Dominik Simon (vlevo) z Pittsburghu bráněný Matsem Zuccarellem z New York...

Dominik Simon (vlevo) z Pittsburghu bráněný Matsem Zuccarellem z New York Rangers. | foto: Reuters

Radil trefil San Jose výhru, Simon dvěma zápisy ukončil čekání na bod

• 6
V šesti středečních zápasech hokejové NHL se trefila trojice Čechů. Útočník Lukáš Radil zařídil proti krajanovi Pavlu Francouzovi rozdílový gól San Jose u venkovní výhry 5:4 nad Coloradem, Dominik Simon se po delší bodové odmlce blýskl dvěma zápisy (1+1) u triumfu Pittsburghu 7:2 nad Rangers a Michael Frolík pečetil výhru Calgary na 5:3 nad Detroitem.

Ofenzivní obránce Brent Burns a zkušený útočník Joe Pavelski byli se shodnou bilancí (1+3) hlavními postavami středeční těsné venkovní výhry San Jose 5:4 v Coloradu. Pro tabulkou Západní konference propadající se domácí šlo už o šestý nezdar za sebou. Nezabránil mu ani z farmy povolaný gólman Pavel Francouz (náhrada za zraněného Semjona Varlamova), jenž ve druhé třetině po čtyřech inkasovaných gólech nahradil Philippe Grubauera (14 střel - 10 zásahů).

Během 32 odchytaných minut si ve svém druhém startu kariéry v NHL Francouz připsal 12 zásahů proti 13 střelám. Jediným střelcem, jenž jej dokázal překonat, byl krajan Lukáš Radil. Běžela 37. minuta, když z přečíslení produktivní Pavelski střílel nepřesně do zadního mantinelu a český útočník pohotově dorážel odražený puk - 5:1 pro Sharks. Dosáhl tak už na svou pátou trefu nováčkovského ročníku.

Avalanche následně zásluhou dvou gólů Tysona Josta a jedné trefy Tysona Barrieho dotáhli ztrátu na nejtěsnější rozdíl. Vyrovnat již ale ani při závěrečné hře bez brankáře nedokázali. Kromě Radila (10:02, 1+0, +1, 1 střela) za vítěze nastoupil i Tomáš Hertl (19:55, +/-: 0, 3 střely), po čtyřech bodově úspěšných startech ovšem tentokrát vyšel naprázdno. V obraně Sharks chyběl kvůli otřesu mozku ze silvestrovského duelu s Calgary Radim Šimek.

Souboj Rangers s Pittsburghem se proměnil v jednoznačnou záležitost. Hostující Penguins si odvezli vysoký triumf 7:2, o který se hned šest hráčů zasloužilo dvěma kanadskými body. Kromě tradičních opor Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina (oba 1+1) se k nim zařadil i český reprezentant Dominik Simon (12:45, 1+1, +1, 1 střela), jenž se tak připomněl po delší odmlce.

Výsledky a české zářezy

Ottawa - Vancouver 3:4PP, Detroit - Calgary 3:5 (host. Frolík 1+0), Dallas - New Jersey 5:4 (dom. Polák 0+1), Rangers - Pittsburgh 2:7 (host. Simon 1+1), Arizona - Edmonton 1:3, Colorado - San Jose 4:5 (host. Radil 1+0).

Člen druhé formace centra Malkina, se kterým nastupuje po návratu z marodky nově na místo elitního útoku kapitána Crosbyho, se prosadil po sedmi prosincových startech bez bodu. Nejprve v 36. minutě svou 5. trefou sezony zvyšoval pro hosty na 4:1, když jej volného mezi kruhy chytře našel Malkin. Na startu třetí třetiny pak svému spoluhráči situaci oplatil, když se zapojil do kombinace s Patricem Hornqvistem zakončené dravým prúnikem Malkina.

Naopak v dobrém na zápas nebude vzpomínat domácí mladík Filip Chytil (13:20, -2, 3 střely), jenž byl na ledě u dvou obdržených branek New Yorku. Gólman Henrik Lundqvist kryl jen 12 z 18 střel a po šesti inkasovaných gólech přenechal místo v bráně náhradníkovi Alexandaru Georgijevovi.

Po třech odchytaných zápasech Davida Ritticha, jehož vyřadilo z akce zranění v dolní části těla, se ve středu do brány Calgary vrátil veterán Mike Smith. V zahajovací třetině na ledě Detroitu hned dvakrát inkasoval, jeho spoluhráči ale v dalším průběhu dokázali naplnit roli favorita a vývoj otočili na konečných 5:3. Flames tak potvrdili své elitní postavení v tabulce Západní konference, pro Red Wings naopak šlo o šestou prohru v řadě.

Bodování NHL

První hvězdou byl zvolen útočník Calgary Johnny Gaudreau, jenž posbíral celkem čtyři body (1+3). Potvrdil tak svou velkou formu, která byla ve stejný den v zámoří oceněna pozicí druhé hvězdy soutěže za prosinec 2018 a zároveň i nominací na blížící se All Star Game.

Jedním ze střelců Flames byl i český útočník Michael Frolík (13:47, 1+0, +1, 2 střely), jenž v 60. minutě svou 8. trefou sezony do prázdné klece pečetil výsledek. Domácí obránce Filip Hronek (20:43, -3, 2 střely) byl naopak na ledě u tří inkasovaných branek.

Nejproduktivnější hráč předchozích dvou ročníků NHL Connor McDavid režíroval středeční výhru Edmontonu 3:1 na ledě Arizony, když si připsal dvě branky a jednu asistenci. Celkově si tak vylepšil letošní bilanci na 61 zápisů (23+38) a posunul se na třetí místo tabulky produktivity za 62bodového (17+45) Fina Mikko Rantanena z Colorada a lídra s 65 body (19+46) Nikitu Kučerova z Tampy Bay.

Nejlepší Čech, bostonský David Pastrňák, je s 50 zápisy (24+26) na průběžné deváté příčce.Ve středu byla v zámoří zveřejněna jeho nominace na All Star Game (26. ledna v San Jose), kde bude jediným českým zástupcem (prvním od účasti Jaromíra Jágra v roce 2016).

Suverénně nejlepší nováček letošní sezony, kometa v sestavě Vancouveru Elias Pettersson, se ve středu blýskl svým premiérovým hattrickem začínající kariéry v NHL. Odnesla to Ottawa, která po jeho střelecké explozi padla doma 3:4 po prodloužení. Švédský talent se v řádné hrací době na remíze 3:3 podílel dvěma zásahy a hattrick, kterým oslavil svou nominaci na All Star Game, zakončil ve druhé minutě prodloužení. Ligovým nováčkům jasně kraluje v bodech 42 (druhý je Colin White právě z Ottawy s 25 zápisy), gólech 22 (druhý je Andrej Svečnikov z Caroliny s 11 zásahy), asistencích 20 i tabulce +/-: +14.

Výsledky:

Colorado Avalanche - San Jose Sharks 4:5 (1:2, 1:3, 2:0)

Branky: 08:20 Calvert (MacKinnon, Nieto), 36:49 Jost (Compher, Kerfoot), 52:12 Barrie, 56:36 Jost (Girard, Kerfoot) - 02:15 Pavelski (Couture, Burns), 17:14 Burns (E. Karlsson, Pavelski), 24:15 E. Kane (Burns, Pavelski), 26:18 Donskoi (Burns, Vlasic), 36:33 Radil (Pavelski, Couture). Rozhodčí: Chmielewski, McCauley – Brisebois, Daisy.

Colorado Avalanche Grubauer (27. Francouz) – Girard, E. Johnson, Cole, Barrie, Graves, Nemeth – Jost, MacKinnon, Rantanen – Landeskog, Kerfoot, Compher – Nieto, Söderberg, Calvert – G. Bourque, Dries, O'Connor.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Dillon, E. Karlsson, J. Ryan, Burns, Vlasic, Braun – Radil, Couture, Meier – Sörensen, J. Thornton, Pavelski – E. Kane, Hertl, Donskoi – M. Karlsson, Goodrow, Labanc.

Arizona Coyotes - Edmonton Oilers 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky: 12:08 Richardson (Pánik, Connauton) - 22:49 Draisaitl (A. Larsson, McDavid), 33:43 McDavid (Kassian, Draisaitl), 59:16 McDavid. Rozhodčí: Hebert, McIsaac – Alphonso, Racicot. Diváci: 12 583.

Arizona Coyotes Hill (Kuemper) – Ekman-Larsson, Hjalmarsson, Chychrun, Ljubuškin, Connauton, Oesterle – Pánik, Stepan, Keller – Galchenyuk, Richardson, Hinostroza – Crouse, Cousins, J. Archibald – Garland, Kempe, Fischer.

Edmonton Oilers Koskinen (Talbot) – Nurse, Petrovic, Jones, A. Larsson, Manning, Benning – Draisaitl, McDavid, Kassian – Lucic, Nugent-Hopkins, Puljujärvi – Rieder, Khaira, Spooner – Gambardella, Brodziak, Rattie.

Dallas Stars - New Jersey Devils 5:4 (1:1, 3:3, 1:0)

Branky: 12:31 Ja. Benn (Radulov, J. Klingberg), 23:21 Heiskanen (Pitlick, R. Polák), 26:38 Seguin (Radulov, J. Klingberg), 32:24 Seguin (Radulov, Ničuškin), 46:28 Heiskanen (Hintz) - 03:41 Palmieri (A. Greene, Zajac), 31:08 Bratt (Hischier), 37:21 Stafford (Seney, Butcher), 38:48 Boyle (Butcher, Zajac).

Dallas Stars Bishop (Chudobin) – J. Klingberg, Lindell, R. Polák, Heiskanen, Fedun, Honka – Radulov, Seguin, Ja. Benn – Spezza, D. Shore, Janmark – Comeau, Faksa, Pitlick – Gurjanov, Hintz, Ničuškin.

New Jersey Devils Blackwood (Kinkaid) – Severson, Vatanen, Lovejoy, Butcher, Santini, A. Greene – Palmieri, Hischier, Bratt – Coleman, Zajac, Quenneville – Noesen, Zacha, Wood – Stafford, Seney, Boyle.

Ottawa Senators - Vancouver Canucks 3:4P (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)

Branky: 32:27 Duchene (B. Ryan, Mark Stone), 50:51 Wolanin (Dzingel, Bødker), 59:10 Mark Stone (Dzingel, Duchene) - 28:48 Bärtschi (Edler, Horvat), 35:26 Pettersson (Boeser, Edler), 45:00 Pettersson (Edler, Bärtschi), 61:38 Pettersson (Boeser, Ch. Tanev). Rozhodčí: Dan O'Rourke, TJ Luxmore – Mark Shewchyk, Michel Cormier. Diváci: 16 358.

Ottawa Senators M. Högberg (A. Nilsson) – Harpur, Ceci, Borowiecki, DeMelo, Lajoie, Elliott, Wolanin – B. Tkachuk, Tierney, Mark Stone (A) – Dzingel, Duchene (A), White – Bødker, Z. Smith (A), B. Ryan – Pääjärvi, Rodewald.

Vancouver Canucks Markström (McKenna) – Edler (A), Ch. Tanev (A), B. Hutton, Stecher, D. Pouliot, Gudbranson – Roussel, Horvat (A), Eriksson – Leivo, Pettersson, Boeser – Bärtschi, M. Granlund, Virtanen – Schaller, Beagle, Motte.

Detroit Red Wings - Calgary Flames 3:5 (2:0, 1:3, 0:2)

Branky: 13:14 Helm (Athanasiou), 17:19 J. de La Rose (Rasmussen, Jensen), 38:23 Athanasiou - 26:40 Monahan (E. Lindholm, J. Gaudreau), 37:59 Brodie (J. Gaudreau, E. Lindholm), 39:01 E. Lindholm (Giordano, J. Gaudreau), 49:37 J. Gaudreau (Tkachuk, Monahan), 59:42 Frolík (Jankowski, D. Ryan). Rozhodčí: St. Laurent F., MacDougall P. – Murchison K., Miller S. Diváci: 19.515.

Detroit Red Wings Howard (J. Bernier) – Kronwall (A), Jensen, Ericsson, Hronek, Cholowski, Witkowski – Nyquist, D. Larkin (A), Abdelkader (A) – Bertuzzi, Nielsen, Vanek – Helm, Glendening, Athanasiou – Rasmussen, J. de La Rose, Ehn.

Calgary Flames M. Smith (Gillies) – Giordano (C), Brodie, Hanifin, Hamonic, Kylington, R. Andersson – J. Gaudreau, Monahan (A), E. Lindholm – Tkachuk (A), Backlund, Frolík – S. Bennett, Jankowski, Neal – Dubé, D. Ryan, Hathaway.

New York Rangers - Pittsburgh Penguins 2:7 (0:0, 1:4, 1:3)

Branky: 32:46 R. Strome (Skjei, McQuaid), 41:22 Bučněvič (Claesson, Shattenkirk) - 26:29 Aston-Reese (Cullen), 31:11 Guentzel (Crosby, M. Pettersson), 32:20 Letang, 35:45 Simon (Malkin, Hörnqvist), 41:03 Malkin (Hörnqvist, Simon), 44:40 Pearson (Letang, Guentzel), 53:56 Crosby. Rozhodčí: Brenk, Hanson – Nowak, Driscoll. Diváci: 18 006.

New York Rangers H. Lundqvist (45. Georgijev) – Pionk, M. Staal (A), McQuaid, Skjei, Shattenkirk, Claesson – Fast, Zibanejad (A), Kreider – Zuccarello (A), K. Hayes, Naměstnikov – Bučněvič, B. Howden, Nieves – Chytil, R. Strome, C. McLeod.

Pittsburgh Penguins M. Murray (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Riikola, Määttä, J. Johnson, M. Pettersson – Rust, Crosby (C), Guentzel – Hörnqvist, Malkin (A), Simon – Kessel, Brassard, Pearson – Aston-Reese, Cullen, Sheahan.

6.Chicago82361234270:29284
7.Minnesota8237936211:23783