Útočníci Vrána s Hertlem byli u dvou gólů, Kaše jednou asistoval

• 4
Hokejoví útočníci Jakub Vrána a Tomáš Hertl si v pátečních zápasech NHL připsali shodnou bilanci 1+1. Prvně jmenovaný přispěl k výhře Washingtonu 6:3 nad Islanders a Hertl se svou produktivitou za San Jose zasloužil o předčasné střídání Mika Smitha z Calgary, který ve 42. minutě po šesté inkasované brance přepustil místo Davidu Rittichovi. Sharks hlavně díky čtyřem trefám Evandera Kana nakonec zvítězili 7:4.

Podruhé ve dvou dnech se střetly celky Washingtonu s Islanders a vždy slavil výhru favorit. Ve čtvrtek Capitals uspěli na ledě soupeře 7:4 a páteční domácí odvetu ovládli pro změnu po skóre 6:3.

Kapitán vedoucího týmu Metropolitní divize Alex Ovečkin, jenž kraluje soutěži s 42 góly a na začátku týdne oslavil dosažení jubilejní 600. trefy kariéry, i přes vysokou produktivitu svých spoluhráčů proti sezonu jen dohrávajícím Ostrovanům vyšel gólově naprázdno.

Naopak v obou duelech se prosadil český mladík Jakub Vrána (9:12, 1+1, +1, 3 střely). Ve čtvrtek jednou asistoval a naposledy byl s bilancí gólu a přihrávky jmenován dokonce třetí hvězdou duelu.

Oba body zaznamenal až ve třetí třetině. Nejprve asistoval u využité přesilovky Alexe Chiassona a v 51. minutě se blýskl individuální akcí, když ve sprinterském souboji přebruslil obránce Adama Pelecha a dosáhl na svou 13. trefu sezony. Výhru slavil i obránce Michal Kempný (12:36, +1), Jakub Jeřábek tentokrát zůstal jen mezi náhradníky.

Mezi tři hvězdy zápasu se v pátek kromě Vrány dostal ještě další český útočník. Na divoké výhře San Jose 7:4 v Calgary se totiž bilancí 1+1 podílel ve formě hrající Tomáš Hertl (14:55, 1+1, +2, 2 střely), jenž tak navázal na své středeční dvě branky proti Edmontonu.

10. Plekanec (Toronto) 67/24 (6+18)

Druhý celek Pacifické divize se při návštěvě na ledě jednoho z týmů dotírajících pod čarou postupu na elitní osmičku mohl opřít hlavně o střelecké schopnosti nedávné posily z Buffala - Evandera Kanea. Ten nejprve oslavil svůj premiérový hattrick v NHL a navrch pak přidal dokonce i čtvrtou branku, kterou v 42. minutě ukončil účinkování domácího brankáře Mika Smitha.

Do brány se postavil český náhradník David Rittich a ve zbylém průběhu ze sedmi střel již neinkasoval. Sharks ale přesto ještě jednou skórovali, když do prázdné klece v 57. minutě uzavíral divoké skóre Eric Fehr. Puk pro něj v útočném pásmu napadáním vybojoval Hertl, jenž se svého střeleckého úspěchu dočkal v 39. minutě dorážkou z bezprostřední blízkosti Smithovy brány.

Tabulky NHL

Naopak v dobrém na zápas rozhodně nebude vzpomínat domácí Michael Frolík (17:56, -3, 2 střely). Druhý tým pod čarou postupu Západní konference po porážce zůstává na 80 bodech, Anaheim mu odskočil na 84 bodů a stejný součet mají také držitelé divokých karet Colorado a Dallas.

Další body potřebné v boji o posun na postupové pozice Západní konference uhráli hokejisté Anaheimu. Ve středu zdolali 3:0 Vancouver a v pátek si poradili s jiným sezonu jen dohrávajícím celkem. Detroit porazili 4:2 a zlepšili se na 84 bodů, přičemž stejný počet má třetí tým Pacifické divize Los Angeles a rovněž držitelé obou divokých karet Colorado a Dallas.

Ducks tak k posunu mezi elitní osmičku stále kousek chybí. V obou posledních vítězných duelech se asistencí připomněl český útočník Ondřej Kaše (13:27, 0+1, +1, 3 střely). Proti Red Wings přispěl v 7. minutě k otevírací brance utkání v podání Nicka Ritchieho. Další góly favorita obstarali Corey Perry, Ryan Kesler a Derek Grant. Prvně tři jmenovaní střelci - Ritchie, Perry a Kesler - se divákům předvedli i v pěstních soubojích. Český útočník Detroitu Martin Frk se tentokrát do sestavy nevešel a zůstal jen mezi náhradníky.

Do karet Anaheimu hrály i výsledky dalších dvou pátečních zápasů, v nichž ztráceli nejbližší konkurenti. Colorado podlehlo 2:4 průběžnému lídrovi Západu i celé NHL z Nashvillu a Dallas s českým centrem Radkem Faksou (18:50, +/-: 0) padl po prodloužení 2:3 v Ottawě.

Druhé domácí prohře za sebou nezabránili hokejisté Vegas. Ve středu zcela propadli po debaklu 3:8 od New Jersey a v pátek pro změnu nestačili 2:4 na Minnesotu. V souboji elitních týmů Západní konference se domácí prosadili až ve třetí třetině, kdy třígólovou ztrátu zmírnili Erik Haula a Ryan Carpenter. Na vyrovnání již ale Golden Knights nedosáhli a do prázdné brány v 60. minutě inkasovali počtvrté. O ofenzivu Wild se podělili čtyři střelci - Jason Zucker, Charlie Coyle, Matt Dumba a Zach Parise. V sestavě Vegas již nefiguroval na farmu odvelený Tomáš Hyka, z Čechů tak nastoupil jen Tomáš Nosek (12:17, +/-: 0, 5 střel).

Výsledky:

Ottawa Senators - Dallas Stars 3:2P (0:1, 0:0, 2:1 - 1:0)

Branky: 42:20 Gáborík (Dzingel, Chabot), 56:50 Duchene (E. Karlsson, Hoffman), 63:26 Hoffman (Duchene, E. Karlsson) - 10:36 Seguin (Ja. Benn, Radulov), 58:12 Pitlick (Hamhuis, Ja. Benn). Rozhodčí: Lambert, McCauley – Murchison, Cormier. Diváci: 15 842.

Ottawa Senators C. Anderson (Condon) – Chabot, E. Karlsson (C), Harpur, Ceci, Borowiecki, Claesson – Dzingel, Duchene (A), Hoffman – B. Ryan, Pageau, Burrows – Pääjärvi, Z. Smith (A), Pyatt – M. McCormick, O'Brien, Gáborík.

Dallas Stars Bishop (Lehtonen) – Lindell, J. Klingberg, Honka, Johns, Hamhuis, Pateryn – Ja. Benn (C), Seguin, Radulov (A) – Roussel, Faksa, Pitlick – D. Shore, Dickinson, Janmark – Elie, Spezza (A), G. Smith.

Colorado Avalanche - Nashville Predators 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky: 19:01 MacKinnon (Barrie, Rantanen), 23:28 Landeskog (G. Bourque, Warsofsky) - 17:26 Sissons (P. K. Subban, C. Smith), 26:28 F. Forsberg (C. Smith, Josi), 33:39 Sissons (Hartman, Bonino), 58:51 F. Forsberg (Arvidsson). Rozhodčí: Garrett Rank, Graham Skilliter. Čároví: Shandor Alphonso, Matt MacPherson. Diváci: 17273.

Colorado Avalanche Varlamov (S. Martin) – Zadorov, Barrie, Nemeth, Girard, Siemens, Warsofsky – Landeskog (C), MacKinnon (A), Rantanen – Jost, Compher, Andrighetto – Nieto, Söderberg, Comeau (A) – Kerfoot, Toninato, G. Bourque. Hlavní trenér: Jared Bednar.

Nashville Predators Saros (Rinne) – Ekholm, P. K. Subban, Josi (C), Ellis (A), Irwin, Y. Weber – F. Forsberg (A), Johansen, Arvidsson – Fiala, Turris, C. Smith – Sissons, Bonino, Hartman – Salomäki, Fisher, Watson. Hlavní trenér: Peter Laviolette.

Vegas Golden Knights - Minnesota Wild 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Branky: 53:28 Haula (Perron, C. Miller), 59:04 Carpenter (Perron, Haula) - 07:19 Zucker (Niederreiter), 25:53 Coyle (Cullen, Brodin), 27:36 Dumba (Zucker, E. Staal), 59:26 Parise (M. Koivu, Mikael Granlund). Rozhodčí: McIsaac, Kozari – Heyer, Gawryletz. Diváci: 18 295.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – McNabb, Schmidt, Theodore, Engelland, Merrill, C. Miller – Marchessault, W. Karlsson, Neal – Perron, Haula, Tatar – Carpenter, Eakin, Tuch – Nosek, Bellemare, Reaves.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Suter, Spurgeon, Brodin, Dumba, Seeler, Prosser – Zucker, E. Staal, Mikael Granlund – Parise, M. Koivu, Coyle – Niederreiter, J. Eriksson Ek, Ennis – Z. Mitchell, Cullen, M. Foligno.

Anaheim Ducks - Detroit Red Wings 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Branky: 06:02 N. Ritchie (O. Kaše, Henrique), 22:48 D. Grant (Silfverberg), 36:42 Perry (Getzlaf, Rakell), 45:04 Kesler (Cogliano, Silfverberg) - 17:14 Green (D. Larkin, DeKeyser), 27:10 Nyquist (Abdelkader, Zetterberg). Rozhodčí: Hebert, Peel – Driscoll, Gibbons. Diváci: 17243.

Anaheim Ducks Gibson (R. Miller) – Fowler, Montour, H. Lindholm, Manson, Beauchemin, M. Pettersson – Rakell, Getzlaf (C), Perry (A) – Cogliano, Kesler (A), Silfverberg – N. Ritchie, Henrique, O. Kaše – Kelly, D. Grant, Chimera.

Detroit Red Wings Howard (Coreau) – Ericsson, Daley, DeKeyser, Green, Kronwall (A), Jensen – Bertuzzi, Zetterberg (C), Nyquist – Mantha, D. Larkin, Helm – Abdelkader (A), Nielsen, Athanasiou – Svečnikov, Glendening, Witkowski.

Calgary Flames - San Jose Sharks 4:7 (1:1, 2:4, 1:2)

Branky: 16:42 Brouwer (Lazar, Stajan), 22:10 Jankowski (Hathaway), 30:16 J. Gaudreau (Ferland, Mi. Stone), 54:25 Ferland (Monahan, D. Hamilton) - 06:00 E. Kane (Hansen), 26:29 E. Kane (DeMelo, Dillon), 31:42 Labanc (Burns), 36:32 E. Kane (Tierney), 38:02 Hertl (Braun, Vlasic), 41:02 E. Kane (Pavelski), 56:02 Fehr (Hertl). Rozhodčí: Brad Watson, Brad Meier – Brian Murphy, Mark Wheler.

Calgary Flames M. Smith (42. Rittich) – Giordano (C), Brodie, Hamonic, Mi. Stone, D. Hamilton, Kulak – Versteeg, Backlund, J. Gaudreau – Stajan, Lazar, Hathaway – Monahan (A), Brouwer (A), Frolík – Jankowski, Ferland, S. Bennett.

San Jose Sharks M. Jones (Dell) – Braun, Vlasic, Burns (A), J. Ryan, Dillon, DeMelo – Hertl, Couture (A), Bødker – E. Kane, Pavelski (C), Hansen – Labanc, Tierney, Meier – Goodrow, Fehr, M. Karlsson.

Washington Capitals - New York Islanders 6:3 (1:0, 2:1, 3:2)

Branky: 14:33 Oshie (Ovečkin, Kuzněcov), 27:12 Bäckström (Kuzněcov, Carlson), 37:55 Niskanen (Chiasson, Bäckström), 41:46 Chiasson (J. Vrána, Orlov), 50:56 J. Vrána (Chiasson), 58:02 Eller (Beagle) - 25:30 Barzal, 53:52 B. Nelson (Eberle, Pulock), 56:14 Tavares (Barzal, Pulock). Rozhodčí: O'Rouke, St-Lauren – Devorski, Daisy.

Washington Capitals Holtby (Grubauer) – Carlson, Kempný, Niskanen, Orlov, Orpik (A), Djoos (C) – Ovečkin, Kuzněcov, T. Wilson – Burakovsky (A), Bäckström, Oshie – J. Vrána, Eller, Chiasson – Boyd, Beagle, Smith-Pelly.

New York Islanders Halák (Gibson) – Leddy, Boychuk, Hickey, Pulock, Davidson, Pelech – Beauvillier, Tavares (C), Jo. Bailey – Ladd (A), Barzal, Eberle – Lee, B. Nelson, Fritz – Johnston, Cizikas, Clutterbuck (A).