Momentka z utkání Česko - Německo na MS do 18 let. | foto: Tomáš Houska

Hokejisté do 18 let prohráli s Němci, postup do čtvrtfinále MS se jim vzdálil

• 42
Moorhead (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Český hokejový výběr do 18 let nezvládl na světovém šampionátu klíčové utkání proti Německu, jemuž podlehl 3:4. Svěřenci trenéra Sýkory tak už nemají postup ze základní skupiny ve svých rukou.

Jestliže chtějí do čtvrtfinálových bojů, musí uspět proti silnému týmu Kanady a zároveň spoléhat na zaváhání "Javorových listů" v duelu se Švédy, nebo doufat ve výhru švýcarských hokejistů nad Německem.

Před dvěma roky právě po prohře s Němci reprezentace sestoupila z elitní divize mistrovství světa do 18 let. Letos situace ještě není tak kritická.

Vstup do zápasu se českým hokejistům příliš nevyvedl. Hned v první minutě prostřelil brankáře Mazance Marcel Ohmann. Česká reprezentace se však záhy z nepříznivého vývoje oklepala a vrhla síly do útoku. Obrovskou šanci měl v přesilové hře kapitán Michal Poletín, jenž svoji střelu, která šla mimo dosah brankáře Steinhauera, otřel o levou tyčku.

V 11. minutě vedl německý celek již o dvě branky. Vyloučení Adama Poláška potrestal střelou nad beton Marc El-Sayed. Češi byli průběhem zápasu viditelně zaskočeni, ale stále zůstávali střelecky aktivnějším týmem. Když v poslední minutě první třetiny neprotlačil puk do německé branky zcela volný Rachůnek, bylo jasné, že v první třetině udělil soupeř českému výběru pořádnou lekci z produktivity.

Po brance Tobiase Riedera na tři nula to bylo již s českým týmem hodně špatné. Gólmana Mazance, který při střele německého mladíka nechal nepochopitelně odkrytou polovinu branky, vystřídal Filip Novotný. Po polovině střetnutí se konečně trefili i Češi. Robin Soudek gólově zakončil krásnou kombinaci v přesilové hře pět na tři.

Jenže série neproměněných šancí na české straně pokračovala i nadále. Poslední čtyři minuty druhé třetiny čeští reprezentanti drtili Němce v jejich obranném pásmu, ale jejich aktivita nebyla gólově odměněna.

Bezprostředně po druhé přestávce byl velice přísně vyloučen Polášek a Němci v přesilovce zvýšili na 4:1. Ve 44. minutě však využil početní výhodu i Adam Nestrašil, který chytrou střelou snížil na dvoubrankový rozdíl.

Češi se hrnuli do útoku. V čase 56:20 vstřelil další branku v přesilové hře Antonín Honejsek a zápas spěl k dramatu. Závěrečný tlak ovšem zastavilo Poláškovo vyloučení za sekání a Němci si již vítězství zkušeně pohlídali.

Výběru Marka Sýkory rozhodně nešla upřít bojovnost a touha po zvratu nepříznivého vývoje, nicméně vidina postupu do čtvrtfinálových bojů se českým reprezentantům do 18 let značně vzdálila.

Skupina A:

Německo - Česká republika 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky:
1. Ohmann (Brandl, Braun), 11. El-Sayed (D. Steinhauer), 28. Rieder (Bogner, Hüfner), 41. Plachta (Hauner) - 31. Soudek (Polášek, R. Horák), 44. Nestrašil (Honejsek, Rachůnek), 57. Honejsek (Rachůnek). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Ravodin - Medveděv (oba Rus.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 9:9. Využití: 2:3. Diváci: 156.

Sestava ČR: Mazanec (28. Novotný) - Polášek, Jeřábek, D. Musil, Růžička, Krejčí, Doležal, O. Horák - Honejsek, Rachůnek, Nestrašil - Soudek, R. Horák, Heřman - Hlinka, Tůma, Poletín - Straka, Palát, Culek. Trenéři: M. Sýkora a F. Musil.