Tomáš Hertl (vpravo) ze San Jose se raduje z gólu v zápase s Minnesotou. Vlevo...

Tomáš Hertl (vpravo) ze San Jose se raduje z gólu v zápase s Minnesotou. Vlevo je jeho spoluhráč Matt Irwin . | foto: AP

Voráček, Sobotka a Krejčí dvakrát asistovali, Hertl dal svůj 15. gól

• 24
Útočník Jakub Voráček asistoval u obou gólů hokejistů Philadelphie ve vítězném zápase s Montrealem (2:1) a stal se třetí hvězdou zápasu. Stejnou bilanci měl i Vladimír Sobotka, který přispěl k výhře St. Louis 6:3 nad Torontem. Také David Krejčí pomohl dvěma asistencemi k výhře Bostonu 4:2 v Edmontonu. Nováček Tomáš Hertl pro změnu potvrdil pozici nejlepšího českého střelce v soutěži, když se 15. trefou podílel na vítězství San Jose 3:1 nad Minnesotou.

Den po nevydařeném zápase v Anaheimu (těsná porážka 1:2) se hokejisté Minnesoty představili na ledě nabuzeného San Jose, které toužilo ukončit svou čtyřzápasovou sérii porážek.

Češi v NHL

1. Jiří Hudler (CGY), 31z. - 28b. (9+19)
2. David Krejčí (BOS), 32z. - 27b. (6+21)
3. Jaromír Jágr (NJD), 32z. - 25b. (11+14)
4. Radim Vrbata (PHX), 29z. - 25b. (9+16)
5. Tomáš Hertl (SJS), 32z. - 24b. (15+9)
6. T. Plekanec (MTL), 33z. - 22b. (11+11)
7. Martin Hanzal (PHX), 28z. - 22b. (8+14)
8. Patrik Eliáš (NJD), 24z. - 19b. (6+13)
9. Aleš Hemský (EDM), 33z. - 18b. (6+12)
10. Michael Frolík (WPG), 32z. - 17b. (8+9)

Proti unavenému soupeři měli Sharks ideální příležitost a po výsledku 3:1 jí dokázali naplno využít. Proměněnými přesilovkami se o to zasloužil Joe Pavelski, jenž v 6. minutě otevřel skóre a v 24. minutě svou druhou brankou v zápase zvyšoval už na 3:0, a nejproduktivnější nováček letošní sezony Tomáš Hertl.

Český talent potrestal faul soupeře pro změnu v 15. minutě, když jej vybídl k zakončení z prostoru mezi kruhy Tommy Wingels. Pro Hertla to byla již 15. gólová střela sezony, díky čemuž mezi svými krajany jasně kraluje před 11gólovými Jaromírem Jágrem a Tomášem Plekancem. V rámci celé NHL mu mezi kanonýry patří aktuální 13. pozice. Gólman vítězů Antti Niemi byl blízko vychytané nuly. O čisté konto jej připravil až v 53. minutě Jonas Brodin.

Frolík slavil 8. gól, Pavelec tentokrát v nájezdech neuspěl

Po trefě útočníka Michaela Frolíka vedl Winnipeg doma s Coloradem v šesté minutě 2:0, ale soupeři nakonec podlehl 3:4 po samostatných nájezdech.

Hlavním strůjcem úspěchu Avalanche byl útočník Matt Duchene, který v základní hrací době překonal Ondřeje Pavelce dvakrát a navíc si připsal i rozhodující nájezd.

Český brankář v utkání kryl 23 střel, v rozstřelu nechytil žádný ze dvou pokusů hostí. V pro něj neoblíbených samostatných nájezdech se mu přitom dosud nad míru dařilo (celkově z osmi dosavadních rozstřelů pětkrát zvítězil s bilancí 12 inkasovaných gólů z 33 nájezdů), tentokrát svou bilanci ale nevylepšil.

Pavelec byl jediným českým gólmanem, jenž aktivně zasáhl do čtvrtečních zápasů. Mladíci Marek Mazanec z Nashvillu a Petr Mrázek z Detroitu zůstali jen na lavičce v pozici náhradníků.

Voráček byl u obou gólů Philadelphie

Poté, co bodovali v deseti zápasech v řadě, padli hráči Montrealu po domácím debaklu 0:6 od Los Angeles už podruhé za sebou, když tentokrát nestačili na domácí Philadelphii těsně 1:2.

