Tampa přešla přes Montreal hladce

• 10
New York - Bez jediného klopýtnutí postoupili hokejisté Tampy Bay do finále Východní konference NHL. Po vítězství 3:1 v Montrealu vyhráli celkově v sérii 4:0. Dramatičtější je semifinále Západní konference mezi Calgary a Detroitem. Tým Red Wings vyhrál čtvrtý duel v Calgary 4:2 a srovnal stav série na 2:2.

Tampa Bay se do finále Východní konference dostala poprvé ve své historii.

Nyní bude odpočívat a čekat, kdo další se jí postaví. Série Philadelphia-Toronto, ze které vzejde její soupeř pro další kolo, se může ještě pěkně protáhnout. Philadelphia vede 2:1 na zápasy.

"Myslím, že nám to prospěje," řekl kouč John Tortorella. "V cestě za Stanley Cupem musíte šestnáctkrát vyhrát a trocha klidu je velmi důležitá."

Montreal začal utkání velmi zostra. Z jeho tvrdého napadání vzešlo klopýtnutí obránce Dana Boylea, který přišel o puk. Canadiens toho využili a Nicklas Sundstrom vsítil v 6. minutě úvodní branku.

Právě Boyle však vrátil Lightning do zápasu, když ve 32. minutě tečoval v přesilovce přihrávku Vincenta Lecavaliera. Vítězný gól vstřelil o šest minut poźději Brad Richards a skóre pečetil do prázdné branky Fredrik Modin.

Brankář Nikolaj Chabibulin pochytal 27 střel a vede statistikám brankářů s průměrem 0.99 branky na zápas a čtyřmi vychytanými nulami.

Na vítězství Detroitu 4:2 se ve 4. zápase série s Calgary podílel asistencí u vítězného gólu i Robert Lang. Red Wings si dobře uvědomovali, co by je čekalo v případě
porážky. Náskok tří zápasů by se jim totiž proti urputně bránícím Flames těžko dotahoval.

Kirk Maltby ale neponechal nic v náhodě a už po 26 sekundách poslal Detroit do vedení.  Ve druhé třetině skóroval ještě Boyd Devereaux, ale domácí během tří minut vyrovnali. Rozhodnutí přinesla polovina poslední třetiny, kdy se po spolupráci Langa s Tomasem Holmströmem poprvé v play off střelecky prosadil Mathieu Dandenault.

Jeho branka se nakonec ukázala jako vítězná, když Henrik Zetterberg skóroval v
závěru do prázdné branky.  Detroitu bude asi v pátém zápasu v sobotu chybět zkušený obránce Chris Chelios, který laboruje se zraněnou rukou. Chelios nenastoupil už ve čtvrtek a Detroit tak hrál jen se šesti obránci.

VÝSLEDKY

Montreal - Tampa Bay 1:3 (1:0. 0:2, 0:1)
6. Sundström - 32. Boyle, 38. Richards, 60. Modin. Střely na branku: 28:24. Diváci: 21 273. Výsledky předcházejících zápasů: 0:4, 1:3, 3:4 v prodl. Konečný stav série: 0:4.

Calgary - Detroit 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)
26. Gelinas, 27. Nieminen - 1. Maltby, 23. Devereaux, 48. Dandenault (Lang), 60. Zetterberg. Střely na branku: 27:29. Diváci: 19 289. Výsledky předcházejících zápasů: 2:1 v prodl., 2:5, 3:2. Stav série: 2:2.

Srážka útočníka Detroitu Bretta Hulla (vlevo) s gólmanem Calgary Mikkou Kiprusoffem.

Calgarský Ville Nieminen překonává brankáře Detroitu Curtise Josepha.

Útočník Tampy Bay Brad Richards překonává gólmana Montrealu Joseho Theodora.