David Pastrňák z Bostonu se pokouší dostat puk do branky Tampy Bay, gólman...

David Pastrňák z Bostonu se pokouší dostat puk do branky Tampy Bay, gólman Andrej Vasilevskij je proti. | foto: AP

Góly Hertla a Pastrňáka k výhrám nevedly, Tampa Bay je krok od postupu

• 46
Hokejisté celku Tampa Bay zvítězili ve 2. kole play off NHL nad soupeři z Bostonu už potřetí v řadě a za stavu série 3:1 na zápasy jsou krok od postupu. Naposledy slavili venkovní výhru v prodloužení, za domácí se jednou trefil i produktivní David Pastrňák. Statistiky si v pátek vylepšil i Tomáš Hertl, jenž byl dokonce u dvou branek (1+1) San Jose. Po výsledku 5:3 se ovšem radovalo domácí Vegas a za stavu 3:2 na zápasy má rovněž postupový mečbol.

Po úvodním triumfu Bostonu 6:2 nabírá série 2. kola play off Východní konference mezi Bruins a Lightning zcela opačný vývoj. Tampa Bay totiž zvítězila už potřetí v řadě a díky výsledkům 4:2, 4:1 a naposledy v pátek 4:3 po prodloužení je již pouhý krok od postupu.

Útočník Ondřej Palát (15:45, +1, 1 střela), jenž dal rozdílové góly v předchozích dvou partiích tentokrát vyšel naprázdno. O vítěznou trefu ze čtvrté minuty nastavení se postaral obránce Dan Girardi.

Stejně jako v předešlém zápase série Tampa předvedla doslova raketový nástup a dokázala skórovat už v úvodních minutách po otevíracím buly. Jako první zazářil Brayden Point, jenž se v 5. minutě skvělou individuální akcí prohnal kolem couvajícího Zdena Cháry a rychlou kličkou si obhodil brankáře Tuukka Raska. Krátce na to byli domácí dvakrát penalizováni. V dvojnásobné převaze sice Lightning neskórovali, ale své vedení nakonec navýšili za pokračujicí klasické výhody. Chára z trestné lavice mohl jen sledovat gólové oslavy po bombě z pravého kruhu od Nikity Kučerova.

Nevydařený vstup Bostonu zachraňoval v 16. minutě ve velké formě hrající David Pastrňák (18:43, 1+0, -1, 6 střel). Domácí hráli v početní převaze, když český šikula pohotově z levého kruhu zametl za záda Andreje Vasilevského padající puk po předchozí vyražené střele od Torey Kruga. Druhá dvacetiminutovka měla pouze jediného střelce a sice domácího Patrice Bergerona, který v 23. minutě další využitou přesilovkou srovnal na 2:2.

Kromě gólu v dané fázi upoutal pozornost ještě incident Brada Marchanda, jenž se po Leo Komarovi z Toronta podruhé v letošním play off snažil rozhodit soupeře olizováním v osobním souboji. Jeho cílem byl tentokrát Ryan Callahan, jenž vše po zápase okomentoval: „Je to smutné, že se snižuje až k tak zbytečným věcem. Na soustředění týmu to nemělo žádný vliv.“

V 47. minutě na sebe Marchand upozornil v mnohem lepším světle. Při hře v oslabení zatáhl puk do útočného pásma a od pravého mantinelu střílenou přihrávkou vybídl k teči Bergerona, který svou druhou trefou zápasu završil obrat skóre na stranu Bruins. Vedení nicméně domácí dlouho netěšilo. V 53. minutě v útočném pásmu skvělým napadáním vybojoval Kučerov puk na mladém obránci Charlie McAvoyovi a J. T. Miller pak z rohu kluziště pohotově vybídl k zakončení z mezikruží číhajícího Stevena Stamkose - 3:3.

Z následného prodloužení pak uběhly jen necelé čtyři minuty hry, než se po manévrech hostů v útočném pásmu z brankoviště prosadil obránce Dan Girardi. O svém postupu již Tampa Bay bude moci rozhodnout v neděli na domácím ledě.

Na rozdíl od Bostonu hokejisté Vegas v pátek dokázali proměnit výhodu domácího prostředí k vítězství a po výsledku 5:3 nad San Jose vedou v celé sérii už 3:2 na zápasy. O završení postupu budou usilovat v nedělním pokračovaní na ledě Sharks.

31. Palát (Tamba Bay) 9/8 (4+4)

Golden Knights si postupně vypracovali čtyřgólový náskok. Poprvé slavili pouhé tři vteřiny před prvním odchodem do kabin, kdy se prosadil kanonýr James Neal. V 25. minutě trestal vyloučení Tomáše Hertla dorážkou z bezprostřední blízkosti brány Martina Jonese útočník Alex Tuch. Potřetí se stav posouval v 29. minutě, kdy Jonese nachytal nepřipraveného u pravé tyče nahozením z téměř nulového úhlu Erik Haula.

Na 4:0 zvyšoval v 49. minutě podruhé skórující Tuch, jenž z rychlého protiútoku umně tečoval přihrávku Cody Eakina. Sharks následně vystřídali brankáře a s příchodem Aarona Della ožili v ofenzivě. V 50. minutě vymazal nulu na jejich kontě využitou přesilovkou Kevin Labanc. Asistence putovala i na konto Hertla (20:19, 1+1, +/-: 0, 4 střely), který v 52. minutě dokázal i skórovat. Po výpadu zpoza brány od Mikkela Böedkera si našel puk před brankovištěm a dosáhl již na svou šestou trefu v play off.

Dánský útočník San Jose Böedker navíc neřekl své poslední slovo. V 56. minutě se nejlépe zorientoval po zmatcích před Marc-Andre Fleurym a snížil na nejtěsnější rozdíl. Na vytoužené vyrovnání již ale hosté nedosáhli a v 59. minutě inkasovali do prázdné klece popáté. Prosadil se Jonathan Marchessault. Český útočník domácích Golden Knights Tomáš Nosek tentokrát nenastoupil a vítězné utkání sledoval jen jako nehrající náhradník.

Výsledky:

Vegas Golden Knights - San Jose Sharks 5:3 (1:0, 2:0, 2:3)

Branky: 19:57 Neal (Theodore, Perron), 24:52 Tuch (R. Smith, Marchessault), 28:59 Haula (Perron, Carpenter), 48:36 Tuch (Eakin, O. Lindberg), 58:39 Marchessault - 49:35 Labanc (Couture, Hertl), 51:46 Hertl (Bødker, Couture), 55:44 Bødker (Couture).

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – McNabb, Schmidt, Engelland (A), Theodore, C. Miller, Sbisa – R. Smith (A), W. Karlsson, Marchessault – Neal, Haula, Perron (A) – Tuch, Eakin, O. Lindberg – Carrier, Bellemare, Carpenter.

San Jose Sharks M. Jones (49. Dell) – Burns (A), J. Ryan, Braun, Vlasic, DeMelo, Dillon – Donskoi, Pavelski (C), E. Kane – Bødker, Couture (A), Hertl – Labanc, Tierney, Meier – M. Karlsson, Fehr, Sörensen.

Boston Bruins - Tampa Bay Lightning 3:4P (1:2, 1:0, 1:1 - 0:1)

Branky: 15:28 Pastrňák (Krug, Marchand), 22:04 Bergeron (Krug), 46:36 Bergeron (Marchand) - 04:36 B. Point, 09:53 Kučerov (Hedman, Stamkos), 52:56 Stamkos (J. T. Miller), 63:18 Girardi (Killorn, Gourde). Rozhodčí: Pollock, StLaurent – Amell, Shewchyk. Diváci: 17 565.

Boston Bruins T. Rask (Chudobin) – McAvoy, Chára (C), K. Miller, Krug, McQuaid, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Rick Nash, Krejčí (A), DeBrusk – Backes, B. Gionta, Donato – Acciari, Kuraly, Schaller.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Domingue) – Girardi, Hedman, Strålman, McDonagh, Sergačjov, Coburn – Kučerov, Stamkos (C), J. T. Miller – T. Johnson, B. Point, Palát (A) – Gourde, Cirelli, Killorn – Callahan (A), Paquette, Kunitz.