Jaromír Jágr v akci

Jaromír Jágr v akci - PRŮNIK. Český hokejový útočník Jaromír Jágr (vpravo), kterého se snaží v průniku zastavit Vitalij Višněvskij, se v utkání NHL proti Atlantě sice gólově prosadil, ale porážku neodvrátil. | foto: Keith Bedford, Reuters

Jágrův gól Rangers na vítězství nestačil

• 15
New York - Hokejisté Rangers utrpěli již čtvrtou porážku z posledních pěti utkání. Naposledy nestačili na Atlantu, která si z Madison Square Garden odváží dva body za výhru 3:1. Pod jedinou trefu Jezdců se za asistence Martina Straky podepsal Jaromír Jágr. Václav Prospal dovedl Tampu Bay k vítězství nad Carolinou.

Autorem vítězné branky utkání mezi Rangers a Atlantou se stal obránce Niclas Hävelid, jenž se radoval teprve ze své druhé trefy sezony.

Švédský reprezentant překonal svého krajana v brance domácího mužstva gólmana Henrika Lundqvista po náhodném nahození zpoza branky.

Vše se událo v průběhu 49. minuty, přičemž Lundqvist si sám holí nešťastně srazil puk do sítě.

Atlanta tak uťala smírný stav 1:1, který v zahajovací třetině stanovily zásahy Ilji Kovalčuka a Jaromíra Jágra.

Na finálních 3:1 ještě v poslední minutě upravil skóre aktivní útočník Marián Hossa, jenž zamířil do prázdné klece.

Slovenský střelec se tak nakonec dočkal gólu poté, co v prostřední třetině neproměnil trestné střílení. Osmadvacetiletý pravý křídelní útočník dosáhl své jubilejní 30. branky sezony, díky čemuž se vyrovnal na čele střelecké tabulky NHL Teemu Selännemu z Anaheimu.

"Málo jsme stříleli. Z přesilové hry vytěžíme jednu střelu zhruba za třicet vteřin. Pokud chceme být úspěšní, musíme vypálit a jít před branku," hledal příčinu neúspěchu Brendan Shanahan, jehož mužstvo neproměnilo ani jednu z šesti početních výhod.

"Hráči jsou už frustrovaní. Mít tak víc sebevědomí, možná bychom ten gól dali my. Vítězství by bylo naše, což by nás před pauzou pro All Star Game povzbudilo," dodal Shanahan, který za posledních devatenáct zápasů nastřílel pouhé dvě branky.

"Minulou sezonu jsme měli před olympijskou pauzou skvělou formu. Po návratu už nám to tak nešlo. Doufejme, že letos to bude naopak," řekl zklamaný Jaromír Jágr.

Brian Gionta zavelel k obratu New Jersey

Do konce normální hrací doby střetnutí mezi New Jersey a Philadelphií zbývalo pouze 21 vteřin, když domácí útočník Brian Gionta srovnal stav na 3:3. Nejlepší střelec Ďáblů navíc ještě neřekl své poslední slovo.

Po bezgólovém prodloužení přišly na řadu samostatné nájezdy, ve kterých se dokázal jako jediný prosadit právě Gionta. Úvodní střelec Philadelphie Simon Gagne totiž nezamířil přesně a pokusy Petera Forsberga a Mika Richardse zneškodnil zkušený brankář Martin Brodeur.

Tým českého kapitána Patrika Eliáše, který zaznamenal dvě asistence, v zápase zvítězil 4:3 na nájezdy a navýšil tak svůj náskok na čele Atlantické divize nad druhými Rangers na rozdíl třinácti bodů.

Flyers neuspěli, přestože se v utkání třikrát ujali vedení. Poprvé se tak stalo už v 3. minutě, kdy měl Brodeur zakrytý výhled při střele Ryana Potulnyho. New Jersey kontrovalo ještě v dané hrací části. Přesilovou hru využil Scott Gomez, přihrávali Brian Rafalski a Patrik Eliáš.

Na další změnu stavu si diváci v Continental Airlines Aréně museli počkat až do 42. minuty. Na radosti jim však příliš nepřidala, skóroval totiž hostující Kyle Calder. V čase 47:58 však uspěl dorážející Jamie Langenbrunner, po jehož letošní šestnácté trefě svítil na ukazateli skóre stav 2:2.

Necelých osm minut před koncem normální hrací doby putoval na trestnou lavici domácí bek Brad Lukowich, načež Flyers udeřili potřetí zásluhou Simona Gagneho. Ve zmiňované 60. minutě ovšem při závěrečné hře New Jersey bez brankáře opětovně srovnal Brian Gionta.

