Jakub Vrána z Washingtonu slaví svou trefu v zápase s Philadelphií.

Jakub Vrána z Washingtonu slaví svou trefu v zápase s Philadelphií. | foto: AP

Vrána zpečetil výhru Washingtonu, za hosty se trefil Voráček

• 5
Z pěti nedělních zápasů hokejové NHL se Češi prosadili v jediném. Washington potvrdil roli favorita proti Philadelphii výsledkem 3:1 i díky trefě útočníka Jakuba Vrány, za hosty byl jediným střelcem Jakub Voráček. V přímém souboji konkurentů o postup do play off Carolina tentokrát bez odpočívajícího Petra Mrázka zdolala 2:1 po prodloužení Montreal.

Washington se dostal do vedení už ve 4. minutě zásluhou Toma Wilsona a po zbytek duelu již o něj nepřišel. V polovině řádné hrací doby zvyšoval na 2:0 Travis Boyd.

Nulu na kontě Bradena Holtbyho umazal až v 38. minutě při přesilovce Jakub Voráček (19:24, 1+0, +/-: 0, 6 střel) hrající 599. zápas kariéry v NHL. Své 20. trefy sezony za Philadelphii dosáhl po zmatcích před bránou Capitals, když se dostal k dorážce z ostrého úhlu.

Ve třetí třetině pak ze samostatného úniku pojistil vedení domácího favorita Jakub Vrána (9:19, 1+0, +1, 2 střely), jenž našel mezeru mezi betony Briana Elliotta. Ve své nejlepší sezoně dosavadní kariéry se zlepšil už na 22 branek a mnoho nechybělo a v závěru se mohl radovat podruhé. Z dalšího úniku ale trefil jen tyč.

I přes skvělé výkony se gólman Petr Mrázek nepřestává střídat se svým parťákem Curtisem McElhinneym. V neděli dostal přednost právě 35letý Kanaďan a v souboji s přímým konkurentem o play off vychytal Hurricanes cennou výhru 2:1 po prodloužení nad Montrealem.

Pochytal 28 z 29 ran. Jako jediný jej překonal Paul Byron už v 15. minutě. Domácí dlouho dobývali obranu soupeře a vyrovnat se jim proti skvěle chytajícímu Careymu Pricemu podařilo až v čase 54:21, kdy slavil obránce Trevor van Riemsdyk. Ve čtvrté minutě prodloužení pak přinesl rozhodnutí nováček v útoku Caroliny Andrej Svečnikov. Pro ruského mladíka to byla již 20. trefa premiérové sezony.

Oba celky se drží na pozicích s divokou kartou Východní konference. Carolina s 91 body a Montreal s 88. První tým pod čarou postupu, Columbus s 86 body, je však stále ve hře.

Právě zmiňovaný Columbus v neděli výsledkem 5:0 nedal šanci domácímu Vancouveru. Třemi body se v zápase blýskl útočník Josh Anderson (2+1), gólman Sergej Bobrovskij na svou sedmou nulu sezony potřeboval 21 zákroků. Canucks zůstali v sezoně bez gólu už podesáté, což je nejvíce mezi všemi celky v soutěži.

S nulou ve stejný den slavili výhru i hokejisté Islanders. Před svými fanoušky si poradili po fotbalovém výsledku 2:0 s Arizonou. Už v 5. minutě New York poslal do vedení Jordan Eberle a v závěru přidal pojistku Brock Nelson. Gólman Robin Lehner si svou pátou nulu ročníku vysloužil díky 31 zásahům. Ostrované se tak drží na čele Metropolitní divize těsně za Washingtonem, Arizona naopak nevyužila šanci posunout se z pozice pod čarou postupu Západní konference na divokou kartu. Společně s Minnesotou jsou Coyotes na 79 bodech za Coloradem (81 bodů) a Dallasem (82 bodů) na divokých kartách.

Výsledky:

New York Islanders - Arizona Coyotes 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 04:37 Eberle (Leddy, Boychuk), 56:46 B. Nelson (Komarov, Jo. Bailey). Rozhodčí: McIsaac, Chmielewski – Murphy, Gawryletz.

New York Islanders Lehner (Greiss) – Boychuk, Leddy, Pulock, Pelech, Mayfield, D. Toews – Eberle, Barzal, Lee (C) – Ladd, B. Nelson, Jo. Bailey (A) – Komarov, Fritz, Beauvillier – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Arizona Coyotes Kuemper (Pickard) – Hjalmarsson (A), Ekman-Larsson (C), Demers, Goligoski, Oesterle, Ljubuškin – Keller, Dvorak, Pánik – J. Archibald, Stepan, Crouse – Hinostroza, Richardson (A), Grabner – Garland, Cousins, Galchenyuk.

