Hokejisté Bostonu oslavují gól Davida Pastrňáka (vpravo).

Hokejisté Bostonu oslavují gól Davida Pastrňáka (vpravo). | foto: Reuters

Nosek pomohl Vegas přihrávkou k obratu, Pastrňák opět skóroval

• 42
Útočník Tomáš Nosek nastoupil v NHL k prvnímu utkání po narození syna a podílel se přihrávkou na obratu Vegas se St. Louis z 0:3 na 5:4 v prodloužení. Nejlepší kanonýr soutěže David Pastrňák dal 31. gól v sezoně a stejně jako minule byl jediným střelcem Bostonu, který doma podlehl Edmontonu 1:4. Ondřej Palát asistoval u vítězné branky Tampy Bay, která uspěla v Ottawě 5:3.

Noskovi se před pár dny narodil syn Patrik, kvůli čemuž vynechal předchozí zápas. Tentokrát už nechyběl v sestavě Vegas, které po úvodní třetině prohrávalo s obhájcem titulu 0:3. Golden Knights ale otočili v rozmezí 34. až 50. minuty na 4:3. U vyrovnávací branky byl i český útočník, který přihrál Nicolasi Haguemu, jehož střelu dorazil Nicolas Roy. St. Louis si ještě vynutilo prodloužení, které z úniku rozhodl Chandler Stephenson.

Souboj Bostonu s Edmontonem proti sobě postavil hned po dvou borcích na každé straně z elitní pětky bodování NHL. Jako první se radovali domácí David Pastrňák (22:22, 1+0, -1, 5 střel) s Bradem Marchandem.

Prvně jmenovaný Čech si v přesilovce ze 4. minuty, kdy jeho ránu z pozice obránce tečoval pod horní tyč jeden z bránících hráčů, svou 31. trefou sezony upevnil post nejlepšího střelce soutěže. Marchand si připsal asistenci a svůj jubilejní 60. bod sezony.

V dalším průběhu už ale měli více důvodů k radosti hosté. Po velké chybě DeBruska v obranném pásmu v 28. minutě srovnal Gaetan Haas a těsně před druhým odchodem do kabin otočil vývoj sváteční střelec, obránce Oilers Darnell Nurse. Asistoval mu Leon Draisaitl, jenž navíc v poslední minutě zamířil i do prázdné klece. Bez bodu nezůstal ani Connor McDavid, jenž se v 42. minutě stal v pořadí třetím střelcem Edmontonu.

Čtvrtý muž produktivity NHL Pastrňák prodloužil svou bodovou sérii už na deset navazujících startů. Celkově má 61 bodů, těsně za ním je Marchand s 60. McDavid vede s 65 zápisy před rovněž 65bodovým parťákem Draisaitlem jen díky vyššímu počtu branek. Druhý Čech v utkání, centr Bruins David Krejčí (18:23, -1, 1 střela), nebodoval.

Druhou venkovní výhru ve dvou dnech urvali hokejisté San Jose. Po pátečním úspěchu 3:2 po prodloužení v Pittsburghu se o den později radovali rovněž 3:2 už po řádné hrací době na ledě Columbusu.

V dresu Sharks se bodově prosadili oba čeští zástupci. U otevírací branky z 28. minuty to byl Tomáš Hertl (19:14, 0+1, -1, 1 střela), jenž vyslal do úniku Barclayho Goodrowa, a u druhé trefy hostů pro změnu Radim Šimek (15:33, 0+1, +1, 1 střela). Reprezentační obránce pomohl ke gólu Evandera Kanea, trestajícího chybné střídání Blue Jackets.

Bodování NHL

Rozhodující byla ale nakonec až třetí branka Kevina Labanca z 57. minuty poté, co poslední slovo v čase 57:24 patřilo Zachu Werenskimu. Ofenzivně laděný bek Columbusu snížil svou druhou trefou večera na nejtěsnější rozdíl a navázal tak na svůj silvestrovský hattrick proti Floridě. S průběžnými 13 zásahy je druhým nejlepším střelcem mezi zadáky po Romanu Josim z Nashvillu s 14 góly.

Tampa Bay prohrávala až do 49. minuty 2:3, ale pak zápas třemi góly otočila. Palát si připsal asistenci u vítězné branky, která padla 90 sekund před koncem z hole Tylera Johnsona. Domácí poté sice ještě netypickým způsobem vyrovnali, ale rozhodčí gól neuznali, protože Colin White dostal puk do branky hlavičkou.