Prospal a Kuba dovedli Tampu Bay k vítězství

Čeští hokejisté působící v celku Tampa Bay sehráli klíčovou roli v duelu proti obhájcům Stanley Cupu z Caroliny. Obránce Filip Kuba se v čase 57:06 zasloužil o vyrovnávající branku na 5:5. Asistenci si připsal Václav Prospal, který v utkání zaznamenal celkově tři body (1+2). Odchovanec jihočeského hokeje navíc následně proměnil také samostatný nájezd a stal se jediným úspěšným střelcem závěrečného rozstřelu.

Blesky si díky trefě českého reprezentanta odváží z ledu arény RBC Center dva body za vítězství 6:5. "Je důležité vítězit v soubojích s divizními rivaly. Zvládli jsme to i přes nepříznivý vývoj střetnutí. Sice až na nájezdy, ale pořád jsou to dva body. S výsledkem jsme spokojeni," uvedl Václav Prospal.

"Nejdůležitější v dnešním zápase byla bojovnost. Tolikrát jsme smazali vedení soupeře až se nám to povedlo otočit. Pro tým je to skvělé a navíc si to zasloužil," uvedl trenér vítězů John Tortorella, jehož svěřenci v utkání třikrát prohrávali.

Erat s Havlátem skórovali ve vzájemném duelu

Krize hokejistů Chicaga nebere konce. V souboji na ledě silného Nashvillu utrpěli Blackhawks už devátou porážku v řadě. Predátoři, v jejichž brance dostal před Tomášem Vokounem podruhé za sebou přednost Chris Mason, trápícího se soupeře udolali v poměru 6:3. První hvězdou utkání byl vyhlášen elitní centr domácího mužstva David Legwand, autor hattricku a asistence. Ocenění se dočkali také Martin Erat (1+2) a chicágský Martin Havlát, jenž zkorigoval porážku jednou brankou a asistencí.

"Legwand odehrál famózní zápas. Je to jeden z nejlepších bruslařů, které jsem kdy viděl. Nechybí mu ani technika. Záleží to jen na něm, zda si dokáže udržet vyrovnanost výkonů," pochválil svého spoluhráče z útoku Paul Kariya. Legwand dosáhl svého premiérového hattricku v NHL a zlepšil se již na celkových 97 zásahů, čímž překonal historický klubový rekord Scotta Walkera.

Hamrlík asistoval u triumfu Calgary

Šesté střetnutí sezony mezi Edmontonem a Calgary, které je mezi fanoušky označováno za Bitvu o Albertu, mělo zcela jednoznačného vítěze. Z letošního čtvrtého triumfu nad svými rivaly se radovali hostující hokejisté Calgary. Výhru 4:0 dvěma asistencemi podpořil český obránce Roman Hamrlík, jehož tým se tak vyhoupl před Vancouver do čela Severozápadní divize.

"Důležité je, kde figurujete až na konci sezony. Co se děje v průběhu ročníku, není podstatné, když nedosáhnete svého cíle. Přesto je to pěkné, být opět první," uvedl útočník Calgary Marcus Nilson.

Plameny, hrající bez zraněného kapitána Jarome Iginly, se v utkání proti Olejářům mohli spolehnout na bezchybného Miikku Kiprusoffa. Finský gólman kryl všech 32 ran soupeře a uhájil svou šestou nulu sezony. Do střelecké listiny se zapsali Matthew Lombardi, Dustin Boyd, Alex Tanguay a obránce Dion Phaneuf, který byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Ručinský bodoval už popáté za sebou

Útočník týmu St. Louis Martin Ručinský se bodově prosadil už v pátém duelu v řadě. Svou úspěšnou sérii, jenž momentálně čítá jednu branku a čtyři přihrávky, naposledy prodloužil na ledě San Jose, kde asistoval u jediné trefy zápasu z hole Billa Guerina. Domácí Žraloci nedokázali najít recept na gólmana Manny Legaceho, načež Bluesmani uhájili nejtěsnější vedení 1:0.

Legace zneškodnil 31 střeleckých pokusů San Jose a mohl se radovat z třetího čistého konta sezony a celkově šestnáctého kariéry. Trenér St. Louis Andy Murray se stal dvanáctým aktivním koučem v NHL, jenž absolvoval 500 zápasů. Pod vedením Murrayho, jenž s týmem podepsal smlouvu 11. prosince, se Bluesmani vrátili zpět do boje o play-off, když z dvaceti představení hned šestnáctkrát bodovali a celkově zaznamenali dvanáct vítězství.

Colorado se dočkalo výhry nad Detroitem

Dlouhých sedm zápasů čekali hokejisté Colorada na vítězství nad celkem Detroitu. Klíčovou roli u triumfu v poměru 3:1 sehrál především gólman Peter Budaj. "S každým dalším zápasem mu narůstá sebevědomí. Podává skvělé výkony," pochválil slovenského reprezentanta autor vítězného gólu Andrew Brunette.

