Češi hvězdami NHL. Hertl a Pastrňák skórovali dvakrát, trefil se i Krejčí

• 65
V NHL se bouřlivě aplaudovalo českým hokejistům. Tomáš Hertl zařídil dvěma góly vítězství San Jose, které ve druhém kole play off porazilo Colorado 2:1 a v sérii se ujalo vedení 3:2. Stejně je na tom i Boston, jenž zásluhou dvou branek Davida Pastrňáka a jedné trefy Davida Krejčího přetlačil Columbus 4:3.

David Pastrňák rozhodl v čase 58:32 svým druhým gólem v utkání o výhře Bostonu proti Columbusu a stal se první hvězdou zápasu. Bruins tak dělí jediná výhra od postupu do finále Východní konference.

Skóre v Bostonu otevřel na začátku druhé třetiny Krejčí, poté co se prosadil z rychlého protiútoku střelou z pravého kruhu mezi betony. Ostatní góly padly ve třetí třetině, přičemž Pastrňák zvýšil v 51. minutě na 3:1. Havířovský rodák vzal přečíslení dva na jednoho na sebe a překonal Sergeje Bobrovského střelou z levého kruhu k bližší tyči.

Columbus se nevzdal a vyrovnal do tří minut trefami Ryana Dzingela a Deana Kukana. Poslední slovo měl ale Pastrňák, který usměrnil v dalším rychlém brejku přihrávku Brada Marchanda do poloprázdné branky. „Je hezké, že jsem dal nějaké góly, ale týmu se snažím vždy pomoci i jiným způsobem,“ podotkl Pastrňák. „Hráli jsme dobře jako lajna. Jeden druhého jsme pozvedli, když to bylo nejvíc potřeba,“ dodal.

Pastrňák si v úvodních třech zápasech série připsal jen bod za gól po šťastném odrazu od brusle. Trenér Bruce Cassidy se ho pokoušel nastartovat různými způsoby - posunul ho do druhé lajny ke Krejčímu, dokonce ho přeřadil i do třetí řady. Kouč uvedl, že ale nikdy českému hráči nepřestal věřit. Podle něj Pastrňákovi pomohl už minulý zápas, ve kterém se podílel gólem a přihrávkou na výhře a vyrovnání série.

„Sám na sebe vytvářel tlak. Vždy bojuje, nic nevzdává. I minule schytal tvrdý úder a pak dal gól. Myslím, že mu ten zápas hodně pomohl. Je soutěživý, chce dávat branky a pořád má dobrou střelu, ale jako každý dobrý střelec potřebuje i trochu štěstí,“ řekl Cassidy. Líbilo se mu, jak Pastrňák v sobotním utkání vyřešil obě gólové situace. „Jsem rád, že u té první v přečíslení moc nevymýšlel a vypálil. U druhé šel skvěle do branky,“ konstatoval.

David Pastrňák z Bostonu překonává brankáře Columbusu Sergeje Bobrovského.
David Pastrňák sbírá gratulace spoluhráčů z Bostonu.

Také obránce Bostonu Torey Krug si všiml, jak Pastrňák přistoupil k minulému zápasu, a pochválil ho za to. „Viděl jsem, jak blokuje střely, a to je krok správným směrem. Náhle je do hry více vtažený, snaží se přispět k výhře i jinak a byl odměněn. Přesně tohle od něho i jeho lajny potřebujeme. Roste do jednoho z vůdců týmu a tuto roli může plnit dlouho. Pořád je mladý,“ řekl Krug o dvaadvacetiletém hráči.

Hosté litovali ztráty výhody, kterou získali po rychlém vyrovnání na 3:3. „Zápas jsme měli dovést alespoň do prodloužení,“ řekl kapitán Nick Foligno. „Ještě v závěru při power play jsme měli šance, abychom vyrovnali. Bylo to opět vyrovnané. První dvě třetiny si ani jedna strana moc nevytvořila, až ve třetí se s góly roztrhl pytel. Líbilo se mi, jak kluci zabojovali. Škoda toho gólu v závěru. Věřím ale, že se sem ještě vrátíme na sedmý zápas,“ dodal kouč John Tortorella.