„Byl to momentální nápad. Pokud bych nechal puk dopadnout, mohl se špatně odrazit. Navíc obránce stál u mě. Nebyl jsem si jistý, že by se mi povedlo skórovat. A neznal jsem pravidlo, tak jsem to zkusil,“ popsal White.

„Už jsem před několika lety viděl, že stejnou věc udělal Shaw, a proto jsem věděl, že branka nebude platit. Osobně si ale myslím, že je to pěkný gól. Něco takového moc často nevidíte,“ řekl autor vítězné trefy Johnson. Šestou výhru Tampy Bay v řadě zpečetil gólem do prázdné branky Alex Killorn.

Asistence Pavla Zachy nestačila New Jersey, které prohrálo doma s Coloradem 2:5. V dresu vítězů zazářil hattrickem Mikko Rantanen a mezi hvězdy zápasu patřil i Philipp Grubauer, který dostal v brance přednost před Pavlem Francouzem. Německý gólman kryl 28 střel.

Pittsburgh uspěl v Montrealu 3:2 v prodloužení. Stejným výsledkem zdolala i Minnesota doma Winnipeg. Trenéři poražených týmů byli ale přesvědčení, že rozhodující gól neměl platit kvůli bránění ve hře brankáři. „Už na začátku sezony jsem říkal, že tohle je padesát na padesát. Kontakt tam byl, ale záleží na posouzení lidí u videa,“ řekl kouč Montrealu Claude Julien. „Našeho brankáře faulovali, ale nechci platit pokutu,“ prohlásil trenér Winnipegu Paul Maurice.

Výsledky NHL:

Minnesota Wild - Winnipeg Jets 3:2P (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 01:12 M. Foligno (J. Eriksson Ek, Kunin), 54:30 Kunin (M. Foligno, Dumba), 61:52 E. Staal (Parise, Suter) - 20:39 Scheifele (Wheeler, Pionk), 40:52 Wheeler (Connor, Scheifele). Rozhodčí: Luxmore, O'Halloran – Gibbs, Knorr. Diváci: 17.271.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Suter, Spurgeon, Brodin, Dumba, Hunt, Soucy – Greenway, E. Staal, Zuccarello – M. Koivu, Parise, Fiala – M. Foligno, J. Eriksson Ek, Kunin – Donato, V. Rask, Hartman.

Winnipeg Jets Hellebuyck (Brossoit) – Morrissey, Poolman, Sbisa, Pionk, Bitetto, Dahlström – Connor, Scheifele, Laine – Ehlers, Wheeler, Roslovic – G. Bourque, Lowry, Perreault – Harkins, N. Shore, Appleton.

Columbus Blue Jackets - San Jose Sharks 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Branky: 28:51 Werenski (Jenner, N. Foligno), 57:24 Werenski (Milano, S. Jones) - 27:05 Goodrow (Hertl), 34:40 E. Kane (Meier, R. Šimek), 56:59 Labanc (J. Thornton). Rozhodčí: Hebert, Rank – Racicot, Mach. Diváci: 18 874.

Columbus Blue Jackets Merzlikins (Kivlenieks) – Werenski, S. Jones, Gavrikov, D. Savard, G. Carlsson, Harrington – Nyquist, Jenner (A), N. Foligno (C) – Stenlund, Dubois, Gerbe – Milano, Wennberg, Robinson – MacInnis, Riley Nash, Lilja.

San Jose Sharks Dell (M. Jones) – Dillon, Burns (A), Vlasic, E. Karlsson, R. Šimek, Ferraro – Hertl (A), Couture (C), Marleau – E. Kane, Goodrow, Meier – Sörensen, J. Thornton, Labanc – M. Karlsson, Kellman, Noesen.

New Jersey Devils - Colorado Avalanche 2:5 (0:0, 0:2, 2:3)

Branky: 46:36 Coleman, 58:37 J. Boqvist (Vatanen, Zacha) - 31:23 Rantanen (MacKinnon, Girard), 35:34 Cole (Kameněv, Bellemare), 40:08 Rantanen (Makar, MacKinnon), 53:49 Bellemare (Calvert), 59:44 Rantanen (Girard, Cole). Rozhodčí: Pochmara, Dwyer – Suchánek, Murray.

New Jersey Devils Blackwood (Domingue) – P. K. Subban, A. Greene (C), Vatanen, Severson, Müller, Butcher – Palmieri, Hischier (A), Zacha – N. Gusev, Zajac (A), Coleman – Simmonds, Street, Wood – Hayden, Rooney, J. Boqvist.

Colorado Avalanche Grubauer (Francouz) – Makar, Graves, E. Johnson (A), Girard, Zadorov, Cole – Donskoi, MacKinnon (A), Landeskog (C) – Kameněv, Kadri, Calvert – Rantanen, Compher, Nieto – Burakovsky, Bellemare, Jost.

