Obránce Špaček skóroval za Chicago

• 7
Atlanta - Zadák Chicaga Jaroslav Špaček vsítil ve střetnutí na ledě hokejistů Atlanty svou pátou branku sezony. Za domácí jednou přihrávali bek Jaroslav Modrý a útočník Patrik Štefan. Hosté nakonec uspěli v samostatných nájezdech. Forvardi David Výborný a Jan Hrdina asistovali u vítězství Columbusu nad New Jersey.

Utkání Atlanty s Chicagem rozhodl mladý centr hostí Michael Holmqvist, trefou až v pátém kole samostatných nájezdů.

"Neuvažoval jsem nad tím, že výsledek zápasu je na mé hokejce. Jen  jsem vnímal svou příležitost, když se spoluhráči neprosadili," uvedl Holmqvist po zápase.

Trashers proměnili hned úvodní dvě šance rozstřelu, když skórovali Ilja Kovalčuk a Marián Hossa, za Chicago však kontrovali Pavel Vorobjev a Jaroslav Špaček. Na následný zásah Holmqvista nedokázal odpovědět domácí Kozlov.

Atlanta tak prohrála již šesté z posledních sedmi střetnutí, přičemž Chicago uspělo podruhé za sebou.

Úvodních třináct minut zápasu patřilo hostům, kteří si dokázali vybojovat dokonce tříbrankový náskok. Diváky v Philips Aréně zaskočily rychlé trefy Pavla Vorobjeva a gólový zápis Jaroslava Špačka. Trashers kontrovali až v závěru třetiny, kdy nejprve uspěl dorážející Marc Savard, aby třiadvacet vteřin před odchodem do kabin využil přesilovou hru Ilja Kovalčuk. Asistenci na jeho jedenácté brance sezony dosažené v početní výhodě si připsal také Robert Holík.

Prostřední hrací část měla pouze jednoho střelce, jímž byl opět Ilja Kovalčuk. Vyrovnání Atlanty se zrodilo po ose Modrý - Savard a zakončující Kovalčuk. V desáté minutě závěrečné dvacetiminutovky se domácí dokonce ujali vedení, když Chabibulina překonal Vjačeslav Kozlov. Přihrávkami se pod čtvrtou trefu Trashers podepsali Marián Hossa a Patrik Štefan. Blackhawks však záhy srovnali, když se ujal pokus bekhendem talentovaného zadáka Duncana Keitha.

Columbus Blue Jackets uspěl nad New Jersey Devils díky brance v nastaveném čase. Hosté tak padli již počtvrté za sebou, Blue Jackets naopak nepřišli o svou neporazitelnost v nastavení, či případných nájezdech. V této statistice tak zůstávají jediným neporaženým celkem nejslavnější ligy světa.

Skóre zápasu otevřel v jedenácté minutě bek Devils Paul Martin, střelou do odkryté branky Columbusu po asistenci Jamie Langenbrunnera. Druhou dvacetiminutovku gólově zahájil Nikolaj Žerděv, který srovnal za asistence Davida Výborného tvrdou ranou z levého kruhu. Necelé čtyři minuty před koncem dané třetiny šlo New Jersey zpět do vedení zásluhou Briana Gionty, jenž skóroval skrz nohy bránícího Foota a gólmana Marca Denise.

Závěrečné hrací dějství ozdobila druhá trefa mladého Žerděva, jenž pro změnu po souhře s Janem Hrdinou proměnil přesilovou hru. Utkání tak za stavu 2:2 přešlo do nastavení, které čtrnáct vteřin před koncem rozhodl ofenzivní obránce Columbusu Bryan Berard. Domácí skórovali z jediné střely, kterou v prodloužení ohrozili branku Martina Brodeura.

Slovenský útočník Ladislav Nagy zařídil dvoubodový zisk Phoenixu z ledu Bostonu Bruins. "S Mikem Johnsonem a Jamie Lundmarkem si hodně věříme. Vše nám vychází, musíme se pokusit v tom nadále pokračovat," řekl Nagy, jenž za posledních třináct zápasů vsítil devět branek a celkově vyprodukoval dvaadvaceti bodů.

Chudý brankový výčet střetnutí otevřel zkušený obránce Bruins Brian Leetch, když již ve třetí minutě proměnil přesilovou hru. Převaha hostí se dlouho projevovala pouze ve větší střelecké aktivitě 19:39. Gólově se Coyotes prosadili až v závěrečné třetině, kdy skvěle chytajícího Hannu Toivonena pokořil Mike Johnson, jemuž asistoval Ladislav Nagy a Petr Nedvěd. "Hannu nám dal šanci zvítězit. Předvedl několik klíčových zákroků a udržel nás ve hře," pochválil svého gólmana trenér Bostonu Mike Sullivan.

Phoenix na úvodní trefu čekal přes dvě třetiny, přičemž v nastaveném čase se dokázal prosadit již po třiceti vteřinách. Ladislav Nagy si nabruslil z vlastního obranného pásma a střelou švihem, která změnila směr od brusle domácího beka Davida Tanabeho rozhodl. "Měl jsem štěstí. Padlo to tam, takže jsem vyhráli," řekl autor vítězné trefy.

V dobré formě hrající Buffalo Sabres zvítězilo nad Minnesotou Wild. Gólman hostí Martin Biron tak stanovil nový klubový rekord, když si připsal již desátou výhru ve stejném počtu startů v řadě. Posledním brankářem NHL, kterému se to povedlo byl Dominik Hašek v sezoně 2001/02, kdy hájil barvy Detroitu.

Domácí, jenž se museli již potřetí za sebou obejít o služby zraněného beka Filipa Kuby, poprvé inkasovali v deváté minutě z hole Thomase Vaneka. O tři minuty později však srovnali, když početní výhodu využil Mikko Koivu. Druhá hrací část přinesla Wild po zásahu Briana Rolstona vedení, které ovšem ukončil gól hostujícího Chrise Druryho z posledních vteřin dané dvacetiminutovky. Vítěznou branku zaznamenal Mike Grier, když necelé čtyři minuty před konečnou sirénou tečoval ránu Druryho.

Výsledky:
Atlanta - Chicago 4:5 po sam. nájezdech (2:3, 1:0, 1:1, 0:0 - 0:1)
18. Savard, 20. a 27. Kovalčuk (na první Holík, na druhou Modrý), 50. Vj. Kozlov (Štefan) - 2. a 13. Vorobjev, 12. Špaček, 53. Keith, roz. sam. nájezd Holmqvist. Střely na branku: 37:32. Diváci: 15.341.

Boston - Phoenix 1:2 v prodloužení (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
3. Leetch - 42. M. Johnson (Nedvěd), 61. Nagy. Střely na branku: 19:32. Diváci: 16.544.

Columbus - New Jersey 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
32. a 45. Žerděv (na první Výborný, na druhou Hrdina), 65. Berard - 11. Martin, 37. Gionta. Střely na branku: 39:30. Diváci: 17.157.

Minnesota - Buffalo 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
12. M. Koivu, 32. Rolston - 9. Vanek, 40. Drury, 57. Grier. Střely na branku: 36:30. Diváci: 18.568.

Ladislav Nagy z Phoenixu se snaží překonat bostonského gólmana Hannu Toivonena.

Ladislav Nagy a Petr Nedvěd oslavují gól Phoenixu na ledě Bostonu.