Budaj čelil celkově 28 ranám Red Wings, přičemž za jeho zády skončil pouze jeden puk z hole Valtteri Filppuly. Po neúspěchu s Columbusem tak Detroit, který do zápasu nasadil až třetího gólmana Joey MacDonalda, padl podruhé za sebou. "Odchytal jsem dobrý zápas. Po první třetině jsem se usadil a dařilo se mi i proti dorážkám," uvedl MacDonald, který nastoupil poté, co Chrise Osgooda vyřadila chřipka.

Pittsburgh deklasoval Toronto

Debaklem skončil pro hokejisty Toronta souboj na ledě Pittsburghu. Tučňáci svého soupeře rozstříleli 8:2, přičemž nejvíce se činili Mark Recchi (3+1), Jevgenij Malkin (0+5) a Sidney Crosby (1+2). Pět z celkových osmi branek Pittsburgh nasázel během přesilových her. Zkušený útočník Mark Recchi využil v rozmezí 18. a 25. minuty hned tři početní výhody za sebou, díky čemuž dosáhl svého sedmého hattricku kariéry. "Cítil jsem se skvěle. Když navíc dostáváte tak přesné přihrávky, vše jde mnohem snadněji," uvedl Recchi.

Zbyněk Michálek byl vyhlášen první hvězdou utkání

Svěřenci trenéra Wayne Gretzkého prohrávali po dvou třetinách na ledě Los Angeles 1:2. Nepříznivý vývoj střetnutí však Phoenix v závěrečné dvacetiminutovce dokázal zvrátit, když dvěma góly otočil skóre na 3:2. Na vyrovnávající brance na 2:2 z hole Ladislava Nagye se asistencí podílel český reprezentační obránce Zbyněk Michálek, jenž figuroval také u prvního zásahu Coyotes. Vítězný gól vsítil v čase 58:21 Travis Roche, když využil přesilovou hru nařízenou po faulu domácího Dereka Armstronga.

Výsledky zápasů:

New Jersey - Philadelphia 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:2 - 0:0)
16. Gomez (Eliáš), 48. Langenbrunner, 60. Gionta (Eliáš), rozhodující nájezd Gionta - 3. Potulny, 42. Calder, 54. Gagne. Střely na
branku:
38:23. Diváci: 16.621.

New York Rangers - Atlanta 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky: 9. Jágr (Straka)
- 5. Kovalčuk, 49. Hävelid, 60. Marián Hossa. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18.200.

Washington - Florida 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
4. Zubrus - 23. a 60. Gelinas, 26. Stümpel, 52. Peltonen. Střely na branku: 18:42. Diváci: 13.877.

Boston - Ottawa 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
36. a 60. Heatley, 18. Phillips. Střely na branku: 18:39. Diváci: 17.565.

Montreal - Buffalo 4:3 (2:0, 1:2, 1:1)
8. Latendresse (Plekanec), 20. S. Koivu, 25. Bouillon, 58. Ryder - 30. a 49. Briere, 37. D. Roy (Kotalík). Střely na branku: 31:27. Diváci: 21.273.

Pittsburgh - Toronto 8:2 (3:1, 2:0, 3:1)
18., 32. a 35. Recchi, 5. J. Staal, 9. J. Ruutu z trestného střílení, 45. Crosby, 52. Ouellet, 55. Malone - 4. O'Neill (Kubina), 54. B. Bell. Střely na branku: 30:28. Diváci: 17.132.

Minnesota - Dallas 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
54. M. Koivu - 30. Hagman, rozhodující sam. nájezd S. Barnes. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.568.

Carolina - Tampa Bay 5:6 po sam. nájezdech (2:1, 2:3, 1:1 - 0:0)
6. a 19. E. Staal, 21. Ray Whitney, 28. Ladd, 50. S. Walker - 7. a rozhodující sam. nájezd Prospal, 24. Lecavalier, 29. Ranger, 33. St. Louis (Prospal), 58. Kuba (Prospal). Střely na branku: 35:29. Diváci: 18.196.

Colorado - Detroit 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)
10. Laperriere, 50. Brunette, 60. Sakic - 16. Filppula. Střely na branku: 31:28. Diváci: 18.007.

Nashville - Chicago 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
36., 49. a 60. Legwand (u první a druhé Erat), 8. Erat, 8. Dumont, 59. K. Timonen - 10. Havlát (Vrbata), 10. C. MacDonald, 42. D. Keith (Havlát). Střely na branku: 35:30. Diváci: 17.113.

San Jose - St. Louis 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Branka:
39. Guerin (Ručinský). Střely na branku: 31:13. Diváci: 17.496.

Edmonton - Calgary 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
16. Lombardi (Hamrlík), 34. Boyd (Hamrlík), 39. Tanguay, 44. Phaneuf. Střely na branku: 32:23. Diváci: 16.839.

Los Angeles - Phoenix 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)
3. Frolov, 6. Kopitar - 19. J. Gratton (Z. Michálek), 54. Nagy (Z. Michálek), 59. Roche. Střely na branku: 30:35. Diváci: 18.346.