Boston Bruins - Edmonton Oilers 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky: 03:10 Pastrňák (Krug, Marchand) - 27:41 Haas, 39:54 Nurse (Draisaitl), 41:48 McDavid (Kassian, Bear), 59:51 Draisaitl. Rozhodčí: Nicholson, Morton – Amell (všichni CAN), Murphy (USA).

Boston Bruins Halák (T. Rask) – McAvoy (C), Chára, Krug, Carlo, Kampfer, J. Moore – Pastrňák (A), Bergeron, Marchand – Coyle (A), Krejčí, DeBrusk – Heinen, P. Lindholm, Bjork – Wagner, Kuraly, Nordström.

Edmonton Oilers M. Smith (Koskinen) – Bear, Klefbom, K. Russell, Nurse (A), A. Larsson, Jones (C) – Kassian, McDavid, Neal – Yamamoto (A), Draisaitl, Nugent-Hopkins – Chiasson, Haas, Nygård – J. Archibald, Sheahan, Khaira.

Ottawa Senators - Tampa Bay Lightning 3:5 (0:0, 3:2, 0:3)

Branky: 20:46 Tierney (Ch. Jaroš), 31:40 Pageau (Batherson, Ennis), 39:51 Borowiecki (Anisimov, Chabot) - 22:40 Verhaeghe (Hedman, Gourde), 23:45 Shattenkirk, 48:37 B. Point (Sergačjov, Kučerov), 58:30 T. Johnson (Hedman, Palát), 59:53 Killorn. Rozhodčí: Jake Brenk, Francois StLaurent. Čároví: Kory Nagy, Travis Toomey. Diváci: 13914.

Ottawa Senators C. Anderson (M. Högberg) – Ch. Jaroš, Chabot (A), Goloubef, Reilly, Englund, Borowiecki (A) – Ennis, White, B. Tkachuk – Co. Brown, Pageau (A), N. Paul – Boedker, Anisimov, Balcers – Batherson, Tierney, Naměstnikov. Hlavní trenér: D.J. Smith.

Tampa Bay Lightning McElhinney (Vasilevskij) – Rutta, Hedman (A), Černák, McDonagh, Shattenkirk, Sergačjov – Kučerov, B. Point, Palát – Stamkos (C), Cirelli, Killorn (A) – T. Johnson, Paquette, Maroon – Verhaeghe, Stephens, Gourde. Jon Cooper.

Los Angeles Kings - Nashville Predators 1:4 (0:2, 1:0, 0:2)

Branky: 25:57 Iafallo (Toffoli) - 10:21 Grimaldi (C. Smith, Josi), 19:16 Johansen (Josi, Ekholm), 49:37 Trenin (Irwin, Watson), 50:46 C. Smith (Grimaldi). Rozhodčí: Rehman, Hanson – Fournier, Alphonso. Diváci: 18 230.

Los Angeles Kings J. Campbell (Quick) – Walker, Doughty, Martinez, Clague, B. Hutton, Roy – Iafallo, Kopitar, Toffoli – A. Kempe, Lizotte, Wagner – Frk, J. Carter, Prochorkin – Clifford, Amadio, Luff.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Josi, Y. Weber, Ekholm, Fabbro, Hamhuis, Irwin, Tinordi – F. Forsberg, Johansen, Arvidsson – Mikael Granlund, Turris, Duchene – Grimaldi, Bonino, C. Smith – Järnkrok, Blackwell, Watson – Trenin.

Montreal Canadiens - Pittsburgh Penguins 2:3P (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 08:42 Lehkonen (Domi, Suzuki), 23:37 Lehkonen - 09:28 Aston-Reese (Blueger), 45:24 Rust (Malkin, J. Johnson), 61:49 B. Tanev (Blueger, M. Pettersson). Rozhodčí: Joannette, Rooney – Brisebois, Berg. Diváci: 21.302.

Montreal Canadiens Price (Ch. Lindgren) – Chiarot, S. Weber (C), Mete, Petry (A), Scandella, C. Fleury – Tatar, Danault, Cousins – Lehkonen, Domi, Suzuki – Poehling, Kotkaniemi, Weal – Vejdemo, N. Thompson (A), Weise.

Pittsburgh Penguins M. Murray (Larmi) – J. Johnson, Letang (A), M. Pettersson, Marino, Riikola, Ruhwedel – Galchenyuk, Malkin (A), Rust – Simon, McCann, Hörnqvist (A) – Aston-Reese, Blueger, B. Tanev – Kahun, Blandisi, Di Pauli.

