Ondřej Palát z Tampy se právě trefil v utkání z Columbusem. Za ním je překonaný...

Ondřej Palát z Tampy se právě trefil v utkání z Columbusem. Za ním je překonaný brankář Sergej Bobrovskij. | foto: AP

V NHL se trefili Eliáš a Palát, do čela bodování se dostal Seguin

• 35
Góly Patrika Eliáše a Ondřeje Paláta znamenaly v NHL jen čestné úspěchy New Jersey a Tampy Bay. Po šesti zápasech bez zisku bodu se připomněl útočník Ottawy Milan Michálek. Proti Pittsburghu to vypadalo, že se potřetí v sezoně zapsal mezi střelce, ale puk tečoval jeho spoluhráč Legwand a tak z toho byla alespoň asistence.

Vítězství ale po výsledku 3:2 brali favorizovaní Penguins a u rozdílové branky si připsal asistenci Sidney Crosby, díky čemuž v bodování odskočil od Jakuba Voráčka. Tahoun ofenzivy Philadelphie slavil výhru 2:1 v Los Angeles, do statistik se však nezapsal.

Oba hráče ale v čele kanadského bodování vystřídal Tyler Seguin, jenž režíroval vítězství Dallasu 4:1 nad Montrealem dvěma góly a asistencí. „Víc střílím než v minulých sezonách, kdy jsem se snažil ještě vylepšit akce přihrávkami,“ řekl Seguin, jenž je s 21 góly i nejlepším střelcem v soutěži.

Tyler Seguin z Dallasu střílí branku v utkání proti Montrealu.

Tom Gilbert z Montrealu napadá Tylera Seguina z Dallasu.

Pittsburgh ve čtvrtek podlehl na domácím ledě 0:3 Vancouveru a další zaváhání proti kanadskému celku již nechtěl připustit. O dva dny později totiž přicestovala Ottawa, kterou tíží série porážek.

Po souboji s Penguins padli Senators již popáté za sebou. Sobotní dvoubodový zisk souboru Sidney Crosbyho a Jevgenije Malkina se však nerodil snadno. Druhý jmenovaný ruský reprezentant sice favorita už v 5. minutě poslal do vedení, Ottawa ale následně skóre otočila.

V 22. minutě využil přesilovku David Legwand, když tečoval střelu Erika Karlssona, a v 29. minutě se prosadil Mika Zibanejad. Pittsburgh se vrátil do hry těsně před druhým odchodem do kabin, kdy srovnal na 2:2 v početní převaze Brandon Sutter. Na rozhodující akci si pak diváci museli počkat až do 59. minuty, kdy dělovkou z pravého kruhu prostřelil Craiga Andersona obránce Christian Ehrhoff.

Islanders vedli po zahajovací třetině domácího zápasu nad St. Louis již 3:0. S příchodem střídajícího gólmana hostí Martina Brodeura, jenž na startu druhé třetiny nahradil Jaka Allena, se však karta obrátila a Bluesmani senzačně srovnali na 3:3.

Využitá přesilovka kapitána Johna Tavarese z času 39:06 však New Yorku vrátila vedení. Ve třetím dějství ale St. Louis přidalo znova další tři góly a po skóre 6:4 si odvezlo oba body.

Podruhé v zápase se prosadil Paul Stastny a již 17. trefou sezony uzavřel střelecký výčet ruský talent Vladimir Tarasenko, jenž po 19gólovém Tyleru Seguinovi z Dallasu platí za druhého nejlepšího kanonýra NHL.

Střídající veterán Brodeur během 40 minut pochytal 14 z 15 střel Ostrovanů a připsal si svou premiérovou výhru v NHL v dresu jiného klubu než New Jersey. Rekordman mezi brankáři NHL má celkově na kontě výher 689.

Eliáš a Palát vstřelili čestný úspěch New Jersey a Tampy Bay

Patrik Eliáš byl jediným střelcem New Jersey, které podlehlo doma Washingtonu 1:4. Další čestný úspěch zaznamenal v sobotních utkáních NHL Ondřej Palát při porážce Tampy Bay 1:3 s Columbusem. Jediná branka Montrealu, který prohrál v Dallasu 1:4, padla po přihrávkách Tomáše Plekance a Jiřího Sekáče.

Eliáš, jenž se stejně jako Jaromír Jágr vrátil do sestavy Devils po jednozápasové absenci, vyrovnal v desáté minutě z dorážky na 1:1. Capitals ale v prostřední části dvěma zásahy soupeři opět odskočili a opaření domácí si v závěrečném dějství při vlastní přesilovce vyslechli od svých fanoušků bučení. Osmou porážku Devils z posledních deseti zápasů stvrdil Washington gólem do prázdné branky při powerplay domácích.

Palát osmou trefou sezony zakončoval střelou z mezikruží pohlednou a rychlou kombinaci Tampy Bay, čímž stanovil v předposlední minutě konečnou podobu výsledku. Frýdeckomístecký rodák tím připravil o čisté konto brankáře Sergeje Bobrovského, který byl díky 33 úspěšným zásahům vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Po třech týdnech si zachytal Michal Neuvirth. Šestadvacetiletý gólman kryl 34 střel a držel až do závěrečné sirény naději Buffala na bodový zisk, jenže s týmem nakonec prohrál na ledě Floridy 2:3. U vítězné branky si připsal asistenci Tomáš Fleischmann.