První hvězdou byl vyhlášen také Tomáš Hertl, který řídil v rozmezí 40. až 47. minuty dvěma zásahy obrat San Jose v utkání s Coloradem z 0:1 na konečných 2:1. I Sharks jsou v Západní konferenci jedno vítězství od postupu.

Bodování NHL

Colorado vstřelilo ve 38. minutě zásluhou Tysona Josta první gól zápasu, ale z vedení se dlouho neradovalo. Ještě před odchodem do kabin vyrovnal tečí Hertl, který ve 47. minutě z dorážky dokonal obrat. Odchovanec pražské Slavie má v play off na kontě osm gólů, víc jich dal pouze jeho spoluhráč Logan Couture (9).

„Vím, že umím hrát opravdu dobře, a vím, že tým potřebuje, abych vystoupil a vzal to na sebe. Pokouším se o to každý zápas,“ uvedl Hertl, který patřil ke klíčovým postavám týmu i v prvním kole play off. V něm se podílel čtyřmi góly na obratu v sérii z 1:3, přičemž v šestém utkání rozhodl zápas v prodloužení trefou v oslabení.

Tomáš Hertl ze San Jose se raduje z gólu, za ním slaví Joonas Donskoi a Evander Kane.

Hertl zúročil převahu San Jose, které přestřílelo Colorado 39:22. „Od začátku až do konce jsme hráli dobrý hokej. (Brankář) Martin Jones byl opět úžasný. Podržel nás skvělými zákroky a pak jsme převzali kontrolu nad zápasem,“ pokračoval český útočník. „Ale není hotovo. Musíme se připravit na další zápas. Víme, že po nás půjdou,“ podotkl.

San Jose naposledy v Coloradu nedalo ani gól. „Doma jsou úplně jiným týmem,“ všiml si brankář Colorada Philipp Grubauer. „Zatlačili nás víc než v minulém utkání a vstřelili dva šťastné góly. Většinu zápasu jsme ale hráli dobře.“.

Výsledky 2. kola play off NHL

Boston Bruins - Columbus Blue Jackets 4:3 (0:0, 1:0, 3:3)

Branky: 21:39 Krejčí (DeBrusk, Backes), 44:51 Marchand (Clifton, Bergeron), 51:16 Pastrňák (Marchand), 58:32 Pastrňák (Marchand, Carlo) - 50:33 S. Jones (Werenski, Atkinson), 52:07 Dzingel (Duchene, D. Savard), 53:58 Kukan (Panarin, J. Anderson). Rozhodčí: Wes McCauley, Brian Pochmara. Čároví: Derek Amell, Scott Cherrey. Diváci: 17565.

Boston Bruins T. Rask (Halák) – Chára (C), McAvoy, Krug, Carlo, Grzelcyk, Clifton – Marchand, Bergeron (A), Pastrňák – DeBrusk, Krejčí (A), Backes – Ma. Johansson, Coyle, Heinen – Nordström, Kuraly, Wagner. Hlavní trenér: Bruce Cassidy.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Werenski, S. Jones (A), Kukan, D. Savard, Harrington, Clendening, Gavrikov – Panarin, Dubois, Bjorkstrand – N. Foligno (C), Duchene, Atkinson – Wennberg, Dzingel, Dubinsky – Jenner (A), J. Anderson. Hlavní trenér: John Tortorella.

San Jose Sharks - Colorado Avalanche 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 39:41 Hertl (Couture, M. Karlsson), 46:26 Hertl (Vlasic, Donskoi) - 37:01 Jost (Compher). Rozhodčí: Peel, Joannette – Berg, Devorski.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Burns, Vlasic, E. Karlsson, Dillon, J. Ryan, Braun – Nyquist, Couture, Meier – Hertl, E. Kane, Labanc – J. Thornton, Sörensen, M. Karlsson – Goodrow, Haley, Donskoi.

Colorado Avalanche Grubauer (Varlamov) – E. Johnson, Cole, Barrie, Zadorov, Girard, Makar – Landeskog, MacKinnon, Rantanen – Compher, Kerfoot, C. Wilson – Söderberg, Nieto, Brassard – Jost, G. Bourque, Andrighetto.