JE TAM. Gólovou radost si užívají Brayden Point a Ondřej Palát (vpravo) z...

JE TAM. Gólovou radost si užívají Brayden Point a Ondřej Palát (vpravo) z Tampy. Bezmocní jsou Adam McQuaid a brankář Tuukka Rask z Bostonu. | foto: AP

Palát třikrát asistoval. Pastrňák, Voráček a Hemský byli mezi střelci

• 51
Ve čtvrtek nabídla hokejová NHL bohatý dvanáctizápasový program. Z Čechů byl nejvíce vidět Ondřej Palát, jenž posbíral tři asistence u výhry Tampy 6:3 na ledě Bostonu. Za poražené se jednou trefil David Pastrňák. Gól slavil i Jakub Voráček z Philadelphie a Aleš Hemský, jenž se dokonce dvakrát prosadil za Dallas na ledě silného Chicaga. Nováček Pavel Zacha z New Jersey si připsal přihrávku už v šestém startu za sebou.

Hokejisté Bostonu prohráli už počtvrté v řadě a naposledy navíc s přímými konkurenty v boji o divokou kartu zajišťující poslední postupové místo do play-off z Východní konference. Bruins mají na své kontě 82 bodů a jejich náskok na vyzyvatele se stále zmenšuje. První tým pod čarou Islanders mají 80 bodů a na 79 bodů se ve čtvrtek zlepšila Tampa Bay poté, co výsledkem 6:3 dobyla právě bostonskou TD Garden.

Češi v NHL:

1. David Pastrňák (BOS) 67z. - 64b. (32+32)
2. Jakub Voráček (PHI) 73z. - 56b. (18+38)
3. Radim Vrbata (ARI) 74z. - 52b. (18+34)
4. David Krejčí (BOS) 74z. - 50b. (21+29)
5. Michael Frolík (CGY) 74z. - 42b. (16+26)
6. Jaromír Jágr (FLA) 73z. - 41b. (14+27)
7. Ondřej Palát (TBL) 66z.- 41b. (14+27)
8. Martin Hanzal (MIN) 62z. - 32b. (17+15)
9. Radek Faksa (DAL) 71z. - 31b. (11+20)
10. Tomáš Plekanec (MTL) 71z. - 25b.(8+17)

Lightning přitom v úvodu duelu museli hlavně dotahovat skóre. Boston šel ve druhé dvacetiminutovce celkem třikrát do vedení. Poprvé se tomu stalo v 22. minutě, kdy svou 32. brankou sezony využil přesilovou hru David Pastrňák (21:37, -1, 4 střely, 1+0). Za hosty však jen o pár vteřin později kontroval Brayden Point za asistence Ondřeje Paláta, jenž v dané hrací části přispěl další přihrávkou i na vyrovnání na 3:3 z hole beka Antona Strälmana.

O vítězi tedy rozhodlo až třetí dějství, ve kterém Tampa z osmi střeleckých pokusů vytěžila tři branky. O tu rozdílovou se zasloužil v 45. minutě Jonathan Drouin a následně ještě dvěma zásahy završil hattrick Nikita Kučerov. U finální trefy ruského kanonýra si připsal svou třetí přihrávku večera i aktivní Palát. Bez bodu ze zápasu vyšli jeho spoluhráč z obrany Andrej Šustr (20:32, +/-: 0, 3 střely) a domácí útočník David Krejčí (20:11, -1, 2 střely).

Na rozdíl od Bostonu ve skvělých výsledcích pokračuje Toronto, které právě Bruins nedávno připravilo o třetí pozici v Atlantické divizi. Po čtvrteční výhře 4:2 nad New Jersey slavili Maple Leafs dvoubodový zisk už potřetí za sebou.

Proti Devils se radovali, přestože v obraně svěřencům kouče Mika Babcocka chyběl český bek Roman Polák. Ostravský rodák si odpykával první z celkově dvojzápasového trestu za bodyček ze středeční partie s Columbusem, kdy tvrdě narazil dánského nováčka Olivera Bjorkstranda.

O góly kanadského celku se postarali Josh Leivo, William Nylander, James van Riemsdyk a Connor Brown. Za Devils dvakrát skóroval John Moore a u jeho druhé trefy z přesilové hry z 50. minuty si asistenci připsal i Pavel Zacha (15:42, +/-: 0, 2 střely, 0+1).

