Buffalo - Carolina

Buffalo - Carolina - Útočník Buffala Sabres Chris Drury se raduje z gólu v zápase proti Carolině. Brankáře Cama Warda překonal a pomohl k výhře svého týmu 4:3. | foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Kotalík dal vítěznou branku Buffala Sabres

• 1
Buffalo - Hokejisté Buffala se ujali vedení ve finále Východní konference NHL, když ve třetím utkání série přehráli Carolinu 4:3. Autorem rozhodujícího gólu byl český reprezentant Aleš Kotalík, který se navíc přihrávkou podílel také na úvodním zásahu Sabres. V dresu Hurricanes jednou asistoval bek František Kaberle.

Také třetí souboj mezi Buffalem a Carolinou potvrdil vyrovnanost dané série.

Vítězné mužstvo se opět radovalo rozdílem pouhé jediné branky.

"Věděli jsme, že musíme naši hru zlepšit. Povedlo se," uvedl autor dvou zásahů v síti Caroliny, útočník Daniel Briere.

Gólman Ryan Miller se prezentoval dalším spolehlivým výkonem, když zneškodnil čtyřiadvacet střel Hurricanes.

Hostující Cam Ward naopak inkasoval čtyři branky z šestadvaceti ran a přepustil své místo zkušenějšímu Martinu Gerberovi.

"Musíme pokračovat v tvrdé práci. Vytvořili jsme si šance, ale nebylo jich dost."

"V závěru bylo pár střel zblokováno a Miller předvedl několik těžkých zákroků," komentoval průběh zápasu lídr produktivity play-off, Eric Staal.

Tahoun ofenzivy Caroliny zaznamenal v bojích o Stanley Cup již sedmnáct kanadských bodů, přičemž se prosadil v posledních třinácti utkáních v řadě.

Od vyrovnání rekordu NHL, který v roce 1981 vytvořil v dresu New York Islanders útočník Bryan Trottier, Staala dělí ještě pět bodově úspěšných střetnutí.

Buffalo do utkání vstoupilo opět bez zraněného zadáka Teppo Numminena. Na marodku týmu navíc v závěru zápasu přibyl další bek. Henrik Tallinder odstoupil pro blíže nespecifikované zranění horní části těla.

Na místo forvarda Thomase Vaneka nastoupil v útoku Buffala český mladík Jiří Novotný, který v play-off odehrál již dva duely v sérii s Ottawou Senators.

Skóre střetnutí v HSBC Aréně zahájil v patnácté minutě hostující Cory Stillman. Sabres kontrovali v poslední minutě úvodní třetiny. Na trestné lavici Caroliny seděl kapitán Rod Brind'Amour, když za asistence Aleše Kotalíka skóroval Chris Drury.

V prostřední dvacetiminutovce Buffalo svého soupeře předčilo ve střelecké aktivitě 18:9, což se podepsalo také na skóre. Hned ve druhé minutě dané hrací části poslal Sabres do vedení produktivní Daniel Briere, jenž využil další přesilovou hru.

Stejný hráč navíc v čase 28:28 obstaral také třetí zásah Buffala. Briere tak vsítil již svou sedmou branku v play-off. Zhruba o čtyři minuty později rozjásal fanoušky počtvrté český útočník Aleš Kotalík. Cama Warda překonal tvrdou střelou zpoza modré čáry v době, kdy rozhodčí signalizoval vyloučení hostujícího beka Mika Commodora.

Necelé dvě minuty před druhým odchodem do kabin snížil na 4:2 svým druhým gólovým zápisem v utkání zkušený Cory Stillman. V závěrečném dějství se Carolina vrátila zpět do hry díky kontaktní brance z hole Erica Staala, jemuž v početní převaze přihrával také František Kaberle.

Na srovnání skóre ovšem Hurricanes nedosáhli. Do konečného hvizdu zbývalo pouhých třináct vteřin, když Ryan Miller zneškodnil nebezpečný pokus Raye Whitneyho. Poslední střelu zápasu obstaral Matt Cullen, trefil ale pouze brusli bránícího Jasona Pominvilla.

Výsledek:

Finále Východní konference
Buffalo - Carolina 4:3 (1:1, 3:1, 0:1)
20. Drury (Kotalík), 22. a 29. Briere, 33. Kotalík - 15. a 39. Stillman, 56. Staal (Kaberle). Střely na branku: 33:27. Diváci: 18.690. Stav série: 2:1.