KOLAPS. Zděšení vyvolal před třemi lety v Atlantě i český gólman Ondřej Pavelec, jenž během zápasu upadl do bezvědomí. Naštěstí nešlo o nic vážného

KOLAPS. Zděšení vyvolal před třemi lety v Atlantě i český gólman Ondřej Pavelec, jenž během zápasu upadl do bezvědomí. Naštěstí nešlo o nic vážného | foto: AP

Další smrt na hokeji děsí sportovce i fanoušky. Bylo to tak vždycky?

  • 25
V Kanadě zkolaboval a následně zemřel při tréninku mladý 16letý hokejista. Podobných případů v posledních letech přibývá ve všech sportovních odvětvích. Je to normální? Bylo to tak vždycky? Nebo se o tom kvůli absenci internetu pouze nevědělo?

Talentovaný Jordan Boyd bojoval v quebecké juniorské lize o svůj sen: jednou se chtěl prosadit do slavné NHL. Jenže všechno skončilo nečekaně brzy. Jeho smrt byla šokem pro všechny, jelikož podle dostupných informací neměl žádné zdravotní problémy. Nedávno dokonce absolvoval povinnou prohlídku, jež na nic neupozornila.

Jak je tedy možné, že zemřel? "Příčin může být celá řada," říká lékař hokejové reprezentace Zdeněk Ziegelbauer. Jako první se nabízí nabízí srdeční problémy, které za kolapsy mohou nejčastěji. Ty byly osudné například pro někdejšího Jágrova spoluhráče Alexeje Čerepanova¨z Omsku a o život kvůli nim loni v anglické lize málem přišel i fotbalista Fabrice Muamba.

"Nemusí jít ale jen o srdeční záležitost. Ten hráč mohl prodělat nějaké infekční onemocnění, které proběhlo latentně, to znamená, že se nijak neprojevovalo. Nebo chtěl za každou cenu hrát a podcenil projevy nějakého onemocnění. To pak přešlo do chronického stavu, což může mít vážné následky," poznamenává Ziegelbauer.

Kolapsy ve sportu

Alexej Čerepanov - nejznámější případ, jelikož hrál v Omsku s Jaromírem Jágrem. Na střídačce ztratil vědomí a už se neprobudil. Měl vadu srdce, na stadionu nebyl defibrilátor.
Fabrice Muamba - anglický fotbalista Boltonu zkolaboval loni během čtvrtfinále Anglického poháru. Naštěstí přežil, po měsíci opustil nemocnici. Už ale neriskuje a fotbal zanechal.
Jiří Fischer - hokejový obránce Detroitu vyděsil fanoušky před osmi lety, kdy zkolaboval na střídačce Detroitu. Zachránil ho defibrilátor, přesto raději se sportem skončil.
Michal Barinka - do bezvědomí upadl před pěti lety doma, v kuchyni ho našel malý syn. Vyšetření neprokázalo vadu na srdci, a tak hokejový obránce pokračuje v kariéře.
Naoki Macuda - bývalý japonský fotbalový reprezentant zkolaboval na tréninku a o dva dny zemřel v nemocnici. Bylo mu 34 let. Příčina? Srdeční problémy.

Na podrobnou analýzu tohoto případu je brzy, jelikož není k dispozici dostatek informací. "Dokud neproběhne pitva, jde jenom o polemiku," upozorňuje vyhlášený lékař, jenž se v hokejovém prostředí pohybuje dlouhé roky. I proto ale může říct: "Náhlá úmrtí nejsou ve sportu nic nového."

Ve skutečnosti je to tak, že lidé jsou jen v dnešní době zahlceni informacemi ze všech koutů světa, které se k nim díky internetu dostanou obrovskou rychlostí. Rozhodně to tedy není tak, že by nyní sportovci podstupovali větší riziko.

"Z minulosti víme, že náhlá úmrtí postihovala například finské běžkaře, objevují se nejen v hokeji, ale i v jiných sportech. Teď je každý případ hodně medializovaný, takže se o všem ví a řeší se to. Ale opravdu nejde o nic nového, bylo to i dříve," tvrdí Ziegelbauer.

A s určitou nadsázkou se dá říct, že jich mohlo být i více. Vždyť medicína se vyvíjí a sportovci procházejí každým rokem podrobným vyšetřením, které dokáže odhalit skrytou hrozbu mnohem lépe než dříve.

"U nás je to zařízené velice dobře. Sportovec pravidelně prochází prohlídkou, jejíž součástí je zátěžový test, klidové EKG, zátěžové EKG a tak dále. Pokud hráč neabsolvuje toto vyšetření, neměl by nastoupit k žádnému utkání. Na to dbají jak kluboví lékaři, tak manažeři a trenéři. Kdyby se totiž něco stalo, prvně se kontroluje, zda hráč prošel tímto vyšetřením."

Proto není potřeba se děsit, i když i samotný Ziegelbauer připouští, že ani povinná prohlídka nemusí stoprocentně odhalit všechny vady. "Je hrozně důležitá, ale určité procento může uniknout. Ta pravděpodobnost je však na druhou stranu zcela minimální."


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.