Spectrum Lab

  12:00aktualizováno  12. května 7:28
Spectrum Lab je propracovaný nástroj pro analýzu zvukových souborů. Je poměrně složitý na použití a tento překlad by měl pomoci méně zkušeným uživatelům v jeho plném využití.

Spectrum Lab - větší obrázek z programu

Freewarový program Spectrum Laboratory patří mezi mnoho programů, které pro svůj provoz využívají zvukovou kartu počítače. Nejde ale jen o obyčejný osciloskop nebo frekvenční analyzátor i když je také obsahuje. Spectrum Lab je komplexní program, opravdová spektrální laboratoř, umožňující důkladnou analýzu a zpracování zvukových signálů jak přivedených na zvukovou kartu, tak i uložených ve zvukových souborech *.wav. Obsahuje mnoho přístrojů (osciloskop, frekvenční analyzátor, modulátory a demodulátory, generátory, filtry, směšovače, záznamník...) kterými lze signál zpracovat. U jednotlivých prvků lze nastavovat snad všechny myslitelné parametry. Protože program vytvořili radioamatéři, obsahuje i speciální funkce pro řízení transceiverů, příjem a vysílání znaků v digitálních komunikačních provozech nebo po přivedení příslušných signálů (radiových nebo zvukových z mikrofonů) určení směru ke zdroji signálu. Umí také dekódovat časové údaje z dlouhovlnných vysílačů časových signálů nebo hlídat sledovaný signál a provádět naprogramované činnosti při dosažení nastavených hodnot. Nastavování je opravdu mnohostranné a proto se, pokud se uživatel v nastavování ztratí, hodí i funkce návratu do ”továrního“ nastavení. Výsledky měření i nastavení lze ukládat pro pozdější opětovné použití. Program se také výborně hodí k výukovým účelům, například k zobrazení různých druhů modulace a změn jejich spekter při změnách parametrů.

Český překlad je v souboru SpecLabcz.exe, který se až na češtinu nijak neliší od originálu verze V2.71b11. Stačí jej rozbalit z archivu do základního adresáře programu a zde jej spustit, ale je funkční i samostatně bez originální instalace. Aby se v původní instalaci plně využily vlastnosti překladu, je třeba změnit i iniciační soubor SETTINGS.INI. Snadno se to provede jeho smazáním. Po spuštění české verze programu se vytvoří nový český soubor nastavení, ale ztratí se tím všechna individuální nastavení (lze také použít příkazu návratu do továrního nastavení při chodu české verze programu). Iniciační soubory jsou vzájemně záměnné, pokud spustíte původní soubor SpecLab.exe, budete mít program v originálu pouze s několika českými výrazy uloženými v iniciačním souboru, které lze převést do angličtiny opět výše popsanou změnou iniciačního souboru.

Download češtiny do programu Spectrum Lab V2.71b11 (1 193 kB)

Domovská stránka programu Spectrum Lab.

Autor:
 

Nejčtenější

Další z rubriky

UltraEdit

UltraEdit

Výkonný editor pro Windows s jednoduchým ovládáním. Čeština pro verzi 25.00.0.58 x64

UltraCompare

UltraCompare

Jde o program na porovnávání souborů, složek, jejich vzájemné slučování, rychlou editaci. Nyní čeština i do verze...

ACDSee Photo Studio

ACDSee Photo Studio

Opět vyšly nové verze programů od výrobce ACDSee, tentokrát pod názvem ACDSee Photo Studio. Já vám dnes přináším...

Najdete na iDNES.cz