Lirige - první dojmy

  12:00aktualizováno  13. června 9:21
Po zajímavém Lovci Krys a dalších projektech spolupracuje Likandro na zajímavé hře opět vytvářené za pomocí programu Gamemaker. A nejen překrásná pixelová grafika nás přesvědčila o tom, že tuto hru prostě musíme rozebrat v tomto krátkém preview.

Lirige
Autor: Likandro, Gelu, Ricky
Vyjde: červen 2007
www není

LirigeZatímco těsně po vydání lehce rozpačitého Lovce krys v rozhovoru přislíbil tvorbu adventury (což také splnil v minulém ročníku Velké letní soutěže Velkého Chytráka), vydává se Likandro, nabytý novými zkušenostmi, zase trochu jiným směrem. Připomínající spíše princip casual her, to je nový projekt s možná trochu mysticky znějícím názvem Lirige. Vzhledem k tomu, že se hra blíží k dokončení, podívali jsme se nadějnému projektu na zoubek, abychom mohli s klidem konstatovat, že kvalita Likandrových her má stoupající kvalitu.

Hned z kraje je třeba uvést věci na správnou míru. On samozřejmě Lirige není projekt samotného Linakdra, nýbrž se na něm nemalou mírou podílí také dva další kolegové, tedy Gelu a Ricky. Další posila má jméno Prott a postará se o originální zvukovou výbavu. Taktéž je třeba upřesnit označení hry jako casual game. Ačkoliv by tomu obrázky dost možná nasvědčovaly, ve skutečnosti se jedná o silně příběhově pospojovaný soubor levelů. Ty stmeluje legenda o jednom drakovi, na jehož bedrech leží úkol spočívající ve skolení záporňáka, který se pokusí ovládnout svět. Na první pohled příběhová linka originality příliš nepobrala, doufejme že se ale ve hře příjemně rozvětví a rozroste. Lirige

Přejděme ale k obsahu samotných levelů. Jeden ze slibované dvacítky jsme měli k dispozici v poskytnuté demoverzi, která nám nabídla slušnou představu o tom, jaká vlastně bude plná verze. Absence dalších misí pak sice zamrzí, vzhledem k faktu že se budou vzájemně lišit jen a pouze zvyšující se obtížností a příchodem několika málo nových prvků, lze si jejich obsah velice dobře představit.

Pokaždé totiž ovládáte malý červený puntík, který nejspíše značí právě onoho chrabrého draka. S tím máte za úkol pohlcovat další různobarevné puntíky na obrazovce s cílem samozřejmě nasbírat jich co nejvíce a zároveň se vyhýbat okolo poletujícím broukům. Ti na vás mají zhoubné účinky a v případě vašeho setkání s nimi kolem sebe vytvoříte několik bleskových výboj, které vám znemožňují pokračovat v činnosti a ukončíte je jednoduše klikem pravého tlačítka. Tím ale přijdete o nasbírané body, respektive o jejich část, přičemž ty jsou tím jediným měřítkem, který rozhoduje o tom, zda si zasloužíte postup do dalšího levelu. Lirige

Hratelnostně je na tom Lirige zdá se opravdu dobře. Jednoduchý koncept autoři obalili klasicky příjemným pixelartovým kabátkem. Ovládání je zcela jednoduché a do rukou se dostane takřka okamžitě i méně zkušeným hráčům a nováčkům či právě třeba ženám, pro něž jsou casual hry určené především.

Vzhledem k tomu, že Lirige již opravdu klepe na dveře, máme se rozhodně na co těšit. Ještě před úderem prvních prázdninových dnů se k nám snad donese tato koncepčně jednoduchá ale opravdu slibná gameska. A vy můžete samozřejmě počítat se zevrubným rozebráním v recenzi.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz