Castle Attack - kolonizujeme říši divochů

  12:00aktualizováno  31. prosince 2004 9:34
Schází vám velice kvalitní a originální, skvělá a (téměř) bezchybná hra, kde se vžijete do role kolonizátorů říše divochů a kde budete před zmíněnými divochy bránit svoji pevnost? Jestli ne, tak se ani nezdržujte a překlikněte někam dál. Jestli ano, tak tato hra je právě pro vás - statečné obránce.
60

Castle Attack

Platforma: Freeware
Výrobce: Firefly Studio

Stáhnout

Castle Attack

Freeware hry jsou si stále častěji velice podobné, ba někdy i téměř stejné, což je docela škoda, protože originalita je dnes jedno z nejdůležitějších měřítek, právě proto, že se vývojáři freegamesek často opakují. Dost autorů tedy začalo více myslet na věci, jako je kvalita místo kvantita a originálnost místo kopie a je potvrzeno, že takováto investice je výhodná, i když se hře musí věnovat daleko více času, nicméně sklidí až několikanásobnou slávu a úctu mezi herní společností. Dnešní hra je ve svém námětu velice originální - alespoň se mi nepodařilo vzpomenout si na nějakou gamesu, která má podobný námět či zpracování a tento fakt tedy činí tuto hru velice výjimečnou mezi svými herními bratříčky a sestřičkami. Hru bych zařadil mezi arkády, i když je v ní i trocha té akce, takže nevím úplně přesně, kam jí mám zařadit - prostě to není ryze vyhraněný typ.

Hra má kratičký příběh, či spíše úkol. Vy se vžíváte do role ochránců kolonizátorů říše divochů. Nejdříve, než se budou stavět domy, musí být hotova pevnost, která dokáže nové městečko dostatečně ochránit před výpady nepřátel, jenže výstavba pevnosti není věc, která je hotová za chvilku, ale trvá dost dlouhou dobu. Než se nanosí všechny kameny, postaví se zdi, omítnou, dá se dohromady střecha, tak to nějakou tu chvíli bude trvat a je nutno ochránit dělníky i stavbu. A tak byly zbudovány malé hradby a najati tři chlapíci, aby provizorně bránili základy města před nepřáteli, což ale bohužel nebude v žádném případě snadné. Pokud se podaří ochránit stavbu až do jejího dokončení, tak se slavnostní fanfárou zajme generál se svou posádkou pevnost, všichni nepřátelé se dají v příšerném strachu před smrtí na útěk a oni odvážní tři lučištníci dostanou odměnu a poputují bránit další věž.

Castle Attack

Takže jak jste již možná pochopili, ve hře Castle Attack, v českém překladu něco jako "Útok na hrad", se dostanete do role oněch tří lučištníků. Budete s nimi postaveni na hradby - jeden nejvýše, druhý o něco níž a třetí úplně nejníže. Hradby jsou buďto ze dřeva nebo v pokročilejších levelech již z kamene, který déle vydrží. Totiž když se dostane nepřítel až k vašim hradbám, začne do nich mlátit svými zbraněmi - meči, kyji - a hradby oné osoby se pomalu sesouvají dolů. Když ho nestihnete sestřelit a hradby se sesunou úplně dolů, tak ho protivník hned zabije a když se mu nějakou strašnou náhodou povede takto zabít všechny tři lučištníky, tak máte po srandě, protože pevnost padne a před vámi již zbývá jen jeden úkol - zapsat se do tabulky High score, v níž je místo pro deset nejlepších.

Pokud ale stále žijete a jste na hradbách, máte v každém kole jeden bonus nebo spíše poslední pokus záchrany před jistou smrtí - vlastníte totiž jeden soudek roztaveného olova a pokud ho vylijete, tak se zapálí okolí hradeb široko daleko a všichni kolem celkem jistojistě uhoří. Jinak se svými lučištníky můžete nastavovat místo, kam šípy poletí, posouváte s lukem směrem nahoru nebo dolů podle toho, jestli chcete, aby šíp letěl dál nebo blíž od hradeb. A kdo vlastně oni nepřátelé jsou? Ze začátku jsou to neškodní divoši, které lze odstranit pouhými dvěma šípy, v dalších kolech se k nim připojí rytíři nepřátelské kolonie či země, na které je potřeba vyplýtvat pět střel, a nejhorší jsou zákeřní muži s kušemi, kteří mají jistou ruku a když vystřelí, tak jednoho, co je na hradbách jistojistě sejmou. Pokud se ale stihnete schovat dolů do hradeb, tak mají po legraci, přesto patří mezi nejhorší a nejzákeřnější protihráče. Jinak je hra limitována vždy jiným množstvím časových jednotek a pokud kolo dokončíte brzo, tak dostanete kromě peněz za ochranu také prémie za rychlost.

Castle Attack

Celá hra byla vyrobena v tomto roce jako reklama na hru, která vyjde na konci podzimu tohoto roku a jmenuje se Stronghold. Reklama ale zabírá takřka dvě třetiny velikosti obrazovky. V menu najdete položky New game, High score, Help a Quit. Ovládání je velice jednoduché. Pokud se chcete skrýt do hradeb, použijete šipku dolů, pokud chcete nastavovat, kam šíp doletí, použijte šipky do stran, střílíte mezerníkem a roztavené olovo vyléváte Entrem.

Grafika hry je docela dobrá, nevím, co bych na ní změnil, takto mi vyhovuje. Efekty třeba při střílení šípů, uhoření či úmrtí bojovníků jsou velice dobře propracovány a jistě zaslouží pochvalu. Hratelnost je dost vysoká a řeknu vám, že i arkáda může být návyková, příkladem budiž tato hra. Download je malý, takže si ho můžou dovolit i majitelé pomalejších internetových připojení, tedy řekl bych, že teď vám už nic nestojí v cestě stáhnout si tuto podařenou hru.

Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

76 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 57 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Ananias je epická hra na hrdiny jak se sluší a patří

Ananias

Ananias vás možná nepřekvapí svou originalitou, ale perfektně kombinuje zažité a funkční prvky, které jsou v žánru her...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz