Al's Home - vodní genocida

  12:00aktualizováno  10:50
Pokud někdo z vás v sobě do dneška choval přesvědčení, že některé typy her jsou prostě nezkombinovatelné, pak Al's Home jej o něj velmi rychle připraví. Rodinná podvodní hříčka totiž spojuje herní adaptaci hracího automatu s hrou typu ""zastřel si svého..."" a to v jednom velmi kvalitním celku.

Al's Home

Platforma: Freeware
Výrobce: Click Pool

Stáhnout

Al's Home

Ať už je Al kdokoli, je vidět, že pořádek miluje nadevše. Protože bydlí pod vodou, neustále je obtěžován mořským či jiným podvodním marastem, skákajícími koníky a tak podobně. Ne že by proti nim měl něco osobního - ale vyhubit je prostě musí. A tak vyzbrojen obřím vysavačem i jakýmsi vystřelovacím omračovačem, vystrojen kompletkem pro podvodní dýchání a vybaven přesnou muškou s velkou mírou odhodlání, táhne do boje proti mořským vetřelcům (i když vlastně na svůj domov mají stejné právo jako on... ale myšlení teď ponechejme stranou :).

Hubení jednotlivých druhů vodního živočišného plevele se neděje na levely, nýbrž bez zbytečného přerušování až do chvíle, kdy (pokud se vám daří nadmíru dobře) přijde bonusová vložka. Po ní se vše vrací zase k normálu a genocida mořské fauny pokračuje. Nic ale není nekonečné a ani tahle freewarovka (díky bohu a tvůrcům) nenutí chudáka hráče trefovat mořské příšerky až do zemdleni. Hra končí přesně v moment, kdy váš indikátor kyslíku klesne pod kritickou hranici, tedy na nula procent.

Naštěstí existuje způsob, jak svou zásobu životadárného plynu udržovat na akceschopné úrovni. Tím způsobem je, jak jinak, právě likvidace různých druhů vtíravých zvířátek. Ne však likvidace bezhlavá a zběsilá, nýbrž vysoce strategická a plánovaná. Na principu ne nepodobném hracím automatům se vám totiž vždy vybere čtveřice potvor, které musíte sprovodit ze světa. Když se tak stane, čtveřice koleček se s rachotem rozjede dál a vybere čtveřici další, pokud nikoli, kyslík bude jednoduše ubývat až do doby, kdy je s vámi amen.

Al's Home

Abych vám nezbyl nic dlužen je třeba zmínit ještě jeden zádrhel. Ve chvíli, kdy výše zmíněným vysávacím zařízením odpravíte příšerku, která "není na seznamu" (nenachází se ve čtveřici, popř. nachází, ale její ikona už byla někdy v minulosti odstraněna), kola taktéž začnou rotovat, ovšem s jednou podstatnou výjimkou - hra vám za neúspěšnou partii nenadělí ani jeden bodík (resp. procento k aktuálnímu stavu kyslíku).

Celé je to tedy v podstatě velmi prosté. Stačí po očku sledovat seznam zvířátek určených k likvidaci a přesnou trefou pobíjet chaoticky kmitající "vyvolené". Je to vlastně taková hra na nájemné vrahy. Tedy až na to, že zabití cílené potvůrky je tu otázkou života a smrti, nikoli případného (ne)zisku lukrativní finanční částky.

A jak to celé v reálu vypadá? Jedním slovem - hezky. Hra se v nás několika oddělenými vrstvami (charakteristickými odlišnou vzdáleností od postavy hráče) snaží vyvolat pocit pseudo-3D a vlastně se jí to částečně i daří. Hlavně ale grafiku stylizuje do příjemné kreslené podoby, což pak zase ve výsledku umocňuje svérázný nádech její atmosféry. Docela dost možné je i to, že tuto hru kdosi naprogramoval pro skupinku malých dětí, protože vysokou obtížností Al's Home zrovna nevyniká a vcelku pohodově se dá hrát velmi, velmi dlouho, aniž byste měli problémy se "sbíráním" daných zvířátek.

Paradoxně prakticky jediný způsob, jak si hráč může zavařit, spočívá ve vlastním příliš aktivním jednání. Když se totiž po mořském dně začnete příliš potulovat (podobně jako jiní kolegové této freewarovky, i Al's home vám umožňuje omezenou možnost pohybu doprava/doleva) snadno se stane, že v určeném časovém limitu na kýženého obyvatele podvodní říše nenarazíte.

Jinak je tato hříčka veskrze příjemnou oddechovou záležitostí jako stvořenou pro prodloužená nedělní odpoledne nebo ukrácení dlouhé chvíle v práci. Pokud vám navíc po domě pobíhá několik energie plných mladých ratolestí, neexistuje lepší způsob, jak je u počítače zaměstnat - tentokrát totiž na monitoru neukápne ani kapička krve.

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Smrt v REZ PLS není pro dvě kouzelnická nemehla překážkou

REZ PLS

V této velice pěkné, ale technicky nedokonalé plošinovce vám nepomůže ukládání pozice, ale síla přátelství… A taky...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz