Finsko - Švédsko: finská radost | foto: AP

Hokejisté Finska vyhráli moskevský turnaj, Češi skončili třetí

• 2
Dlouho nebyl žádný turnaj Euro Hockey Tour tak vyrovnaný. Moskevský Channel One Cup nakonec ovládli hokejisté Finska, kteří v posledním zápase porazili v nájezdech Švédy 4:3. Ti skončili poslední, druzí jsou Rusové. Česká reprezentace v poslední akci před olympiádou obsadila třetí místo.

O vyrovnanosti třetího turnaje ze série Euro Hockey Tour svědčí i to, že všechny zápasy skončily s rozdílem jediného gólu. Navíc čtyři ze šesti se musely prodlužovat, případně rozhodnout až v nájezdech.

V čele tabulky seriálu jsou ruští hokejisté, s náskokem jednoho bodu na Finy. Česko má 13 bodů a je stejně jako na turnaji Channel One třetí. Švédové jsou poslední s pouhými osmi body.

O zápase Rusko - Česko čtěte ZDE

Hned od první minuty bylo jasné, že severské derby nenabídne tolik branek jako v předešlých dvou zápasech v této sezoně. V Karlových Varech vyhráli Finové nad svým regionálním sokem 8:3, na domácím turnaji Karjala dokonce 7:0.

V ruské metropoli začali Švédové opatrně a snažili se neudělat chybu v obraně. Poté, co se Persson neprosadil v první větší šanci a jeho spoluhráči neuspěli ani v přesilové hře, postaral se o gólovou akci Omark. Hudlerův spoluhráč z moskevského Dynama připravil individuální akcí branku pro kapitána Johanssona.

Finsko: hráči s trofejí pro vítěze Channel One CupuFinové zvýšili aktivitu až v druhé třetině a v 32. minutě se jim podařilo vyrovnat, když hned první početní výhodu využil Hentunen. Soupeř však dokázal bleskově odpovědět. Hned po následné buly a o dvanáct vteřin později překonal Tarkkiho přesně tečující Persson.

Zvýšit vedení Švédska mohl následně Omark, ale finský gólman výtečně vykopl jeho střelu, směřující do odkryté branky. Závěr druhé části patřil Finům. Brankář Liv sice předvedl několik výborných zákroků, ale v 38. minutě jej překonal z dorážky Peltonen.

Finsko - Švédsko: Mattias Weinhandl (ve žlutém), Ville Peltonen a Liro Tarkki

V třetí části byli nadále aktivnější Finové. Liv dlouho i díky štěstí držel šance Švédska na výhru, v 53. minutě jej ale podruhé v zápase překonal Peltonen. Švédům se však podařilo vyrovnat, když Omark našel před brankou volného Tjärnqvista.

Zápas tak dospěl do prodloužení, do kterého už Finové vstupovali jako jistí vítězové turnaje. K tomu, aby sesadili z trůnu domácí Rusy, kteří vyhráli předchozích pět ročníků této akce, totiž potřebovali získat bod.

Nakonec získali dva, protože lépe zvládli rozhodující samostatné nájezdy. Ve čtvrté sérii se podruhé prosadil Immonen, zatímco Johansson svůj druhý nájezd gólově nezakončil.

FInsko - Švédsko 4:3 SN

Branky a nahrávky: 32. Hentunen (Peltonen, Mäenpää), 38. Peltonen (Hietanen, Lehterä), 53. Peltonen (Immonen, Hentunen), rozhodující nájezd Immonen - 13. Mag. Johansson (Omark), 33. Persson (Josefsson), 56. D. Tjärnqvist (Omark, Persson). Rozhodčí: Bulanov, Olanin - Sivov, Kalinkin (všichni Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 2000. Třetiny: 0:1, 2:1, 1:1 - 0:0.

Finsko: Tarkki - Aalto, Mäenpää, Puistola, Hietanen, Pettinen, Kuukka - Erkinjuntti, Immonen, Pihlman - Hentunen, Lehterä, Tuomainen - Pihlström, Kontiola, Peltonen - Louhivaara, Hytönen, Komarov - Koivisto. Trenér: Jukka Jalonen.

Švédsko: Liv - M. Karlsson, Bäckman, Magnus Johansson, Sondell, Viklund, Josefsson, O. Hedman, D. Tjärnqvist - Fabricius, Falk, Axelsson - Ericsson, Martensson, Weinhandl - Engqvist, Persson, Aslund - Omark, Harju, Zackrisson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson