Švédský hokejista Linus Johansson střílí gól v duelu s Finskem. | foto: Reuters

Švédové zpečetili triumf na domácím turnaji jasnou výhrou nad Finy

• 1
Švédští hokejisté ovládli po osmi letech domácí turnaj Euro Hockey Tour. Ve stockholmské hale Globen porazili Finsko 5:1 a i ve třetím utkání na Švédských hrách naplno bodovali. Češi skončili na turnaji druzí, v průběžném pořadí Euro Hockey Tour vedou díky lepšímu skóre před Švédskem

Hráči Tre kronor položili základ k výhře nad severskými rivaly v úvodní třetině. Po 16 minutách vedli o tři branky. Nejprve se po dorážce trefil Linus Johansson, který oslavil premiérový zásah v reprezentaci. Druhý gól přidal v početní výhodě ranou z první Samuel Fagemo.

Devatenáctiletý útočník, který byl nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem na mistrovství světa dvacítek v Ostravě a Třinci na přelomu roku, skóroval i ve druhém reprezentačním utkání. Na 3:0 zvýšil z mezikruží Zaar.

Finové se vzpamatovali v závěru první třetiny, kdy snížil Joel Mustonen. Jenže domácí si v 37. minutě vzali tříbrankový náskok zpět. Přečíslení tři na dva zakončil Everberg.

Konečnou podobu skóre stanovil do prázdné branky při power play hostů Linus Johansson. Švédové oplatili Finům prosincovou porážku 1:5 z moskevského Channel One Cupu.

Švédsko - Finsko 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)

Branky: 02:43 Linus Johansson (Tömmernes), 08:37 Fagemo (Bengtsson, Nilsson), 15:43 Zaar (Strandberg, Pudas), 36:13 Everberg (Fagemo, Händemark), 58:48 Linus Johansson (Pudas, Bromé) - 19:51 J. Mustonen (Koivisto, Melart). Rozhodčí: Naumov, Judakov (oba RUS) – Persson, Jonsson (oba SWE). Diváci: 12 166.

Švédsko Hellberg (Lars Johansson) – Pudas, Tömmernes, Bengtsson, Lundberg, Lundkvist, Sellgren – Fagemo, Händemark, Everberg – C. Klingberg, O. Lindberg, Nilsson – Zaar, Strandberg, Bristed – Sylvegard, Linus Johansson, Bromé.

Finsko Tuohimaa (Lehtinen) – Vittasmäki, Eronen, O. Manninen, Salo, Melart, Koivisto, Parikka, Honka – Maccelli, Lehterä, Karjalainen – Innala, Ilomäki, Pajuniemi – Sallinen, Tyrväinen, Pulkkinen – Junttila, J. Lajunen, J. Mustonen.

O zápase Česko - Rusko (4:3N) čtěte ZDE