Dante II - strašidelný pinball

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:46
V mládí jsem pinballové hry moc rád neměl, v každém případě mi bylo líto za ně utrácet mé drahocenné zlaté mince a radši jsem šel do cukrárny. Dnes, jak čas pokročil a moje priority se změnily, změnily se dost zásadním způsobem i moje chutě ohledně počítačových her.
50

Dante 2

Platforma: Freeware
Výrobce: Fallen Angel Industries

Stáhnout

Dante 2

Nevím proč, ale recenze na malé freewarové hry se mi dělají dost těžce, ale nakonec díky mému přirozenému talentu dokáži vykouzlit mým elektronickým perem vždycky nějaké divy :o). Dnešní hra pojednává o pinballu jménem Dante, kdysi vyšel první díl, ale ten jsem objevil až teď a jistě uznáte, že nemá cenu recenzovat dvě sobě dost podobné hry, a tak jsem si vybral jen tu lepší, kterou si právě dnes můžete zadarmo stáhnout. Nikdy se mi pinbally nějak extrémně moc nelíbily, ale dnešnímu dílu se dokázalo nějakým záhadným a nevysvětlitelným způsobem mě do svých spárů doslova dostrkat a já jsem několik desítek minut věnoval hře, které bych před několika lety naplival do tváře, ale dneškem má nechuť k ní doslova zmizela.

Pinball se řadí do arkádových her, kterým se jistojistě dá nepřítomnost příběhu odpustit, ovšem o to více má být zvětšena hratelnost, na což autoři mnohdy ani nepomýšlejí. Téměř u všech arkád je hlavním úkolem nasbírat co nejvíce bodů a kdo jich má nejvíc, vyhrává. Nejinak je tomu i u téhle hry. Dante II vám vlastně jako většina her tohoto žánru nabízí naplnit malou volnou chvilku příjemnou zábavou pro odreagování, ale jen v mála případech se stává zábavou na dlouhé hodiny, i když nějaké výjimky bychom určitě našli.

Do hry se dostanete za malinkatou chviličku a ani nemáte šanci sami odpálit kuličku, což je u většiny pinballů samozřejmostí, prostě jenom spadne (asi z nebe) a vy už jí musíte nějak řídit. Tedy v takovéto hře kuličku lze řídit jen spíš tak orientačně, protože vězte, Dante 2že si bude stejně dělat, co se jí právě bude chtít, takže nepočítejte s tím, že jí budete přesně zadávat, kam má jít, a ona to udělá. Pro její vlastní pohyb máte jen jedno jediné tlačítko - mezerník, kterým můžete pouze zrychlit její pohyb, respektive je to zhruba totéž, jako kdyby zapnula na chvíli trysky, kdyby ovšem nějaké měla. Tento krátký impuls je ale jediný způsob, jak jí samotnou můžete ovlivnit. Různými tlačítky pak můžete pohybovat jednotlivými aktivními místy, které můžou odvrátit onen nepříjemný konec, ale těch také nijak moc není. Celá hrací plocha automatu se snaží vypadat jakoby strašidelně, najdete v ní různé tajuplné znaky, lebky, mezi řetězy pověšeného muže nebo hořící pochodně, které vaši červenou kuličku stále s praskáním odhazují. Dále jsou ve hře různé těžko přístupné bonusové předměty, za které dostáváte více bodů - za každé odpálení nějakým předmětem vyinkasujete vždy alespoň něco. Samozřejmě, že vyhrává ten, kdo má více bodů, a pokud se dostanete mezi pět nejlepších do high score, gratuluji. Tam se dostat totiž není nejlehčí, každopádně high score se objeví pokaždé, když ukončíte nebo naopak startujete hru. Onen konec nastane tehdy, když se vaše kulička dostane do otvoru, který je úplně dole na konci. Před ním jsou tedy ještě dvě záchranné páky, ale většinou konec jen oddálí a body nepřidají. Nicméně tato hra je pinballem, který se od jiných moc neliší, pouze má lepší grafiku, efekty a tím se samozřejmě zvedá i hratelnost.

Ovládání je velice jednoduché. K pohybu nějaký pák používáte šipky doleva a doprava, ke zrychlení kuličky mezerník, jiné věci potřebovat opravdu nebudete. Instalační soubor má Dante 2slabé dva megabajty a to by nemělo být problém ani pro nejpomalejší linky, navíc vás potěším faktem, že hra má pouze dva soubory- spouštěcí a datový.

Grafika hry je celkem na úrovni. Není to vůbec přeplácané ani chudé, je to výstižně volené, ale určitě bych být autory udělal obrazovek víc, protože jedna mi připadá jako dost nedostačující počet. Efektů je ve hře hned několik, také je to na pomezí mezi přeplácaností a chudostí, takže co se tohoto týče, tak grafika a efekty byly dobře sladěny a vytvořily dobrý pár. Hratelnost je celkem dobrá, ale jak už to u arkád bývá, po několika minutách se ohraje a pokud nenabídne něco nového, něco víc, může jít rovnou z harddisku. Přesto je to pěkná zábava pro dnešní často propršené večery. Celkově zrekapitulováno se zkrátka jedná o pěknou arkádu s dobrým provedení, ale bohužel pinball zůstane vždy jen pinballem a víc po něm toho chtít nemůžeme.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

64 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 73 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz