Ondřej Pavelec (31) v brance New York Rangers zasahuje a ještě se snaží...

Ondřej Pavelec (31) v brance New York Rangers zasahuje a ještě se snaží odstavit Brada Marchanda (63) z Bostonu. | foto: AP

Pastrňák asistoval u kanonády Bostonu, Pavelec nahradil Lundqvista

• 9
Rozjetí hokejisté Bostonu uhráli 18. výhru z posledních 23. startů a v tabulce NHL se již dotáhli na lídry Východní konference a celé soutěže z Tampy Bay na rozdíl jediného bodu. Naposledy Bruins ve středu roznesli domácí Rangers vysoko 6:1. Jednou asistencí se na tom podílel David Pastrňák, Ondřej Pavelec v polovině duelu nahradil po čtyřech inkasovaných gólech střídajícího Henrika Lundqvista.

Jako první v souboji uvadajících Rangers s do čela Východní konference se deroucím Bostonem skórovali domácí. Blueshirts poslal v 5. minutě do vedení zkušený útočník Rick Nash, jenž byl vedením New Yorku nedávno osloven k výběru konkurenčních klubů pro případnou výměnu před blížící se uzávěrkou přestupů.

To bylo ovšem z pohledu Rangers v zápase vše. Ještě v zahajovací třetině favorizovaní hosté otočili vývoj. Vyrovnání trefil Riley Nash a svou pátou trefou sezony skóre otočil kapitán hostů Zdeno Chára.

Ve druhém dějství se zviditelnil i elitní útok Bruins. Po asistenci Davida Pastrňáka v 24. minutě skóroval Patrice Bergeron, jenž navíc neřekl poslední slovo. V 28. minutě Tim Schaller zvýšil na 1:4 pro hosty a vyhnal Henrika Lundqvista předčasně na střídačku.

Náhradník Ondřej Pavelec také dlouho nulu neudržel, když jej v 30. minutě při hře v oslabení svou druhou brankou včera přivítal Bergeron. Ve třetím dějství tempo hry mírně opadlo a Boston si výhru pojistil ještě jednou akcí zakončenou Seanem Kuralym. Pavelec utkání zakončil s necelými 33. odchytanými minutami a bilancí 16 zákroků proti 18 střelám.

Pastrňák (18:21, 0+1, +1, 2 střely) se díky asistenci prosadil už v desátém startu za sebou. Jeho krajan David Krejčí (13:11, +1) tentokrát nebodoval.

Stejně jako druhý Boston ve středu slavil zisk dvou bodů i průběžně třetí tým tabulky Východní konference - Toronto. V domácí partii Maple Leafs hostili shodně třetí tým Západní konference Nashville a uspěli 3:2 po samostatných nájezdech.

10. Frk (Detroit) 44/19 (9+10)

Kanadský celek, v jehož obraně figuroval na ledě u obou vstřelených gólů český zadák Roman Polák (16:47, +2, 1 střela), si v úvodu vypracoval náskok po akcích Jamese van Riemsdyka a v oslabení skórujícího Kasperi Kapanena. Predators ale ztrátu dokázali vymazat. Gólem do šatny z 39. minuty jejich návrat odstartoval Colton Sissons a o prodloužení a nájezdech rozhodl už po 25 vteřinách hry ve třetí třetině Viktor Arvidsson.

Diváci v Air Canada Centre byli svědky hned sedmi kol nájezdů, ve kterých kralovali gólmani. Z úvodních šesti dvojic domácí Frederik Andersen a Pekka Rinne inkasovali jen v jednom případě, když se ve třetím kole prosadili Tyler Bozak a Nashville udržel ve hře Ryan Ellis. Rozhondutí přinesl až ve zmiňované sedmé dvojici první střelec Toronta v zápase James van Riemsdyk, jenž byl zvolen novináři druhou hvězdou po brankáři Andersenovi (44 zákroků).

