Útočníci David Krejčí s Davidem Pastrňákem oslavují gól Bostonu.

Útočníci David Krejčí s Davidem Pastrňákem oslavují gól Bostonu. | foto: AP

Český útok Bostonu zazářil osmi body, skvěle hrál i Nečas z Caroliny

• 98
Hokejisté Bostonu zvítězili na ledě Washingtonu jasně 5:2 hlavně díky produktivitě českého útoku. Trio Pastrňák (1+3) - Krejčí (1+2) - Zacha (0+1) vyprodukovalo dohromady skvělých osm kanadských bodů. Hodně vidět ve svém prvním startu sezony NHL byl také Martin Nečas, jenž bilancí 1+2 režíroval triumf Caroliny 4:1 nad Columbusem. Obhájci Stanley Cupu z Colorada uspěli 5:2 nad Chicagem s Petrem Mrázkem v bráně.

Poprvé se David Pastrňák s Davidem Krejčím na ledě Washingtonu radovali v 8. minutě poté, co po jejich spolupráci z dorážky v přesilovce otevíral skóre kapitán Bostonu Patrice Bergeron.

Český kanonýr s číslem 88 si otevřel gólový výčet sezony v 16. minutě. Z rohu kluziště se s bránícím soupeřem na zádech prokličkoval až do mezikruží a z otočky trefil přesně. V 27. minutě pak Pastrňák zapsal třetí bod díky chytré přihrávce před odkrytou bránu pro Taylora Halla - 3:0 pro Bruins.

Capitals následně vrátily do hry slepené trefy před druhým odchodem do kabin v podání Anthonyho Manthy a Conora Shearyho. Na vyrovnání ale nedošlo a v 57. minutě po nevyužitém samostatném úniku Pastrňáka úspěšně dorážel Krejčí. Přihrávku si zapsal i Pavel Zacha. Poslední slovo v zápase měl ještě v 59. minutě střelou do prázdné klece obránce Bostonu Hampus Lindholm.

Kromě produktivní české trojky Pastrňák (19:03, 1+3, +2, 6 střel) - Krejčí (17:53, 1+2, +/-: 0, 1 střela) - Zacha (16:25, 0+1, +/-: 0, 3 střely) za Boston nastoupil také obránce Jakub Zbořil (15:16, +2) a ve čtvrté formaci spolupracovali debutant Jakub Lauko (11:36, +/-: 0) a Tomáš Nosek (14:51, +/-: 0).

Pastrňák byl zvolen první hvězdou u vítězství Bostonu, stejné pocty se ve středu navíc dostalo i Martinu Nečasovi z Caroliny. Ten byl s bilancí gólu a dvou přihrávek hlavním strůjcem výhry 4:1 nad Columbusem.

Bezbrankový stav sice jako první prolomili hosté, když v 21. minutě trefil přesně Patrik Laine. V dalším průběhu utkání už ale domácí jednička Frederik Andersen nic dalšího Blue Jackets nedovolil a góly začaly padat naopak na druhé straně.

Vyrovnání se fanoušci dočkali v 26. minutě díky Sethu Jarvisovi. O další akce se pak zasloužil skvělý Nečas. Nejprve těsně před druhým odchodem do kabin asistoval u rozdílové branky beka Bradyho Skjeie a na startu třetí hrací části sám zvyšoval na 3:1. Nechyběl pak ani u finální čtvrté branky Caroliny z hole Andreje Svečnikova.

Kromě Nečase (17:56, 1+2, +3, 2 střely) slavil výhru Hurricanes i ve čtvrtém útoku schovaný Ondřej Kaše (11:02, +/-: 0). Za Columbus nastoupil Jakub Voráček (15:14, -2, 1 střela).

Colorado si před vstupem do nové sezony, ve které bude obhajovat zisk Stanley Cupu, nejprve slavnostní ceremonií připomnělo svůj triumf a následně potvrdilo roli favorita výhrou 5:2 nad Chicagem.

K českému brankářskému souboji nakonec nedošlo poté, co v bráně Avalanche dostal před Pavlem Francouzem přednost Alexandar Georgijev. Blackhawks na něj vyslali pouhých 17 střel a Petr Mrázek v jejich bráně naopak čelil 35 pokusům domácích. Puk ze sítě lovil v pěti případech.

Dvakrát jej překonali útočníci Artturi Lehkonen (2+1) a Valerij Ničuškin (2+0). Hned čtyři body si za asistence zapsal Mikko Rantanen. Nejlepší obránce soutěže Cale Makar do sezony vstoupil se dvěma přihrávkami.