Jediným českým hráčem, který se ve dvanácti utkáních sobotního programu dostal mezi hvězdy zápasu, byl Milan Michálek.

Hemský a Pastrňák mezi náhradníky

Podruhé v sezoně se do sestavy Dallasu nevešel Aleš Hemský. Mezi náhradníky v sobotu zůstal i David Pastrňák, protože podle trenéra Bostonu Claudea Juliena nyní tým potřeboval po sérii neúspěšných výsledků (pět proher ze šesti zápasů) zkušenější hráče. Sázka se mu vyplatila, Bruins vyhráli 5:2 v Arizoně.

Trochu neplánovaně získal první výhru v sezoně Martin Brodeur. Kanadský gólman, který se upsal St. Louis v průběhu tohoto týdne, se postavil do branky po první třetině za stavu 0:3 a nakonec s týmem zvítězil na ledě New Yorku Islanders 6:4.

„Změna brankářů nás nakopla. A spokojený jsem i se svým výkonem. Předvedl jsem pár solidních zákroků, abych nás udržel ve hře, a pak jsme dali několik důležitých gólů,“ uvedl dvaačtyřicetiletý gólman a bývalá jednička New Jersey, za něž vychytal za více než dvacet roků 688 vítězství. „Nejsem zvyklý nastupovat z lavičky, ale musím si na tuto novou roli zvyknout,“ dodal Brodeur.

Výsledky:

Pittsburgh - Ottawa 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
5. Malkin, 29. Sutter, 59. Ehrhoff - 22. Legwand (M. Michálek), 29. Zibanejad. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18.492. Hvězdy zápasu: 1. Ehrhoff, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. M. Michálek(Ottawa).

NY Islanders - St. Louis 4:6 (3:0, 1:3, 0:3)
8. Nielsen, 19. Strome, 20. Grabner, 40. Tavares - 23. a 54. Stastny, 25. Berglund, 33. Shattenkirk, 45. Oshie, 58. Tarasenko. Střely na branku: 27:40. Diváci: 16.170. Hvězdy zápasu: 1. Stastny, 2. Shattenkirk, 3. Oshie (všichni St. Louis).

Los Angeles - Philadelphia 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
45. Williams - 5. Giroux, 23. Simmonds. Střely na branku: 38:16. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Giroux (Philadelphia), 2. Regehr (Los Angeles), 3. Mason (Philadelphia).

Toronto - Vancouver 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
16. Gardiner, 17. Pánik, 25. Holland, 26. Lupul, 58. Clarkson - 36. D. Sedin (Vrbata), 49. Tanev. Střely na branku: 28:46. Diváci: 19.346. Hvězdy zápasu: 1. Bernier, 2. Holland, 3. Lupul (všichni Toronto).

Detroit - New York Rangers 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
35. Sheahan, 36. Glendening, 48. Helm - 10. Klein, 15. Nash. Střely na branku: 34:29. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Helm, 2. Howard (oba Detroit), 3. Talbot (NY Rangers).

Tampa Bay - Columbus 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
59. Palát - 3. Jenner, 13. Savard, 45. Skille. Střely na branku: 34:20. Diváci: 17.467. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Jenner, 3. Calvert (všichni Columbus).

Florida - Buffalo 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)
14. Boyes, 33. Kopecký, 40. Bjugstad (Fleischmann) - 32. Stafford, 36. Gionta. Střely na branku: 37:28. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Buffalo celé utkání, inkasoval tři branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 91,89 procenta. Diváci: 8597. Hvězdy zápasu: 1. Ekblad, 2. Bjugstad, 3. Kopecký (všichni Florida).

New Jersey - Washington 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
7. Eliáš - 4. Alzner, 30. Beagle, 33. Kuzněcov, 60. Laich. Střely na branku: 34:29. Diváci: 15.230. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Beagle (oba Washington), 3. Zubrus (New Jersey).

Nashville - Chicago 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
41. Wilson - 23. a 59. Hossa, 15. Saad. Střely na branku: 33:31. Diváci: 17.212. Hvězdy zápasu: 1. Saad, 2. Darling (oba Chicago), 3. Wilson (Nashville).

Dallas - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
24. a 40. Seguin, 12. Eakin, 59. Garbutt - 43. Andrighetto (Plekanec, Sekáč). Střely na branku: 29:17. Diváci: 16.098. Hvězdy zápasu: 1. Seguin, 2. Jamie Benn, 3. Garbutt (všichni Dallas).

Arizona - Boston 2:5 (1:2, 0:3, 1:0)
14. Vitale, 46. Boedker - 1. a 35. Marchand, 6. Miller, 29. Gagne, 40. Eriksson. Střely na branku: 26:33. Diváci: 13.114. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Rask, 3. Smith (všichni Boston).

Calgary - San Jose 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
18. Giordano, 38. Gaudreau (Hudler) - 21. Braun, 23. Couture, 50. Marleau. Střely na branku: 35:30. Diváci: 18.818. Hvězdy zápasu: 1. Couture (San Jose), 2. Rämö (Calgary), 3. Niemi (San Jose).