Po pondělním vysokém triumfu 6:2 nad lídrem soutěže z Tampy Bay, kterého sestřelil bilancí (4+1) mladý kapitán týmu Connor McDavid, se Edmonton vrátil zpátky do reality. Pro změnu po skóre 2:5 totiž podlehl v tabulce Západní konference výše postavenému Los Angeles.

McDavid opět potvrdil svou formu. Ve druhé třetině nejprve v přesilovce asistoval u branky Leona Draisaitla a sám pak vyrovnal na průběžných 2:2. Ve třetí třetině ale Kings třikrát skórovali a strhli vedení definitivně na svou stranu. Prosadili se Paul LaDue, Alex Iafallo a Anže Kopitar.

Výsledky:

Los Angeles Kings - Edmonton Oilers 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Branky: 01:10 Clifford (Lewis), 20:58 Kempe (Doughty), 54:33 LaDue (Lewis, Gravel), 58:17 Iafallo (Kopitar, Doughty), 59:00 Kopitar (D. Brown) - 23:28 Draisaitl (McDavid, Klefbom), 30:20 McDavid (Cammalleri). Rozhodčí: Hanson, Watson – Heyer, Murchison. Diváci: 18 230.

Los Angeles Kings Kuemper (Quick) – Forbort, Doughty, Muzzin, LaDue, Gravel, Folin – Iafallo, Kopitar, Toffoli – Pearson, Kempe, D. Brown – Clifford, T. Mitchell, Lewis – Andreoff, Amadio, Brodzinski.

Edmonton Oilers Talbot (Montoya) – Klefbom, Benning, Nurse, Russell, Sekera, Davidson – Cammalleri, McDavid, Draisaitl – Lucic, Khaira, Puljujärvi – Maroon, R. Strome, Caggiula – Pakarinen, Letestu, Kassian.

New York Rangers - Boston Bruins 1:6 (1:2, 0:3, 0:1)

Branky: 05:01 Rick Nash - 07:54 Riley Nash (Backes, Heinen), 16:09 Chára (DeBrusk), 23:47 Bergeron (Pastrňák, Krug), 27:25 Schaller (Grzelcyk, Chudobin), 30:00 Bergeron (Marchand, Chára), 46:34 Kuraly (Czarnik, Grzelcyk). Rozhodčí: Brenk, Joannette – Murphy, Racicot. Diváci: 18 006.

New York Rangers H. Lundqvist (28. Pavelec) – DeAngelo (C), McDonagh, Holden, Skjei, Kampfer, Br. Smith (A) – Zuccarello, Zibanejad, Rick Nash – Lettieri, Desharnais, J. T. Miller – Fast, K. Hayes, Grabner – Carey, Holland, C. McLeod.

Boston Bruins Chudobin (T. Rask) – McAvoy, Chára (C), Carlo, Krug, McQuaid, Grzelcyk – Pastrňák, Bergeron (A), Marchand – Spooner, Krejčí (A), DeBrusk – Backes, Riley Nash, Heinen – Czarnik, Kuraly, Schaller.

Toronto Maple Leafs - Nashville Predators 3:2N (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)pen. 2:1

Branky: 16:06 J. van Riemsdyk (Co. Brown, Dermott), 29:38 Kapanen (D. Moore, Hainsey), J. van Riemsdyk - 38:10 Sissons (Åberg, Ellis), 40:25 Arvidsson.

Toronto Maple Leafs Andersen (McElhinney) – Rielly, Hainsey, Gardiner, N. Zajcev, Dermott, R. Polák – Hyman, Matthews, W. Nylander – Marleau, Kadri, Marner – J. van Riemsdyk, Bozak, Co. Brown – Komarov, D. Moore, Kapanen.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Josi, Ellis, Ekholm, P. K. Subban, Jemelin, Y. Weber – Åberg, Johansen, Arvidsson – Fiala, Turris, C. Smith – Hartnell, Bonino, Järnkrok – Salomäki, Sissons, Watson.