V přípravě zůstali hokejisté Montrealu společně s Arizonou jako jediní bez výhry, v ostrém startu sezony však Canadiens dokázali uspět hned na první pokus. Radost fanoušků navíc umocnil fakt, že se tak stalo po výhře 4:3 nad kanadskými rivaly z Toronta.

Favorizovaní Maple Leafs v úvodu zápasu dvakrát odskočili do vedení. Montreal ale vždy vrátil do hry talentovaný Cole Caufield a ve třetí třetině na něj navázali veteráni Sean Monahan a Josh Anderson. Posledně jmenovaný uťal smírné skóre 3:3 v čase 59:41. Radost z výhry tak měla i debutující jednička posledního draftu Slovák Juraj Slafkovský (10:34, +/-: 0, 1 střela). Jediným českým účastníkem duelu byl útočník hostů David Kämpf (14:33, -1).

Stejně jako Montreal vstoupil do sezony domácí výhrou také další kanadský celek - Edmonton. K výsledku 5:3 nad Vancouverem dovedly Oilers tradiční opory, kapitán Connor McDavid se blýskl hattrickem a asistencí. Německý útočník Leon Draisaitl zapsal body tři 1+2.

McDavid se dostal přes hranici sedmi stovek kanadských bodů (701, 242+459), na které potřeboval jen 488 zápasů. Stal se tak šestým nejrychlejším hráčem historie NHL s pokořenou hranicí sedmi stovek bodů.

Výsledky hokejové NHL

Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky: 20:33 Caufield (Suzuki, Savard), 35:56 Caufield, 57:30 Monahan (Harris, Dach), 59:41 Jos. Anderson (Suzuki) - 11:41 Bunting (Marner, Brodie), 29:06 Malgin (Tavares, Nylander), 58:10 Nylander (Tavares, Rielly). Rozhodčí: O’Rourke, Brenk – Suchánek, Cormier. Diváci: 21 105.

Montreal Canadiens Allen (Montembeault) – Guhle, Savard (A), Xhekaj, Wideman, Harris, Kovacevic – Caufield, Suzuki (C), Jos. Anderson – Monahan, Dach, Hoffman – Slafkovský, Dvorak, Gallagher (A) – Pitlick, Evans, Dadonov.

Toronto Maple Leafs M. Murray (Samsonov) – Rielly (A), Brodie, Muzzin, Holl, Giordano, Sandin – Bunting, Matthews (A), Marner – Nylander, Tavares (C), Malgin – Engvall, Kerfoot, Järnkrok – Aston-Reese, Kämpf, Aube-Kubel.

Washington Capitals - Boston Bruins 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)

Branky: 27:34 Mantha (D. Strome, Gustafsson), 32:43 Sheary (Dowd) - 07:53 Bergeron (Pastrňák, Krejčí), 15:03 Pastrňák (Krejčí, Clifton), 26:14 Hall (Pastrňák, Reilly), 56:17 Krejčí (Pastrňák, Zacha), 58:55 H. Lindholm. Rozhodčí: Pollock, Markovic – Kovachik, Murray. Diváci: 18 573.

Washington Capitals Kuemper (C. Lindgren) – Carlson (A), Fehérváry, Jensen, Orlov, van Riemsdyk, Gustafsson – C. Brown, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Mantha, D. Strome, Protas – Oshie (A), Eller, M. Johansson – Hathaway, Dowd, Sheary.

Boston Bruins Ullmark (Swayman) – Carlo, H. Lindholm, Clifton, Reilly, Zbořil, Forbort – DeBrusk, Bergeron (C), Hall – Pastrňák (A), Krejčí (A), Zacha – Cr. Smith, Coyle, Greer – Lauko, Nosek, Frederic.

Anaheim Ducks - Seattle Kraken 5:4P (1:1, 1:2, 2:1 - 1:0)

Branky: 00:51 Terry (McTavish, R. Strome), 38:24 R. Strome (McTavish, Zegras), 49:56 Vatrano (R. Strome, Klingberg), 53:23 Zegras (Terry, Klingberg), 60:55 Terry (Gibson) - 10:13 McCann (Beniers, Schultz), 20:38 Burakovsky (Dunn), 26:28 Bjorkstrand (Schultz, Donato), 44:09 Beniers (Schwartz, Soucy). Rozhodčí: StLaurent, Luxmore – Pancich, Apperson. Diváci: 17 530.

