Americký junior Cutter Gauthier slaví s Rutgerem McGroartym svůj gól v...

Americký junior Cutter Gauthier slaví s Rutgerem McGroartym svůj gól v semifinále mistrovství světa. | foto: AP

Juniorské finále si zahrají Američané, otočili duel s Finskem. Udrželi se Němci

• 4
Ve finále mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu se utkají domácí Švédové s Američany, kteří ve druhém druhém semifinále porazili přes dvoubrankové manko Finy 3:2. Postupový gól dal v čase 56:47 útočník Cutter Gauthier. Finové se utkají o bronz s českým týmem, který podlehl Švédsku 2:5.

Příslušnost k elitě uhájili Němci, kteří v utkání o udržení porazili Norsko 5:4 v prodloužení. Seveřané, kteří byli na turnaji v roli nováčka, sestoupili zpátky o patro níže. Na příštím šampionátu v Ottawě je nahradí Kazachstán.

Američané na turnaji ještě nenašli přemožitele a finále si zahrají po třech letech od posledního pátého titulu. Do zápasu s Finy vstoupili špatně. Po Rinzelově chybě otevřel skóre už po 111 sekundách Keskinen. Ve 13. minutě navíc tečující Kumpulainen usměrnil puk přesně mezi betony gólmana Augustinea a bylo to 2:0. Druhou třetinu ale opanoval zámořský celek na střely na branku 14:3. Snuggerud v přesilovce snížil a Smith ve 37. minutě vyrovnal.

Švédsko - Česko 5:2. Soupeř rozhodl ve třetí třetině, dvacítka si zahraje o bronz

Sedm minut před koncem základní hrací doby mohl po chybě Američanů vystřelit postup pro Finy Bau, Augustine ale jeho pokus vytěsnil. V čase 55:00 byl pak sporně vyloučen obránce Kulonummi a Američané využili i druhou početní výhodu, kterou v utkání měli - 13 sekund před vypršením trestu vypálil přesně z kruhu Gauthier. Jen o 40 sekund později dostali šanci hrát přesilovku i Finové, umocnili ji hrou bez gólmana, ale na vyrovnání už nedosáhli.

Dramatický souboj o udržení rozhodl v čase 60:58 útočník Moritz Elias. Norové byli v prvních dvou třetinách střelecky aktivnější, ale vedli dvakrát Němci. Pokaždé však přišla odpověď. V polovině třetího dějství Němci odskočili dvěma zásahy v rozmezí 48 sekund dokonce do dvoubrankového vedení, ale Brandsegg-Nygard v 55. minutě z přesilovky snížil a necelé dvě minuty nato vyrovnal druhým gólem v utkání Olsen. Poslední slovo měl ale Elias.

USA - Finsko 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky: 32:10 Snuggerud (Casey, Smith), 36:16 Smith (Perreault, Chesley), 56:47 Gauthier (Hutson, Brindley) - 01:51 Keskinen (Männistö), 12:45 Kumpulainen (Kärki, Bau). Rozhodčí: Bjork, Eriksson – Faucher, Heffner. Diváci: 10 561.

USA Augustine (Fowler) – Hutson, Chesley, Fortescue, Casey, Rinzel, Buium, Pohlkamp – McGroarty, Moore, Gauthier – Brindley, Howard, Nazar – Smith, Leonard, Perreault – Hayes, D. Nelson, Snuggerud.

Finsko Vinni (Kokko) – Kulonummi, Pulkkinen, Salin, Pieniniemi, Kärki, Kangas – Lassila, Hämeenaho, Naukkarinen – Helenius, Kaskimäki, Nyman – Keskinen, Halttunen, Männistö – Kumpulainen, Bau, Hemming.

Německo - Norsko 5:4P (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 09:40 Bicker (Sumpf, J. Weber), 28:59 Oswald (Hördler, Sinn), 49:58 Sinn (Rollinger, Bicker), 50:46 Hübner (Oswald), 60:58 Elias (Sinn, Oswald) - 16:10 Steen (Brandsegg-Nygård), 34:43 Olsen (Johnsen, Wold), 54:19 Brandsegg-Nygård (Steen, Vesterheim), 56:06 Olsen (Johnsen, Koch).

Německo Bittner (Dietl) – J. Weber, Panocha, Reich, Sinn (C), Mayer, Hübner – Hördler, Hauf, Oswald (A) – Elias, Kechter, Lutz (A) – Rollinger, Sumpf, Bicker – Nieleck, Schreiner, Assavolyuk – Brandl.

Norsko Stensrud (Lundberg) – Wasenden, Koch, Lafton, Solberg, Larsen (A), Papuga, Lie – Brandsegg-Nygård, Vesterheim (A), Steen – Bakkevig, Løkkeberg (C), Magnussen – Olsen, Wold, Johnsen – Bah, Granath, Haugen – Dalen.