V sobotu se v NHL otevře hráčská burza

20 2005
Severní Ameriku čeká mimořádně horké hokejové léto. Jenom necelých tři sta hokejistů má pro příští sezonu platnou smlouvu. Ostatní z celkového počtu více než sedmi set budou o nové kontrakty usilovat. Hokejový „trh“ se v zámoří otevře v sobotu a manažery, mnohdy s notně prořídlými soupiskami,čeká řada perných jednání.

Samozřejmě to má jeden háček. Uzavřenou kolektivní smlouvu ještě musí posvětit Hráčská asociace a Rada guvernérů NHL. Pak teprve výluka skončí a letní blázinec může propuknout.

Vždyť třeba Boston má pod smlouvou jenom tři hráče. Naproti tomu v klidu mohou být v Phoenixu, kde mají podepsaných 21 hráčů, navíc se se slušnou rezervou vejdou do platového stropu.

Platový strop bude právě klíčový. Řada klubů jej nebezpečně atakuje už s torzem soupisky. Vždyť třeba Philadelphia by vynaložila na 13 hokejistů, s nimiž má podepsané smlouvy, téměř 34 milionů (po plošném snížení platů o 24 %), přičemž platový strop je 39 milionů USD.

Podobné problémy má řada dalších klubů. Soupisky budou muset notně provětrat, zbavit se přeplácených hráčů a poskládat tým tak, aby se do platového stropu vměstnaly. Jaká bude mít tento mumraj pravidla?

Kluby budou mít nejprve podle agentury Canadian Press šest dní na to, aby se rozhodli pro vykoupení hráčů s velkými smlouvami a devět dní na to, aby mohli vyjednávat s volnými hráči bez omezení, kteří dosud příslušeli jejich klubu.

Všechna jednání o kontraktech budou probíhat podle objemného šesti set stránkového svazku nové kolektivní smlouvy. A jak manažery, tak zejména hráčské agenty čeká opravdový rychlokurz.

Trh se otevře čtyřiadvacet hodin po skončení jejich orientační schůzky s NHLPA v Torontu, kde se s dokumentem pořádně seznámí. „Bude to asi nejpernější léto, co jsem zažil. Každého čeká extrémní množství práce,“ řekl agent J. P. Barry.

Hráčská asociace zaslala v pondělí agentům e-mailem jednadvacetistránkový text popisující většinu potenciálních problémů, jež by mohly potkat jejich klienty při jednání o nové smlouvě.

Dokument obsahuje několik zásadních termínů:
23. červenec
– začíná období vykupování hráčů, jednání s hokejisty, které kluby získaly v draftu v roce 2003 a exkluzivní vyjednávání s volnými hráči bez omezení, kteří v klubu působili.
28. červenec, 17.00 – uzávěrka pro podpis hráčů vybraných v draftu v roce 2003. Pokud se tak nestane, půjdou znovu do letošního draftu.
29. červenec, 17.00 – uzávěrka pro vykupování hráčů.
30. červenec – vstupní draft v Ottawě
31. červenec, 17.00 – chránění volní hráči musí do této doby obdržet od klubu, který na ně drží práva, tzv. kvalifikační nabídku nového kontraktu. Pokud se tak nestane, stávají se volnými hráči bez omezení.
1. srpen – začíná podepisování smluv s volnými hráči
10. srpen  - do tohoto dne musí hráč klubu oznámit, jestli místo jednání s klubem o novém kontraktu nezvolí arbitráž
11. srpen – kluby oznámí hráčům, že je pošlou k arbitráži (to je novinka, kterou týmům umožňuje nová kolektivní smlouva. Dosud se k arbitráži mohli hlásit jenom hráči)
12. srpen – NHL a NHLPA sestaví termín arbitráží
22. srpen – 1. září - arbitráže

Autor:
  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Pastrňák se prostřílel do čela kanonýrů NHL, Rittich vychytal výhru

V pondělí zazářil David Pastrňák čtyřmi góly. Skvělou formu navíc potvrdil i ve čtvrtečním zápase Bostonu proti celku...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Hradec prohrál se Zlínem, Třinec si poradil s Libercem. Slaví i Sparta

Nedělní 12. kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo minimálně jedno překvapení. Zlín v přestřelce porazil Hradec...

Pardubice zdolaly Třinec a dole je Litvínov. Uspěl Hradec a Vary

Hokejisté Pardubic dokázali v 11. kole extraligy porazit mistrovský Třinec 5:2 a už nejsou předposlední. Přeskočili...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

Čech králem střelců NHL? Pastrňák se vydal na krajně namáhavou štreku

Maurice Richard Trophy zatím v úvodu sezony připomíná blýskavé mámení kdesi v dáli. David Pastrňák se ale smí počítat...

Útočník Zykov z Vegas dostal v NHL distanc na 20 zápasů za doping

Ruský hokejový útočník Valentin Zykov z Vegas Golden Knights byl distancován na 20 zápasů NHL za porušení...

Pomalé rozjezdy pro hvězdy. Jak se i největší naděje musí v NHL rozkoukat

Ne každý začátek vyjde podle plánu. Ačkoliv byl humbuk kolem dvou největších vycházejících hvězdiček NHL obrovský, Jack...

Najdete na iDNES.cz