Frigo - soukromý detektiv

  12:00aktualizováno  12:57
Zajímavá parodie na Tolkienova Hobita. Humorný fantasy příběh s detektivní zápletkou odehrávající se ve světě bobitů. Vžijte se do role Friga, který si otevřel soukromou detektivní kancelář a začněte řešit záhadu zmizelého děvčete...
50

Frigo

Platforma: Freeware
Výrobce: Petr Kain

Stáhnout

FrigoKdo by to byl před dvaceti lety řekl, že budou interaktivní příběhy v podobě textovek existovat ještě v roce 2005? A přeci, každý člověk občas hrající hry je zná. Snad v každé zemi vznikají a to v poměrně hojném počtu, přestože už měli dávno být nahrazeny svými dokonalejšími sestrami - adventurami. 
Důvodem stálé existence textovek je fakt, že není těžké začít takovou hru vyrábět, udělat prvních pár lokací a rozepsat příběh. Ovšem vůle dokončit gamesu a pořádně ji dodělat často dojde nebo zmizí a zárodek hry končí v recycledu pevného disku potencionálního autora. Vydrží tedy jen ti nejhouvževnatější vývojáři, kteří jsou zároveň schopni donutit se vše dopsat. Chodí mezi námi totiž mnoho lidí, kteří dar psát, ať už povídku, úvahu, recenzi či třeba textovku prostě nikdy mít nebudou. Pokud by tito človíčci začali textovku vyrábět, asi by to po několika dnech vývoje zabalili nebo by hru nějak rychle zakončili, což se často děje právě na úkor kvality výsledného produktu.

Ale abych jenom nepovídal o zmarech v tvorbě textovek, musím říci, že většina autorů, kteří se do výroby textových games pustí, je taky dokončí - a to naštěstí v poměrně slušné kvalitě.Textovka nám narozdíl od adventury dává možnost představit si vše dle vlastní fantazie. A tak snad i díky tomu tu ještě dlouho textovky budou, vždyť knihy také nevymizely s příchodem filmu.Dnešní text-gamesa nese název "FRIGO, private investigator" (dále jen Frigo) a je vytvořena člověkem, který už má s výrobou podobného herního softwaru zkušenosti (Monty Mole, Euro 2005...) a tak asi správně předpokládáte, že je zúročil i při vývoji tohotoFrigo produktu. Autor se jmenuje Petr Kain a nutno říci, že je vidět, jakou si s hrou dal práci. Množství všech popisů a různých detailů mě potěšilo a potěší jistě i ty z vás, kteří si Frigo stáhnou.


Frigo, parodie na Tolkienova Hobita, navazuje na původní fantasy textovku a autorovu prvotinu "Bimbo aneb Cesta tam a nikam jinam", ale nebojte se, k dohrání Friga není nutné "Bimba" znát, protože Frigo je jen jeho volné pokračování.Ve hře, jak již název napovídá, se vžijete do role bobita Friga. Ten vykoupil z konkursní podstaty zbankrotovaného strýce Bimba, slavného vítěze nad drakem Žrakem a po jistou dobu i nesmírně zámožného bobita (něco jako hobit) noru včetně inventáře a zařídil si tam soukromou detektivní kancelář. Úkolem hry je tedy vyřešit zajímavou detektivní zápletku a to v příjemně pohádkovém fantasy světě...Vše, co chcete dělat, vybíráte z bohatého menu pohodlně pomocí myši. Za to, co děláte, získáváte body, celkem jich je možno nastřádat 60. Čím více toho zažijete a čím více předem daných míst na vaší cestě k vítězství projdete, tím více bodů máte. O stavu vašeho skóre se můžete dozvědět kdykoliv během hry kliknutím na příslušný odkaz v menu.


Frigo Povedený engine hry, ač v textovém módu, využívá vlastní znakovou sadu. Samozřejmostí je možnost načítat i ukládat pozici, a tak není nutné hrát hru pokaždé od začátku. I když pravda, ono by to vlastně ani vzhledem k rozsáhlosti hry nebylo možné.
I když je gamesa Frigo určena pro Dos, běží bez problémů i v jakýchkoliv Windows, včetně Windows XP. Autor v přiloženém dokumentačním souboru píše, že Frigo je jeho poslední hrou, což příznivce textovek rozhodně nepotěší, ale pokud potlačíte slzu, můžete si Frigo downloadnout na své "pevné kotouče" třeba právě teď, uznáte-li to za vhodné.


PS:
Dle posledních zpráv možná Frigo není poslední hrou Petra Kaina, na svých internetových stránkách zveřejnil informace, že pracuje na nové textovce - Bastard.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 31 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Najdete na iDNES.cz