Washington Capitals - Philadelphia Flyers 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky: 03:52 T. Wilson (Jensen, Ovečkin), 30:47 Boyd (Niskanen, Dowd), 48:07 J. Vrána (Connolly) - 37:10 Voráček. Rozhodčí: Tim Peel, Ghislain Hebert – Jonny Murray, Scott Driscoll. Diváci: 18 506.

Washington Capitals Holtby (Copley) – Djoos, Carlson, Orlov (A), Niskanen, Orpik, Jensen – Ovečkin (C), Bäckström (A), T. Wilson – J. Vrána, Kuzněcov, Oshie – Hagelin, Eller, Connolly – Burakovsky, Dowd, Boyd.

Philadelphia Flyers Elliott (Talbot) – Provorov, Sanheim, Hägg, Gudas, Gostisbehere, P. Myers – J. van Riemsdyk, Patrick, Giroux (C) – Lindblom, Couturier (A), Voráček (A) – Hartman, Laughton, Konecny – M. Raffl, Knight, Ju. Bailey.

Chicago Blackhawks - Colorado Avalanche 2:1P (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 41:44 Anisimov (Seabrook), 61:23 Keith (Saad) - 35:26 Kerfoot (Barrie, MacKinnon). Rozhodčí: O'Halloran, St. Pierre – Nansen, MacPherson. Diváci: 21 410.

Chicago Blackhawks Crawford (C. Ward) – Seabrook (A), Keith (A), E. Gustafsson, Koekkoek, C. Murphy, Forsling – P. Kane, J. Toews (C), Sikura – Perlini, D. Strome, DeBrincat – Kahun, Anisimov, Saad – Krüger, Kämpf, Kunitz.

Colorado Avalanche Grubauer (Varlamov) – E. Johnson (A), Girard, Barrie (A), Cole, Nemeth, Zadorov, Graves – Compher, MacKinnon (A), Brassard – Agozzino, Söderberg, C. Wilson – Calvert, Jost, Kerfoot – Andrighetto, G. Bourque.

Vancouver Canucks - Columbus Blue Jackets 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Branky: 16:19 J. Anderson (Dubois, McQuaid), 20:56 Dubois (Panarin), 26:02 Dzingel (J. Anderson), 47:32 Bjorkstrand (Jenner, Wennberg), 50:54 J. Anderson. Rozhodčí: Chris Lee, Steve Kozari. Čároví: Ryan Gibbons. Ryan Daisy. Diváci: 17805.

Vancouver Canucks Demko (Markström) – Edler (A), Biega, D. Pouliot, Stecher, Sautner, L. Schenn – Goldobin, Pettersson, Boeser – Pearson, Horvat (A), Eriksson – M. Granlund, Gaudette, Virtanen – Bärtschi, Beagle (A), Motte. Hlavní trenér: Travis Green.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Werenski, S. Jones (A), Nutivaara, D. Savard, McQuaid, Kukan – Panarin, Dubois, Atkinson – Dzingel, Duchene, J. Anderson – Wennberg, Jenner (A), Bjorkstrand – Hännikäinen, Dubinsky, Riley Nash. Hlavní trenér: John Tortorella.

Carolina Hurricanes - Montreal Canadiens 2:1P (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 54:21 T. van Riemsdyk (Ferland, Martinook), 63:15 Svečnikov (J. Staal) - 14:58 Byron (Gallagher, N. Thompson). Rozhodčí: Pollock, St. Laurent – Kovachik, Nagy. Diváci: 14 437.

Carolina Hurricanes McElhinney (Mrázek) – D. Hamilton, Slavin, Faulk (A), Pesce, T. van Riemsdyk, de Haan – Williams (C), Aho, Niederreiter – T. Teräväinen, J. Staal (A), Svečnikov – Martinook, Wallmark, Ferland – B. McGinn, McKegg, Foegele.

Montreal Canadiens Price (Niemi) – Mete, S. Weber (C), Kulak, Petry, Jo. Benn, Folin – Tatar, Danault, Gallagher (A) – Lehkonen, Domi, A. Shaw – Drouin, Kotkaniemi, Armia – Byron (A), N. Thompson, Weal.