Anakin's Castle Duels – výtečná česká strategie

  12:00aktualizováno  15. srpna 11:59
Výtečně vymyšlený herní systém má dnes recenzovaná česká strategie Castle Duels. Pokuste se dobýt rozmanitými zbraněmi hrad nepřítele a zachránit před zničením svůj vlastní. Zábava zaručena!
70

Anakin's Castle Duel

Platforma: Freeware
Výrobce: Anakin 77

Stáhnout

ACDVynikající strategická hra původem z Česka. Tak by bylo možné charakterizovat několika málo slovy dnes recenzovaný Anakin's Castle Duels. Jeho autor má na svědomí už několik jednodušších, ale velmi záživných her vyrobených za pomoci programu Game Maker. Tak vznikla i hra Castle Duels, ovšem na první pohled by to do ní řekl málokdo. Jedná se komplexní a zábavnou hru o dobývání hradů, jež tu nebyla od doby legendárních Mravenců od Gemtree Software. Nicméně srovnání s touto geniální gameskou není až tak úplně na místě, neboť zatímco Ants byli zábavou kartičkovou a tahovou, Castle Duels jsou tvrdá, neúprosná RTS. Oba protivníci mají na své straně hrad s určitým počtem životů a snaží se jej uchránit před útoky soupeře a naopak vlastními silami zničit ten jeho. K tomu lze využívat široké škály prostředků. Zpočátku to jsou jen rytíři, později přibudou lučištníci, děla, mágové a vylepšené verze všech těchto jednotek, záludní špióni a v neposlední řadě různorodá kouzla.

ACDAnakin's Castle Duels dobře pracuje s gradací. Zpočátku mají hráči dostupné pouze rytíře, postupně se jim do rukou dostávají stále lepší a lepší zbraně a i nepřítel neustále sílí a je čím dál tím obtížnější prokousávat se dále hrou. Její strategická náročnost tak také roste. Ze začátku jde o prosté sledování automaticky přibývajících peněz, přičemž hráč občas postaví důl, aby jejich přísun ještě urychlil, nebo vyšle na cestu k nepřátelské základně rytíře (ty je možné za bakšiš vylepšovat a zvyšovat jim sílu i počet životů). Každá další jednotka na ploše stojí jiný obnos – první rytíř pět set, další o polovinu více a tak dále, čímž je efektivně omezen počet bojujících a ze hry se tak stává kvalitní šachová partie. V dalších bitvách se do hry zapojují lučištníci – ideální ve chvíli, kdy jsou skryti za hradbami –, objevují se ničivá děla (prakticky jedinou protizbraní je nasazení kanónů vlastních, a tak je mise, kde je poprvé vlastní nepřítel, jednou z vůbec nejtěžších) a ke konci i čarodějové.

ACDMágové shromažďují magickou energii, vylepšují hráči jednotky a umožňují sesílat různorodá kouzla. Těmi si lze přidat suroviny, založit nový důl, zabít jednotky nepřítele či mu škodit v jeho zázemí. Magie přidává Castle Duels ještě na variabilitě a opět pozvedá herní zážitek. Oproti první misi a nudnému stereotypnímu vysílání rytířů tak v posledních bují skutečně taktická bitva: postavit hradby, nacpat za ně mágy, vylepšit si kouzly zázemí, vyrobit dělo, zničit soupeři hradby, postřílet jeho mágy, ubránit se jeho hrdinům... jedním slovem: taktické pošušňáníčko... V tomto kontextu je už pak celkem jedno, že grafické zpracování Castle Duels je spíše podprůměrné, animace velmi schématické a hudba tak otravná, že každý po pár minutách hraní raději vyrve reproduktory z příslušných děr a začne si pobrukovat melodie vlastní. Hratelnost, to je to, oč u počítačových her kráčí v první řadě: a tak návykovou a zábavnou realtimovou strategii, jako je Castle Duels, jsme tu neměli už dlouho!


Autor:
 

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 163 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Mandagon je nádherná a rozjímavá hra s nádechem východních kultur

Mandagon

Po grafické a hudební stránce překrásná arkáda Mandagon vás provede světem, kde se nebojuje ani neumírá, ale medituje.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz