poměrně málo možností, kterak ovlivnit chod klubu, přesto ale byla slušně hratelná a dala se považovat za výrazný příslib do budoucna. Hockey Manager 2004 dle zveřejněných informací a screenshotů skutečně bude už úplně někde jinde. Opět hráče postaví do role nejdůležitější osoby starající se o chod jednoho ze čtrnácti klubů, které se v této sezóně účastní Český Telecom Extraligy. Každý z nich bude disponovat skutečnými sestavami, bude možné různě míchat s pětkami a určovat speciální formace, oproti dřívějšku bude k dispozici více taktických variant, taktéž bude možné vylepšovat vlastní stadión a starat se o finance klubu. Obrázky dále ukazují, že autoři zapracovali i na kritizovaném grafickém zpracování a Hockey Manager 2004 tak vypadá o mnoho stylověji. Navíc už jeho vývoj běží vcelku dlouhou dobu, a tak snad není nemístné odhadovat jeho vydání již v nejbližších týdnech či měsících.

F1 Manager
F1M Team | http://f1m.managery.cz

F1 Manager F1 Manager se vyčleňuje z anonymního davu ostatních už jen svou tématikou. Jak název napovídá, tentokrát se hráči nepodívají na upravené pažity ani na ledová kluziště, nýbrž na rozpálený asfalt okruhů nejprestižnějších automobilových závodů, Formule 1. F1 Manager nabídne možnost stát se šéfem jedné z mnoha stájí, které v této soutěži působí, bude tak možné vést jak Schumiho s Barichellem u Ferrari, stejně jako se pokusit o malý zázrak s chudičkou stájí Minardi. Dvě doposud vydané demoverze ukázaly řadu kladů, ale zároveň některé zápory projektu. Mezi plusové body se jistě řadí vizuální provedení. Hra je citlivě laděna do odstínů modré, nabízí přehledné tabulky se všemi potřebnými informacemi a přitom nevypadá jako jízdní řád, zkrátka po grafické stránce je to naprostý ideál. Příjemná je i věrnost realitě, na druhou stranu, zatím hráč může vývoj sezóny, potažmo jednotlivých závodů, ovlivňovat jen velmi málo: jedinou možností je totiž nastavit jezdcům vždy na kolik zastávek pojedou, jak agresivně, jaký bude výkon motoru, směs pneumatik a přítlak. O nějakém managementu mimo jednotlivé Velké ceny se zatím autoři nezmínili – a je to škoda, hra zatím působí trochu chudě. Přesto se však rozhodně jedná o jeden z velkých příslibů na poli sportovních manažerů a rozhodně kvalitnější konkurenci dříve oznámenému, avšak nyní zřejmě k ledu uloženému FIA F1 Manageru od Pegisoftu.

Czech Hockey Manager 2004
CHM Team | http://chm.managery.cz

CHM 2004Dle hesla to nejlepší na konec se jako o posledním zmíníme právě o Czech Hockey Manageru 2004, který nejvíce nese dědictví nyní ukončené ságy CSM. CHM 2004, na jehož tvorbu se spojily dvě skupiny vývojářů se zkušenostmi z pole sportovních manažerů, bude podle všeho ultimátním manažerem českého hokeje. Nabídne nrjrn dvě soutěže, ČT Extraligu a 1. ČP Ligu, ale též řadu soutěží zahraničních se všemi týmy, které v nich působí, s reálnými sestavami, stadiony, logy a všemi možnými proprietami. Hráči v CHM 2004 jsou charakterizováni stejně jako v CSM veličinami FS a TS (tedy fyzické a technické schopnosti), podobně je řešena i řada herních mechanismů, jen si autoři ještě navíc přidávají herní funkce, které populární fotbalová hra neměla. Kupříkladu bude možné mnohem více upravovat vlastní stadion, výraznější budou taktické možnosti, hrátky se sestavou, přibude možnost tréninku, zkrátka celá hra bude mnohem bohatší. Přesto: do kvalit CSM 2002: Final Edition jí zřejmě bude scházet větší pčoet soutěží a nápadité scénáře. I tak se ale bude jednat o zdatnou konkurenci a zřejmě nejlepší hokejový freeware manažer. Přispět by k tomu mělo i grafické zpracování, laděno do odstínů tmavě modré, jež je k vidění na doposud zveřejněných screenshotech.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Návod: Awakener - zcela neznámý opilec

Awakener

Sympatická adventura s poměrně logickými řešenímu hádanek je vhodná i pro začínající hráče adventur. Pokud byste se i...

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz