Invasion! - další vesmírná střílečka

  9:45aktualizováno  10:05
Po nedávných Disasteroids 3D vám přinášíme opět hru, která se odehrává ve vesmíru. Je to opět arkádová střílečka, ale na mušku si tentokráte bere snad tu nejklasičtější klasiku - Space Invaders. A vy si ji můžete stáhnout... zadarmo!

Invasion!

Platforma: Freeware
Výrobce: Prophetsoft

Stáhnout
Invasion!

Když jsem stahoval jeden-a-půl-megabajtový balíček s hrou Invasion!, docela jsem váhal, jestli se mám pustit do recenze další vesmírné střílečky. Myslel jsem si, že to bude něco podobného jako nedávno uvedené Disasteroids, byl jsem ale vyveden z omylu hned v prvním momentu, co jsem hru spatřil běžet na mém monitoru. Ti bystřejší z vás totiž pochopili, že název Invasion! zde není náhodou. Tato freewarová hra je totiž remakem legendární klasiky Space Invaders.

O co tehdy ve Space Invaders šlo? Na obrazovce ve vesmíru byla ve spodní části umístěna vaše raketa, se kterou jste klávesnicí mohli pohybovat vlevo a vpravo. Tlačítkem jste stříleli lasery proti seřazenému pluku nepřátelských vesmírných lodí (nebo co to vůbec bylo) v horní části obrazu a jednu po druhé jste likvidovali. Oni se samozřejmě jaksepatří bránili - odpovídali také lasery a vy jste se jim museli vyhýbat, abyste neztratili vzácný život. Na vaší ochranu jste měli tři "zákryty", jejichž účinnost se ale snižovala, protože tyto zábrany byly proti nepřátelským laserům dosti bezbranné, protože za chvíli byly téměř děravé.

Pohyb protivníků byl střídavě zleva doprava, pak se posunuli o řádek dolů a vy jste měli co dělat, aby se postupně "nesnížili" až k vám. V dalších úrovních se pak jejich rychlost a především četnost jejich výstřelů rapidně zvyšovala a tak se vám s ubývajícím počtem životů za několik minut objevil nápis GAME OVER. Invasion! Čas od času nad protivníky ještě prolétá vesmírná loď, po jejímž sestřelení (několikrát za sebou) vám přibude jeden život. Na tu dobu (osmdesátá léta) to byla vynikající hra, zejména na coin-up automatech či osmibitech typu ZX Spectrum nebo Atari. Najde si ale její remake dnes na trhu freewarových her ještě své příznivce?

Ideu Space Invaders nedávno oprášil Johann Döwa a jeho film ProphetSoft.com a společně tak vydali své dílko Invasion! Ke spuštění hry budete potřebovat počítač, na kterém poběží alespoň Windows 9X, doporučil bych vám 3D akcelerátor pro větší "vizuální zážitek" z hraní - ten ale není nutnou podmínkou. Myslím, že by titul mohl běžet ještě na počítačích s Pentiem s nejnižší frekvencí.

Hned po spuštění se na vás vyvalí nechutné menu poskládané z dialogových tlačítek Windows, které jakoby z dílny Delphi vypadlo. V něm si nastavíte ovládání a nejrůznější další volby nebo spustíte hru. Položky jako je informace o autorech nebo nápověda, jsou v offline režimu nepochopitelně nedostupné - abyste si je prohlédli, musíte být zrovna připojeni.

Samotná hra se pak přepne do zvoleného rozlišení a pokud vlastníte 3D kartu, zapne se do Direct3D režimu, jehož vizuální stránka je o poznání lepší. Hru doprovází podprůměrné zvukové efekty a MIDI hudba (což už samo o sobě naznačuje její kvalitu). Grafické zpracování hry není dobré, ale rovněž mu nemůžeme moc vytknout. Na takové hře jako je Space Invaders se už toho moc udělat nedá. Snad jen grafika jednotlivých nepřátel mohla být o něco lepší, ale co naplat.

Invasion!

Samotné hraní je pak velmi podobné Space Invaders, tak jak jsem jej popsal v úvodu tohoto článku. Mezi "vylepšení" patří ovládání myší, které je ale až příliš pohodlné, protože se snadno vyhýbáte všem střelám. Pro střelbu stačí držet levé tlačítko, takže se ani nemusíte namáhat klikáním, což je docela škoda. Samozřejmě je zde možnost přepnutí ovládání na klávesnici.

Vaši nepřátelé se zobrazují v pěti vlnách, které se liší počtem jednotek, které musíte zlikvidovat. Až zničíte poslední vlnu 32 protivníků, nastoupí nový typ, který opět útočí ve stejných pěti vlnách, zato ale s větší četností výstřelů (nehledě na jejich jinou grafiku, která se ovšem v posledních úrovních moc nepovedla, protože nepřátelské lodě spíše připomínají střílející oplatky Disco). Docela velkou chybou je, že se s jejich zmenšujícím počtem nezrychlují, což zase bylo u Space Invaders. Hra je nepříjemně jednoduchá a já jsem byl za chvíli v padesátém levelu, po němž už se objevuje pořád stejná vlna (nepřátel je tedy deset typů - po pěti vlnách = 50 levelů) a hraje se na skóre. Až jsem nahrál milión, pomalu mě to přestávalo bavit. První život jsem ztratil až ve 45. levelu, což je na pováženou. Je sice pravda, že jsem hrál na nejlehčí úroveň, ale to už bylo trochu moc.

Invasion! vás může zaujmout, ale také nemusí. Není to špatná hra, ale spíše špatná kopie geniální klasiky. Zkuste a uvidíte.

Autor:
Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz