Brankář Caroliny Petr Mrázek likviduje šanci Joshe Baileyho  z New York...

Brankář Caroliny Petr Mrázek likviduje šanci Joshe Baileyho z New York Islanders. | foto: AP

Skvělý Mrázek vychytal další nulu, San Jose si poradilo s Coloradem

• 42
Fotbalovým výsledkem 0:1 navíc až po prodloužení skončila úvodní konfrontace druhého kola play off hokejové NHL mezi Islanders a Carolinou. První hvězdou byl zvolen český gólman vítězů Petr Mrázek, jenž na svou druhou nulu letošního play off potřeboval 31 zákroků. Naopak domácí fanoušky potěšilo San Jose, které s českými útočníky Tomášem Hertlem a Lukášem Radilem vybojovalo výhru 5:2 nad Coloradem.

Ze sedmizápasové série úvodního kola proti favorizovanému Washingtonu český gólman Caroliny Petr Mrázek vyšel s průměrem 2,54 gólu na zápas a 89,9 procentuální úspěšností zákroků.

Na kontě měl proti ofenzivním obhájcům Stanley Cupu i jedno čisté konto. Po senzačním postupu jej ve druhém kole čeká tým zcela jiného ražení, což jasně demonstroval výsledek úvodní partie.

Defenzivně zaměření Islanders platili v základní části za nejlépe bránící celek. To se potvrdilo, když jim Hurricanes vstřelili jedinou branku. Ta ovšem stačila na hubenou výhru 0:1 po prodloužení. Autorem důležité trefy byl zkušený centr Jordan Staal, jenž v páté minutě nastavení z ostrého úhlu z pravé strany kluziště dorážel za přemísťujícího se Robina Lehnera odražený puk od zadního mantinelu po nepřesné střele Nina Niederreitera.

Oba gólmani si připsali shodně 31 zákroků a zámořští novináři je zařadili mezi tři hvězdy utkání společně se střelcem Staalem. Na postu první hvězdy ale figuroval bezchybný Mrázek. Pro 27letého ostravského rodáka to byla druhá nula letošního play off a celkově pátá kariéry ve vyřazovacích bojích NHL. Nejblíže gólu byli Islanders v 38. minutě, kdy již dostali puk do brány. Mrázka ovšem před snadným zakončením Mathewa Barzala do odkryté klece srazil k ledu Anders Lee, za což jej rozhodčí vyloučili a branku neuznali.

Po senzačním obratu série úvodního kola proti Vegas z 1:3 na 4:3 na zápasy zůstávají hokejisté San Jose na vítězné vlně i po úvodním souboji druhého kola proti Coloradu. Před svými fanoušky si v pátek s Avalanche poradili výsledkem 5:2.

Bodování NHL

V úvodu ovšem hosté dvakrát odskočili do vedení, když se prosadili Gabriel Bourque a v přesilovce Colin Wilson. Sharks si následně pomohli ubráněným čtyřminutovým oslabením po faulu Brendena Dillona a ve druhé části řádné hrací doby zabrali i v ofenzivě.

V 31. minutě vyrovnal na 2:2 veterán Joe Thornton a následně řádil ofenzivně laděný obránce Brent Burns, jenž nejprve v 37. minutě asistoval u rozdílové branky Kevina Labanca a v 39. minutě sám pojišťoval náskok. Ve třetí třetině se zrodila už jen jediná branková situace, když v 60. minutě do prázdné klece Colorada upravoval skóre Timo Meier. Svou třetí asistenci večera a celkově čtvrtý bod (1+3) si připsal aktivní Burns.

Marcus Sorensen, Joakim Ryan a Joe Thornton ze San Jose gratulují ke gólu,...
Joe Thornton ze San Jose slaví a fanoušci a s ním.

V sestavě vítězů nechyběl Tomáš Hertl (19:55, +1, 2 střely) a stejně jako v sedmé partii proti Vegas dostal v útoku šanci i z náhradníka povýšený Lukáš Radil (14:01, +/-: 0, 3 střely).

Výsledky 2. kola play off, 1. zápasy:

San Jose Sharks - Colorado Avalanche 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)

Branky: 14:44 Nyquist (Burns, Couture), 30:05 J. Thornton (Sörensen), 36:02 Labanc (Burns), 39:00 Burns (Sörensen, J. Thornton), 59:31 Meier (Burns) - 02:10 G. Bourque (Makar, Jost), 23:56 C. Wilson (Rantanen, MacKinnon). Rozhodčí: Kozari, Sutherland – Knorr, Racicot. Diváci: 17 562.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Burns (A), Vlasic, E. Karlsson, Dillon, Braun, J. Ryan – Nyquist, Couture (A), Meier – Labanc, J. Thornton (A), Sörensen – Radil, Hertl, E. Kane – M. Karlsson, Goodrow, Gambrell.

Colorado Avalanche Grubauer (Varlamov) – E. Johnson (A), Girard, Zadorov, Barrie, Makar, Cole – Kerfoot, MacKinnon (A), Landeskog (C) – C. Wilson, Söderberg, Rantanen – Nieto, Compher, Calvert – G. Bourque, Jost, Brassard.

New York Islanders - Carolina Hurricanes 0:1P (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky: 64:04 J. Staal (Niederreiter, Pesce). Rozhodčí: McCauley, Pochmara – Cormier, Murphy. Diváci: 15 795.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Hickey, Leddy, Pulock, Pelech, Mayfield, D. Toews – Eberle, Barzal, Lee (C) – Kühnhackl, B. Nelson, Jo. Bailey (A) – Komarov, Filppula, Beauvillier – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Carolina Hurricanes Mrázek (McElhinney) – Pesce, Slavin, Faulk (A), de Haan, D. Hamilton, T. van Riemsdyk – Williams (C), Aho, Niederreiter – T. Teräväinen, J. Staal (A), Foegele – Mäenalanen, Wallmark, B. McGinn – P. Brown, C. Bishop, McKegg.

Finále MS 2024 Česko - Švýcarsko proběhne v neděli od 20:20. Utkání o bronz mezi Švédskem a Kanadou od 15:20. Příští ročník MS 2025 se hraje ve Švédsku a v Dánsku.