Vegas Golden Knights - St. Louis Blues 5:4P (0:3, 2:0, 2:1 - 1:0)

Branky: 33:10 Reaves, 35:32 Stastny (Carrier, Hague), 43:02 N. Roy (Hague, Nosek), 49:50 R. Smith (Stephenson), 63:01 Stephenson - 07:05 Pietrangelo (Perron, R. O'Reilly), 12:41 Schwartz (Perron, R. O'Reilly), 16:16 Sundqvist (Barbašev, Steen), 52:50 Perron (Pietrangelo, R. O'Reilly). Rozhodčí: Frederick L'Ecuyer, Graham Skilliter. Čároví: Tony Sericolo, Andrew Smith. Diváci: 18334.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Schmidt, McNabb, Theodore, Holden, Engelland (A), Hague – R. Smith (A), W. Karlsson, Tuch – Mark Stone (A), Stephenson, Pacioretty – Glass, Stastny, Carrier – Reaves, Nosek, N. Roy. Hlavní trenér: Gerard Gallant.

St. Louis Blues Allen (Binnington) – Pietrangelo (C), Dunn, Faulk, Bouwmeester, Bortuzzo, Walman – Perron, R. O'Reilly (A), Schwartz – Bozak, Thomas, B. Schenn – Barbašev, Sundqvist, Steen (A) – Sanford, J. de La Rose, MacEachern. Craig Berube.

Vancouver Canucks - New York Rangers 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky: 01:20 Roussel (Eriksson, Horvat), 58:31 T. Myers (Horvat, Q. Hughes) - 07:59 Bučněvič (Kreider). Rozhodčí: McCauley, Lambert – Marquis, MacPherson. Diváci: 18.871.

Vancouver Canucks Markström (Demko) – Q. Hughes, Ch. Tanev, Edler, Stecher, Fantenberg, T. Myers – J. T. Miller, Boeser, E. Pettersson – Pearson, Horvat, Eriksson – Roussel, Gaudette, Virtanen – Motte, Beagle, Schaller.

New York Rangers Georgijev (H. Lundqvist) – Skjei, Trouba, M. Staal, DeAngelo, R. Lindgren, Fox – Kreider, Zibanejad, Bučněvič – Panarin, R. Strome, Fast – B. Howden, Chytil, Kakko – Br. Smith, McKegg, Haley.

Toronto Maple Leafs - New York Islanders 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky: 33:25 Engvall (Kapanen), 36:07 Matthews (Marner, Holl), 57:52 Hyman (Marner, Matthews). Rozhodčí: Welsh, Sutherland – Devorski, Flemington. Diváci: 19 536.

Toronto Maple Leafs Hutchinson (Andersen) – Barrie, Rielly (A), Holl, Marinčin, Ceci, Dermott – Marner (A), Matthews, Hyman – W. Nylander, Tavares (C), Kerfoot – Kapanen, Spezza, Engvall – Timashov, F. Gauthier, Marchment.

New York Islanders Varlamov (Greiss) – Pulock, Leddy, Boychuk (A), Dobson, Mayfield, D. Toews – Eberle, B. Nelson, Lee (C) – Jo. Bailey (A), Barzal, Beauvillier – Kühnhackl, Brassard, Dal Colle – Komarov, Cizikas, M. Martin.

Arizona Coyotes - Philadelphia Flyers 6:2 (3:0, 1:0, 2:2)

Branky: 12:33 Richardson (Chychrun, Hinostroza), 13:30 Oesterle (Ljubuškin, Schmaltz), 16:15 Keller (Hall, Kessel), 39:59 Crouse (Stepan, Goligoski), 44:27 Keller (Schmaltz), 57:36 Stepan - 43:00 Pitlick, 48:46 Braun (Couturier, Gostisbehere).

Arizona Coyotes Raanta (40. Hill) – Chychrun, Oesterle, Ljubuškin, Demers, Ekman-Larsson, Goligoski – Kessel, Stepan, Crouse – Schmaltz, Söderberg, Keller – Garland, Dvorak, Hall – Fischer, Richardson, Hinostroza.

Philadelphia Flyers Hart (17. Elliott) – Sanheim, P. Myers, Niskanen, Provorov, Braun, Gostisbehere – Couturier, Voráček, Giroux – Konecny, K. Hayes, J. van Riemsdyk – Pitlick, Laughton, Farabee – Andreoff, Aube-Kubel, M. Raffl.

5.Nashville6935826215:21778
6.Minnesota6935727220:22077