České hokejistky se radují z úspěšné bronzové obhajoby na mistrovství světa v...

České hokejistky se radují z úspěšné bronzové obhajoby na mistrovství světa v kanadském Bramptonu. | foto: Reuters

Česko - Švýcarsko 3:2. Bronzové repete, hokejistky vezou z MS další medaili

• 149
České tažení světovým šampionátem v kanadském Bramptonu v mnohém připomínalo loňský turnaj v dánském Herningu. A také stejně skončilo, bronzovou radostí. Svěřenkyně Carly MacLeodové zdolaly v duelu o třetí místo Švýcarky 3:2 a oslavují historicky druhou medaili pro tuzemský ženský hokej. Dvakrát se prosadila útočnice Denisa Křížová – autorka vítězné trefy z 38. minuty.

Nebezpečně dlouho doplácely bronzové obhájkyně na nevyužité šance, opakovaně ztroskotávaly na perfektní brankářce Andree Brändliové.

Aneta Tejralova se marně snaží dostat skrz švýcarskou brankářku Andreu Brändliovou

Poslední vteřiny strávily Švýcarky na ledě bez ní, riskovaly, aby se ještě pokusily vyrovnat a dotlačit utkání do prodloužení.

Pak se ovšem Hymlárová zmocnila v útočném pásmu kotouče, podržela ho na zadním mantinelu dobrých patnáct sekund a v euforii mířila zpátky za spoluhráčkami.

Všechny v čele s věčně usměvavou trenérkou MacLeodovou křepčily nad druhou ženskou medailí. Nad druhým cenným kovem pro český hokej po lednovém stříbrném sukcesu juniorů.

S Bramptonem se rozloučily nadšeným zpěvem pod českou vlajkou. „Země česká, domov můj,“ rozléhalo se halou z hrdel řvoucích hokejistek ověšených bronzovými plackami.

Ty si za výkon jednoznačně zasloužily.

Bronzová radost českých hokejistek:

Jak herně totiž byly odskočené Američanky oproti národnímu týmu v semifinále, tak suverénně se zprvu prezentovaly Češky proti Švýcarkám.

V deváté minutě už si vykoledovaly třetí početní převahu po faulu na Pejzlovou, která by zakončovala do odkryté branky. První šanci si vypracovaly hned po necelých 40 sekundách od prvního buly, kdy po přihrávce Láskové zblízka neúspěšně pálila Křížová... Hráčky s helvétským křížem na dresu čelily těžkému tlaku.

Švýcarská obránkyně Stefanie Wetliová (18) v souboji o volný kotouč doslova kryje českou hokejistku Anetu Tejralovou (2).

Však také pohodlná výhra 5:2 ze základní skupiny i loňská bronzová radost na úkor alpské země stavěly tým kolem Aleny Mills do pozice favoritek.

Česká kapitánka ale varovala: „Bude těžší obhájit bronz a znova vyhrát zápas o třetí místo, protože loni jsme všechny překvapily.“

Do velké míry měla pravdu, ačkoli reprezentační výběr na soupeřky vletěl a po první části vedl na střely 18:3, po dvou třetinách zase 26:10.

Ve třetí části dokonce Blanka Škodová zasahovala poprvé až v 59. minutě

Česká obránkyně Andrea Trnková (15) u hrazení tvrdě dohrává švýcarskou útočnici Lauru Zimmermanovou (11).

Přesto do závěru druhé dvacetiminutovky platil nerozhodný stav 2:2. A až do poslední sirény se favoritky obávaly o těsný náskok.

Udržely ho, ve třetím dějství ustály dlouhé oslabení ve třech, kdy obětavě zablokovaly všechny střely a Čajanová i nebezpečnou přihrávku před poloprázdnou branku.

VÝSLEDKY MS: Hokejistky si zopakovaly bronzovou radost, zlato mají Američanky

Škodová zase dvakrát stála proti zakončující Müllerové a vždy ji pomohla branková konstrukce.

Jinak ale Češky herně dominovaly, jakkoli se Švýcarky ujaly vedení. Nejprve obranu favoritek v 10. minutě varovaly rychlým brejkem, krátce nato Škodovou překonala bekhendovým pokusem z mezikruží Lara Stalderová – druhou střelou na branku.

Švýcarka Lara Stalderová slaví gól v utkání s Českem

Hned za 31 sekund, v čase 11:46, však reagovala Křížová, která přesným švihem k levé tyči dokončila skvělou individuální akci Vanišové. A o tři minuty později skóre obrátila povedenou ranou do horního růžku Michaela Pejzlová.

Jen v jednom úseku hry vypadl národní tým z konceptu, když po několika neproměněných šancích vyrovnala zkraje 29. minuty Lena Marie Lutzová. Ta využila nedomluvy Pejšové se Škodovou u zadního hrazení a nadvakrát protlačila puk kolem betonu dezorientované gólmanky.

Najednou opticky lepšímu celku chyběl moment překvapení. Než si ve 38. minutě Tejralová hezkou kličkou obhodila soupeřku a předložila puk znovu Křížové, která v pokleku z levého kruhu zamířila do vzdálenějšího růžku branky.

Česká obránkyně Aneta Tejralová (2) oslavuje bronzovou medaili z mistrovství světa hokejistek za brankářkou Blankou Škodovou.

Její druhý zásah rozhodl. Nikoho nemuselo mrzet, že Mills před ní v nadějné pozici minula a Vanišová zase v polovině 39. minuty pálila těsně vedle volné klece. Bronz už si MacLeodová a spol. ujít nenechaly.

Česko - Švýcarsko 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)

Branky: 11:46 Křízová (Vanišová, Tejralová), 14:31 Pejzlová (Vanišová, Křízová), 37:16 Křízová (Tejralová, Jandušíková) - 11:15 Stalderová (Quennecová, Müllerová), 28:09 Lutzová. Rozhodčí: Hillerová, Rapinová – Cameronová, Chartrandová.. Diváci: 2162.

Česko Škodová (Zechovská) – Pejšová, Lásková, Tejralová (A), Čajanová, Jandušíková, Trnková, Kosinová – Šapovalivová, Mrázová, Mlýnková – Křízová (A), Pejzlová, Vanišová – Hymlárová, Přibylová, Neubauerová – Pištěková, Mills (C), Pátková – Plosová.

Švýcarsko Braendliová (Maurerová) – Baechlerová, Christenová (A), Hauserová, Vallarioová, Wetliová, Sigristová, Forsterová, Hofstetterová – Stalderová (C), Enzlerová, Müllerová (A) – Lutzová, Leemannová, Quennecová – Zimmermannová, Martiová, Rosselová – Jorayová, Ingoldová.