Cave Dave - těžký život lovce

  12:00aktualizováno  2:14
V dnešní hře se vrátíte do doby kamenné a jako lovec se budete snažit ulovit co nejvíce králíků, abyste nasytili všechny hladovějící z vašeho klanu. Musíte si však dávat pozor na veškerá nebezpečí, která číhají mimo vaši domovskou jeskyni.
80

Cave Dave

Platforma: Freeware
Výrobce: Reiner Prokein

Stáhnout

Cave DavePokud začnu psát o době kamenné, dost možná si někteří z vás vzpomenou na hru Prehistorik. Cave Dave sice nepředstavuje 2D plošinovku a jen stěží dosáhne popularity dnes již téměř kultovního Prehistorik, ale své kvality prodává více než dobře. Na freeware počin by se slušelo podotknout, že výtečně.

Úkol v Cave Dave máte jednoduchý. Musíte ulovit dostatečný počet zajíců, abyste nasytili hladové krky ve vaší domovské jeskyni. Jakožto statečný bojovníky tedy vyrážíte s kopím na lov krvelačných stvoření, která neznají slitování – králíků. Samotní králíci se nijak nebrání, stačí je pouze trefit kopím a následně sebrat maso. Protivníků si však užijete dosyta. Po celou hru budete narážet na nepříjemné trnité keře. Ty ale nepředstavují nijak velkou hrozbou. Horší to bude s bojovníky okolních klanů. V prostoru, kde budete lovit, se totiž nenacházíte sami, nýbrž se budete setkávat i s lovci a bojovníky nepřátelských kmenů. Zpočátku jsou tito bojovníci neohrabaní, nicméně časem se naučí běhat, házet kopí a stanou se tak velkou hrozbou. Mezi další nepřátele patří náhodně poletující chuchvalce listí, obří hmyz, pavouci a v poslední řadě lev, kterého bych osobně moc nedráždil. 

Cave DaveNa obrazovce vidíte několik velmi potřebných údajů. V prvé řadě je to ubíhající čas. Na každé kolo máte stanovený daný časový limit a když ho překročíte, každých pět vteřin se vám ubere jeden život. Životů máte celkem pět a další můžete nalézt při putování divočinou. V pravém dolním rohu vidíte kolik máte kouzel, které při použití zabijí všechny nepřátele na obrazovce (až na výjimky) a ikonu králíka s otazníkem. Jakmile zabijete všechny králíky v oblasti, vedle ikony se objeví fajfka a můžete spokojeně pelášit domů do jeskyně. Dále také pozorujete vaši aktuální rychlost, skóre a v jakém levelu se nacházíte.

Hratelnost je výtečná. Samotný nápad lovu králíků a následné nošení masa do jeskyně je neotřelý a v případě Cave Dave za ním nezůstává ani zpracování. Velká variabilita protivníků vás nebude nudit, protože téměř každý level si užijete něčeho nového. Cave Dave sice vyžaduje trochu větší nároky na počítač, nicméně hra běhá plynule, váš lovec se nikde nezasekává a chyby, které by nějakou výraznou měrou ovlivňovaly hru, jsem nenašel. Jako malé mínus bych viděl fakt, že se celou dobu pohybujete pouze v jednom prostředí. To se sice každý level obměňuje, nicméně nejedná se o až zas tak rapidní změnu. Cílem je dosáhnout co nejvyššího skóre, které navyšujete zabíjením králíků a nepřátel, ale také můžete na hrací ploše najít nějaké bonusové body. Stejně tak občas narazíte i na život nebo doplnění kouzel. Ostatně bych doporučil před hrou otevřít výborně zpracovaný manuál, ve kterém máte vše potřebné do detailů vysvětleno.

Cave DaveGrafické zpracování se někomu může jevit jako zaostalé, nicméně mě osobně zaujalo. Nejedná se o futuristicky zpracovanou podívanou, ale dotyčný design má bezpochyby své kouzlo. Na trávě můžete vidět květiny nebo třeba houby, jednotliví nepřátelé a zvířata jsou od sebe na první pohled rozpoznatelné, takže máte přehled, kdo proti vám zrovna stojí a podle toho můžete zvolit strategii útoku nebo útěku. Ozvučení je také skvělé, občas máte pocit, jako byste se ve hře nacházeli vy sami. A říhání jedlíků v jeskyni poté, co jim donesete potravu, je kapitola sama pro sebe.

Cave Dave je výborným zpracováním akce se špetkou RPG prvků. Lov zajíců, zabíjení slabých a utíkání před silnějšími nepřáteli vás bude bavit poměrně dlouhou dobu, takže klasický syndrom freeware titulů, stereotyp, se dostaví až po poměrně dlouhé době hraní. Proto neváhejte a stahujte Cave Dave hned teď!


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

Najdete na iDNES.cz