Začínáme překládat naostro #3

  12:00aktualizováno  29. března 11:22
Dobrý den a dobrou chuť, pokud se právě cpete, vítám vás u programu Restorator...

Poslední teroristický, pardon, teoretický díl seriálu o překládání jsem se rozhodl věnovat asi nejschopnější utilitě, s níž lze češtiny vytvářet. A pozor - nebudete-li příliš nároční, můžete s ní překládat i některé hry. Restorator 2.5 totiž podporuje tři režimy práce s načteným souborem - režim hexadecimálních úprav, režim náhledu a režim přímých úprav zdrojů (ten znáte z Exescope a Resource Hackeru).
Restorator je shareware, takže si na úvod odbydete hlášku o tom, jak nebohý programátor ke štěstí přijde, když poplatek za registraci přihodíte ke svému inkasu. Nicméně žádné zvláštní omezení při nezaplacení vám nehrozí (leda že by se autor na protest připojil k sudetoněmeckému Landsmanschaftu). A tak na vás po odklepnutí OK vybafne pracovní plocha programu. Na té je vysvětleno, co kde najdete, ale protože vám to řeknu, tak se nezdržujte a hupsněte do nabídky File, kde vyberte příkaz Open. Vyberte nějaký EXE soubor, a půjde-li o program pro Windows9x, uvidíte prostředí jako na tomto obrázku.
Vzhledem k tomu, že nyní budu popisovat okno Restoratoru zleva doprava a shora dolů, prosím všechny arabské, íránské, čínské a japonské kolegy, aby chvíli četli po evropsku. Štětcem se do HTML kódu totiž špatně píše :-(. Zcela nahoře (číslo 1) se nachází hlavní menu programu. Nabídka FILE obsahuje standardní operace jako otevřít nebo uložit, ale také zajímavou funkci New .res file, která umožní vytvořit binární soubor s vlastními zdroji (dialogy, menu, bitmapy...). K čemu je to dobré? Umožní vám to uložit již přeložené části programu a při vydání nové verze stejné části pouze zkopírujete, vložíte do nové verze... a půl práce je za vámi.
S nabídkou RESOURCES dokážete nevídaná kouzla - můžete všechno, co jde upravit, vytahat na disk do samostatných souborů, upravit to, a zase zapsat na původní místo. Můžete také zdroje kopírovat a vkládat, ale hlavně v nich hledat, což je výkonná funkce, která slabším konkurentům Restoratora chybí.
VIEWER přepíná zmíněné režimy náhledu - hexdump, RC a režim přímého přepisování. Dále si můžete zvolit, zda chcete zalamovat řádky textu a způsob zobrazení částí okna.
BROWSER ovládá okno se složkami a soubory (na obrázku pod číslem 8). Nalistujete si adresář s programem, který chcete zmr..., ehm, přeložit, čapnete myší EXE soubor a přetáhnete ho do levé části okna (číslo 6), on se otevře a vy budete vysmátí jako středně pálivé lečo.
Zajímavě se jeví nabídka BOOKMARKS, známá obvykle jen z internetových prohlížečů. No... zas tak zajímavá není, nedělá nic víc a nic míň, než že si do ní můžete přidat nejčastěji upravované části programu, a rychleji se tak k nim dostat při dalších úpravách. Ale až se budete ztrácet v kompostu přeložených a nepřeložených řetězců, budete Florianu Böhmersovi (to je autor, má sympatické příjmení, že?) skládat hold.
Restorator přichází se spoustou nářadí - stačí otevřít nabídku TOOLS. Kromě takového harampádí, jako úprava asociací přípon souborů, zde najdete i sympatický ResPatcher (u shareware verze si ani neškrtnete). Ten místo toho, aby zapsal změny přímo do souboru, vytvoří pidiprogram, který si změněné části zapamatuje, a až po svém spuštění je zapíše do originálního souboru - vzniká tedy patch o několika málo desítkách Kb, což značně usnadní a zrychlí distribuci českého překladu (nemusíte distribuovat originální soubor, zmenší se velikost distribučního archivu, atd.).
Z nabídky OPTIONS vybírám nevídanou možnost „Odinstaluj Restorator“ a rozsáhlé možnosti úprav načítání zdrojů pod položkou Settings, a co se týče nabídky HELP, tam snad ani není, co dodat.

Pod hlavním menu je panel nástrojů o třech částech (na obrázku čísla 2, 3 a 4). Pod číslem 2 jsou tlačítka odpovídající zhruba příkazům nabídky File a Resources, pod číslem 3 jsou tlačítka pro menu Viewer, a pod číslem 4 najdete tlačítka první pomoci, jako třeba „O krok zpět“ :-).
Pod číslem 5 vidíte na obrázku panel Location, jehož funkce je stejná jako třeba v Internet Exploreru - zadáte cestu k adresáři, a Restorator jeho obsah zobrazí v okně Browser. Je to taková rychlejší cesta k otevírání souborů.
Levá část Restoratoru, ukrytá pod číslem 6, zobrazuje ve stromové struktuře všechny zdroje, které se ve znásilňovaném souboru nacházejí. To ostatně znáte z Exescopu a Resource Hackeru, velmi usnadňující však je možnost zobrazit takto pod sebou zdroje z několika souborů najednou. Každý soubor, který otevřete, se přidá do této stromové struktury. Zavřete ho označením a stisknutím klávesy Backspace. Počet otevřených souborů se ukazuje na stavovém řádku v části, které jsem přiřadil číslo 12.
Pokud v části 6 vyberete nějaký smysluplný zdroj, zobrazí se ve zvoleném režimu v náhledovém okně (číslo 7). Zároveň vás Restorator na stavovém řádku v částech 9, 10 a 11 informuje o parametrech právě načteného zdroje (u bitmapy jsou to třeba rozměry a barevná hloubka).
A protože nic se nemá odkládat, doporučuji vám, abyste klepli tady a neprodleně si Restorator, který si z vašeho disku ukousne 1,2 MB stáhli.

Telecom si připsal několik nul na váš telefonní účet, Mir dopadl do oceánu, flinta do žita a afghánské sochy do prachu, a vy jste úspěšně došli na konec teoretické části seriálu. Já už pro vás mám nový díl - a protože už bylo dost teoretických keců, budete od příštího týdne tvrdě pracovat. Krok sun krok přeložíme vybraný program, a jako budoucí překladatelé se budete moci porvat o to, kdo vytvoří nejlepší češtinu. Za týden na shledanou, připravte si nervy!

Veškeré připomínky, náměty, dotazy a finanční podněty směrujte na níže uvedený e-mail. Rád se ozvu :o). Mé webové stránky najdete tady.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

Wise Registry Cleaner

WiseRegistryCleaner SK

Wise Registry Cleaner je program na cistenie registrov Windows. Pripravil som vám slovenčinu aj do verze 9.61.647

NirLauncher

NirLauncher

NirLauncher tvorí 198 aplikácií,ktoré vám poskytnú rozsiahle informácie o vašom PC. Slovenčina do verzie 1.20.36

Wise Care 365

Wise Care 365

Program pre prácu so súbormi,diskami a registrami Windows. Slovenčina pre 4.84.466

Najdete na iDNES.cz