U obou branek Flyers asistoval český útočník Jakub Voráček, po jehož akcích se v zahajovací třetině trefil Michael Raffl a v prostředním dějství zvyšoval náskok Claude Giroux. Třiadvacetiletý kladenský odchovanec tak po gólech proti Ottawě a Chicagu bodoval ve třetím navazujícím startu.

Montreal umazal nulu na kontě vstřelených branek až v poslední minutě řádné hrací doby, kdy brankáře Steva Masona rozesmutněl Alex Galchenyuk.

Krejčí bodoval ve čtvrtém zápase za sebou

Z posledních čtyř odehraných utkání si centr David Krejčí odnesl již šest kanadských bodů a v produktivitě Čechů se tak rázem vyhoupl až na druhou pozici za dlouhodobého lídra Jiřího Hudlera z Calgary.

Naposledy se Šternberský rodák blýskl dvěma asistencemi na ledě Edmontonu, čímž přispěl k výhře Bostonu v poměru 4:2. Celkově má sedmadvacetiletý útočník aktuálně na kontě 21 přihrávek a v dané statistice mu patří desátá pozice v rámci celé NHL.

O svém triumfu Bruins rozhodli už v první třetině, kdy se třikrát prosadili. Na góly Dennise Seidenberga, Jaroma Iginly a Brada Marchanda sice v prostředním dějství dvakrát odpověděl domácí David Perron, poslední slovo však v zápase patřilo veteránovi Iginlovi. Ten svou druhou brankou večera, opět po spolupráci se zmiňovaným Krejčím, v čase 59:16 zpečetil výsledek.

Sobotka asistoval u triumfu St. Louis

Den po domácí prohře 1:3 s Los Angeles padli hokejisté Toronta znova. Tentokrát se představili na ledě St. Louis, které své fanoušky potěšilo výsledkem 6:3. Nejvíce byl vidět útočník Blues Jaden Schwartz, autor tří kanadských bodů (1+2). Neztratil se ani český forvard Vladimír Sobotka, jenž se ziskem dvou asistencí zlepšil na průběžných 15 bodů (5+10) z 30 odehraných partií.

Výsledky NHL

NY Rangers - Columbus 2:4 (1:3, 0:0, 1:1)
15. Moore, 52. Girardi - 1. Calvert, 9. Anisimov, 12. Savard, 59. Johansen. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18 006.

Philadelphia - Montreal 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
14. Raffl (Voráček), 30. Giroux (Voráček) - 60. Galchenyuk. Střely na branku: 27:21. Diváci: 19 748.

Ottawa - Buffalo 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
10. Ryan, 27. Smith - 18. Ennis. Střely na branku: 32:41. Diváci: 15 578.

Tampa Bay - Detroit 2:1 po sam. náj. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
40. Kucherov, rozhodující sam. nájezd St. Louis - 16. Quincey. Střely na branku: 27:29. Diváci: 19 204.

St. Louis - Toronto 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)
5. a 60. Backes, 13. Schwartz (Sobotka), 17. Roy, 21. Stewart (Sobotka), 48. Steen - 22. Kadri, 55. Kuljomin, 57. Van Riemsdyk. Střely na branku: 36:22. Diváci: 16 073.

Nashville - Dallas 3:1 (2:1, 1:0, 0:0)
20. Hörnqvist, 20. Legwand, 30. Gaustad - 19. Cole. Střely na branku: 30:34. Diváci: 16 374.

Winnipeg - Colorado 3:4 po sam. náj. (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0)
1. a 50. Wheleer, 6. Frolík - 16., 40. a rozhodující sam. nájezd Duchene, 35. O´Reilly. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval tři branky z 26 střel a úspěšnost zásahů měl 88,46 procenta. Střely na branku: 38:26. Diváci: 15 004.

Calgary - Carolina 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
38. McGrattan, 65. Butler - 52. Skinner. Střely na branku: 30:30. Diváci: 19 289.

Phoenix - NY Islanders 6:3 (1:1, 4:2, 1:0)
23. a 55. Klinkhammer, 25. a 39. Boedker, 15. Yandle (Vrbata), 27. Ribeiro - 14. Boulton, 32. Tavares, 34. Okposo. Střely na branku: 37:24. Diváci: 10 996.

Edmonton - Boston 2:4 (0:3, 2:0, 0:1)
24. a 38. Perron - 17. a 60. Iginla (na obě Krejčí), 11. Seidenberg, 19. Marchand. Střely na branku: 41:31. Diváci: 16 839.

San Jose - Minnesota 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
6. a 24. Pavelski, 15. Hertl - 53. Brodin. Střely na branku: 39:30. Diváci: 17 562.

Semifinále MS 2024 v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.