Anaheim Ducks Gibson (Stolarz) – Fowler (A), Klingberg, Kulikov, Drysdale, Beaulieu, Shattenkirk – McTavish, R. Strome, Terry – Henrique (A), Zegras, Vatrano – Comtois, Lundeström, Silfverberg (A) – Max Jones, Grant, Regenda.

Seattle Kraken Grubauer (Mar. Jones) – Dunn, Larsson, Oleksiak, Schultz, Soucy, Borgen – McCann, Beniers, Burakovsky – Schwartz (A), Wennberg, Bjorkstrand – B. Tanev, Gourde (A), Eberle – Donato, Wright, Kuhlman.

Colorado Avalanche - Chicago Blackhawks 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Branky: 13:44 Cogliano (MacKinnon, D. Toews), 17:07 Ničuškin (Rantanen, Lehkonen), 23:49 Lehkonen (Rantanen, MacKinnon), 30:12 Lehkonen (Rantanen, Makar), 57:03 Ničuškin (Makar, Rantanen) - 15:52 J. Toews (Kurashev, Athanasiou), 41:55 Domi (T. Johnson, P. Kane). Rozhodčí: Pochmara, Schlenker – Mills, Murray.

Colorado Avalanche Georgijev (Francouz) – D. Toews, Makar (A), Manson, Girard, E. Johnson, Byram, MacDermid – Rantanen (A), MacKinnon (A), Lehkonen – Ničuškin, Newhook, Rodrigues – O'Connor, Compher, Cogliano – Sedlák, Meyers.

Chicago Blackhawks Mrázek (Stalock) – J. Johnson, Set. Jones, Murphy (A), Tinordi, Roos, Regula – P. Kane (A), Domi, Athanasiou – Raddysh, J. Toews (C), T. Johnson – Entwistle, Lafferty, Kurashev – B. Robinson, Khaira, Blackwell.

Edmonton Oilers - Vancouver Canucks 5:3 (0:2, 3:1, 2:0)

Branky: 24:12 Draisaitl (McDavid, Barrie), 34:01 McDavid (Draisaitl, Hyman), 39:20 Nurse (Draisaitl), 55:01 McDavid (Hyman), 59:36 McDavid (E. Kane) - 01:52 E. Pettersson, 02:40 J. Miller (Boeser, Hughes), 20:39 Kuzmenko (J. Miller, Horvat). Rozhodčí: Sutherland, Rank – Gawryletz, Shewchyk.

Edmonton Oilers Campbell (S. Skinner) – Ceci, Nurse, Barrie, Kulak, Bouchard, R. Murray – Puljujärvi, McDavid (C), E. Kane – Hyman, Draisaitl (A), Holloway – McLeod, Nugent-Hopkins (A), Ryan – Shore, B. Malone.

Vancouver Canucks Demko (Martin) – Schenn, Hughes, Poolman, Ekman-Larsson (A), Burroughs, Stillman – Boeser, J. Miller (A), Pearson – Höglander, E. Pettersson, Kuzmenko – Garland, Horvat (C), Podkolzin – Lazar, Aman, Joshua.

Carolina Hurricanes - Columbus Blue Jackets 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Branky: 25:12 Jarvis, 38:30 Skjei (Nečas, Kotkaniemi), 46:29 Nečas (Stepan, Martinook), 49:18 A. Svečnikov (Nečas, Stastny) - 20:11 Laine (Werenski). Rozhodčí: Rehman, Nicholson – Fournier, O ́Quinn. Diváci: 18 824.

Carolina Hurricanes Andersen (Raanta) – Burns, Slavin (A), Pesce, Skjei, Chatfield, de Haan – Jarvis, Aho (A), Teräväinen – Nečas, Kotkaniemi, A. Svečnikov – Fast, Staal (C), Stastny – Kaše, Martinook, Stepan.

Columbus Blue Jackets Tarasov – Werenski (A), Boqvist, Gavrikov, Peeke, Bean, Gudbranson – J. Gaudreau, Jenner (C), Laine – Činachov, Roslovic, Voráček – Nyquist (A), Sillinger, Danforth – E. Robinson, Kuraly.

Čtvrtfinále MS 2024 proběhne ve čtvrtek 23. května, semifinále v sobotu 25. května. Finálový zápas a utkání o bronz se odehraje v neděli 26. kvetna.