Český nováček tak prodloužil svou bodovou sérii asistencí už na šest utkání za sebou a celkově má ve své první kompletní sezoně NHL zatím na kontě 22 zápisů (8+14). To jej řadí mezi novici na 25. příčku. Na čele stále figuruje Patrik Laine z Winnipegu s 61 body (34+27), přičemž v souboji mezi Devils a Maple Leafs se však na něj dotáhla trojice dravců Toronta: 2. Auston Matthews s 60 body (v zápase 0+2), 3. Mitchell Marner s 57 body (v zápase 0+1) a 4. William Nylander s 56 body (v zápase 1+1).

Podobně jako Tampa ve čtvrtek naplno zabodovaly i další týmy z pozice pod čarou postupu ve Východní konferenci. Své malé šance na posun přiživili hokejisté Floridy i Philadelphie. Panthers na domácím ledě porazili 3:1 na Západě předposlední Arizonu.

Tým Jaromíra Jágra (16:34, -1, 5 střel), jenž s pěti střeleckými pokusy platil mezi nejaktivnější hráče nicméně v zápase nebodoval, měl celkovou střeleckou převahu 39:23. Od 4. minuty ovšem domácí ztráceli po gólu Tobiase Riedera. Obrat skóre se jim ale podařil ve druhé třetině, kdy slavili postupně sváteční střelec Shawn Thornton a dvakrát Jonathan Marchessault.

Kromě Jágra do zápasu zasáhl i obránce Jakub Kindl (15:45, +1, 1 střela) a v dresu Coyotes nechyběl Radim Vrbata (16:38, +/-: 0, 1 střela). Z farmy povolaný obránce Zbyněk Michálek po jednom odehraném duelu znova figuroval jen mezi náhradníky.

Philadelphia naopak překvapila na ledě předního týmu Západní konference - Minnesoty. Nad jedním z favoritů blížícího se play-off uspěla v poměru 3:1. Wild v sestavě s českým centrem Martinem Hanzalem (13:16, -1, 1 střela) poslal do vedení už ve 3. minutě Zach Parise. Těsně před prvním odchodem do kabin ale vyrovnal Sean Couturier a pouhých 21 vteřin od zahájení druhého dějství skóre otočil Matt Read.

V poslední minutě řádné hrací doby pak ještě přidal pojistku do prázdné klece Jakub Voráček (17:00, +2, 4 střely, 1+0), jenž se zapsal do produktivity po dvou startech bez zápisu a na vstřelenou branku čekal dokonce předešlých deset partií. K výhře pomohl i obránce Radko Gudas (21:58, +/-: 0, 4 střely), brankář Michal Neuvirth kryl jen ze střídačky záda Stevu Masonovi.

Skvělý večer prožil Aleš Hemský (17:48, +2, 7 střel, 2+0). Český útočník, jehož o většinu letošní sezony připravila zdlouhavá rehabilitace po operaci kyčle, ve čtvrtek dvěma góly vystřílel Dallasu remízu 2:2 z ledu silného Chicaga.

Favorizované Blackhawks poslal do vedení využitou přesilovkou z 9. minuty Patrick Kane. Hemský se poprvé zviditelnil v 33. minutě, kdy střelou švihem z prostoru mezi kruhy nedal brankáři Corey Crawfordovi šanci - 1:1. Podruhé se domácí utrhli do vedení v 49. minutě zásluhou Mariána Hossy. V čase 54:51 se však po střele od modré čáry puk odrazil před odkrytou bránu k číhajícímu Hemskému, jenž si ve snadné pozici poradil - 2:2.

O vítězi tedy nakonec rozhodovaly až nájezdy, v nichž ve třetí sérii uspěl Artěmij Panarin a Hemský naopak do třetice na Crawforda již nevyzrál. Druhý bod si tak připsalo Chicago, český střelec byl však za svůj výkon zvolen druhou hvězdou večera. Kromě něj v dresu Stars nastoupili i Radek Faksa (16:32, -1, 2 střely) a Jiří Hudler (10:52, +/-: 0, 2 střely). Domácí obránci Michal Kempný a Michal Rozsíval se do sestavy nevešli a byli jen mezi náhradníky.

Úvodnímu buly zápasu předcházel slavnostní ceremoniál věnovaný bývalému skvělému brankáři Edu Belfourovi, jenž svou bohatou kariéru v NHL zahájil právě v dresu Chicaga. S Dallasem pak v ročníku 1999 slavil zisk Stanley Cupu.

Výsledky:

Boston - Tampa Bay 3:6 (0:0, 3:3, 0:3)
Branky: 22. Pastrňák, 28. Chára, 34. Nash - 29., 51. a 59. Kučerov (na třetí Palát), 23. Point (Palát), 35. Stralman (Palát), 45. Drouin. Střely na branku: 31:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Drouin (oba Tampa Bay), 3. Nash (Boston).

Washington - Columbus 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 47. Orlov, rozhodující sam. nájezd Oshie - 41. Jones. Střely na branku: 45:30. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Bobrovskij (Columbus), 3. Orlov (Washington).

Toronto - New Jersey 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky: 6. Leivo, 19. Nylander, 23. Van Riemsdyk, 60. Brown - 3. a 50. Moore (na druhou Zacha). Střely na branku: 30:32. Diváci: 19.142. Hvězdy zápasu: 1. Nylander, 2. Matthews (oba Toronto), 3. Moore (New Jersey).

Montreal - Carolina 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)
Branky: 7. Galchenyuk - 40. a 46. Stempniak, 17. Lindholm, 58. Skinner. Střely na branku: 22:23. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Stempniak, 2. Faulk, 3. Skinner (všichni Carolina).

Ottawa - Pittsburgh 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 50. Hoffman, rozhodující sam. nájezd Turris - 30. Bonino. Střely na branku: 30:35. Diváci: 18.102. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Turris, 3. Karlsson (všichni Ottawa).

Florida - Arizona 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)
Branky: 38. a 39. Marchessault, 28. Thornton - 4. Rieder. Střely na branku: 39:23. Diváci: 11.338. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault, 2. Thornton (oba Florida), 3. Chychrun (Arizona).

St. Louis - Vancouver 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 18. a 50. Pääjärvi, 38. Brodziak, 58. Pietrangelo - 14. H. Sedin. Střely na branku: 38:24. Diváci: 19.356. Hvězdy zápasu: 1. Pääjärvi, 2. Allen, 3. Brodziak (všichni St. Louis).

Nashville - Calgary 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 26. Järnkrok, 28. Sissons, 52. Ellis - 31. Hamilton. Střely na branku: 17:25. Diváci: 17.324. Hvězdy zápasu: 1. Wilson, 2. Sissons, 3. Rinne (všichni Nashville).

Minnesota - Philadelphia 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 3. Parise - 18. Couturier, 21. Read, 60. Voráček. Střely na branku: 25:27. Diváci: 19.004. Hvězdy zápasu: 1. Couturier (Philadelphia), 2. Parise (Minnesota), 3. MacDonald (Philadelphia).

Chicago - Dallas 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 9. P. Kane, 49. Hossa, rozhodující sam. nájezd Panarin - 33. a 55. Hemský. Střely na branku: 26:44. Diváci: 21.798. Hvězdy zápasu: 1. Crawford (Chicago), 2. Hemský (Dallas), 3. Hossa (Chicago).

Colorado - Edmonton 4:7 (2:1, 2:1, 0:5)
Branky: 4. a 25. Rantanen, 10. Compher, 38. Bourque - 45. a 59. Eberle, 20. Sekera, 21. Lucic, 43. Kassian, 58. Caggiula, 60. Draisaitl. Střely na branku: 21:30. Diváci: 14.142. Hvězdy zápasu: 1. Sekera (Edmonton), 2. Rantanen (Colorado), 3. Caggiula (Edmonton).

Los Angeles - Winnipeg 5:2 (1:2, 1:0, 3:0)
Branky: 15. Kopitar, 37. Muzzin, 43. Gáborík, 44. Doughty, 50. Pearson - 7. Perreault, 19. Laine. Střely na branku: 36:21. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Muzzin, 3. Doughty (všichni Los Angeles).