Výborný podpořil vítězství Columbusu

• 10
Columbus - Hokejisté Columbusu Blue Jackets ukončili sérii pěti dvoubodových zisků celku Minnesota Wild vítězstvím v poměru 4:3. Na dvou gólech se asistencí podílel forvard David Výborný, centr Jan Hrdina přihrál na jednu trefu. Florida Panthers s uzdraveným Rostislavem Oleszem v sestavě přehrála New Jersey Devils.

Minnesota po čtyřiceti minutách hry vedla na ledě Columbusu už o dvě branky.

Tři zásahy domácích hokejistů ze závěrečného dějství však vývoj utkání zcela otočily.

Rozhodující trefu si Wild dokonce vsítili sami, když obránce Nick Schultz nešťastně srazil kotouč do vlastní sítě. Branka byla připsána ruskému útočníkovi Sergeji Fjodorovovi.

Blue Jackets tak dokázali porazit Minnesotu v domácí Nationwide Aréně již pošesté v řadě.

V brance hostů nahradil v posledních zápasech skvěle chytajícího Manny Fernandeze náhradník Dwayne Roloson, jenž předvedl jednadvacet úspěšných zákroků.

Skóre střetnutí otevřel v páté minutě prostřední hrací části obránce Columbusu Ron Hainsey. Svou premiérovou trefu za Blue Jackets zaznamenal po asistencích Jana Hrdiny a Davida Výborného tvrdou ranou z levého kruhu.

Minnesota odpověděla za necelých pět minut při přesilové hře. Todd White vybojoval kotouč v pravém rohu útočného pásma, aby jej následně nahodil před branku, kde se odrazil od brusle útočníka Pierre-Marca Boucharda a skončil až v síti gólmana Pascala Leclaira.

V jedenácté minutě na sebe upozornil opět aktivní centr Todd White, když úspěšně tečoval pokus nejproduktivnějšího hokejisty Wild Briana Rolstona. Uběhly necelé tři minuty hry a stejný hráč udeřil podruhé. Na trestné lavici seděl Sergej Fjodorov a mohl pouze sledovat, jak White potrestal chybu obránce Duvie Westcotta.

Columbusu vyšel lépe úvod třetího dějství, kdy přesilovková dělovka z hole zadáka Bryana Berarda zajistila kontaktní branku domácích na 2:3. Pod srovnání skóre se krátce po uplynutí další početní výhody Blue Jackets podepsal Rick Nash, změnou trajektorie střely beka Adama Foota.

Klíčový okamžik zápasu přinesla čtrnáctá minuta dané třetiny. Sergej Fjodorov přihrával před branku na Trevora Letowskiho, aby puk za záda Dwayna Rolosona nešťastně srazil zmiňovaný obránce Nick Schultz.

New Jersey se ve druhém zápase za sebou nedokázalo střelecky prosadit. Po porážce od Tampy Bay v prodloužení Devils neuspěli ani v duelu s Floridou, kterou dvaadvaceti zákroky podržel gólman Roberto Luongo. Opora Panthers tak mohla slavit jubilejní sté vítězství kariéry a zároveň třetí čisté konto v sezoně. "Je to pěkné, ale více povzbuzující je dvoubodový zisk týmu. Byl to pro nás důležitý zápas," řekl po utkání zámořským novinářům Luongo.

První gólová situace v Office Depot Center byla k vidění téměř přesně v polovině střetnutí, kdy Martin Gelinas využil přesilovou hru dorážkou pokusu z hole zadáka Jay Bouwmeestera. Panthers se tak v početní převaze prosadili poprvé z posledních čtyř zápasů. Ve třinácté minutě vybídl Rostislav Olesz přihrávkou z levého kruhu číhajícího Chrise Grattona, jenž zvýšil na 2:0 střelou nad lapačku Martina Brodeura.

Sedmá minuta závěrečné dvacetiminutovky nabídla přesnou střelu z pravého kruhu v podání Olli Jokinena. Gólovou tečku za utkáním udělal necelých pět minut před finálním hvizdem sedmý zásah v sezoně slovenského forvarda Jozefa Stümpela. Vítězný návrat do sestavy Floridy tak prožil český mladík Rostislav Olesz, který vynechal pět předcházejících utkání kvůli problémům s pravým ramenem.

Výsledky:
Columbus - Minnesota 4:3 (0:0, 1:3, 3:0)
25. Hainsey (Hrdina, Výborný), 43. Berard (Výborný), 51. Nash, 54. Fjodorov - 31. a 34. T. White, 29. P. Bouchard. Střely na branku: 25:28. Diváci: 17.153.

Florida - New Jersey 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
30. Gelinas, 33. Gratton (Olesz), 47. O. Jokinen, 56. Stümpel. Střely na branku: 40:22. Diváci: 18.506.

Český útočník David Výborný pomohl týmu Columbus Blue Jackets k výhře nad Minnesotou dvěma asistencemi. Snaží se ho zastavit Derek Boogaard.