Dominik Hašek zasahuje | foto: Reuters

Hašek vychytal nulu na ledě Anaheimu

• 53
Anaheim - Třetí zápas finálové série Západní konference mezi hokejisty Anaheimu a Detroitu skončil jednoznačným triumfem hostujících Red Wings. Tým brankáře Dominika Haška, který zneškodnil 29 střeleckých pokusů Ducks a uhájil svou druhou nulu v play-off, uspěl v poměru 5:0. Útočník Tomas Holmström se blýskl třemi body (2+1).

Po dvou těsných výsledcích z ledu Detroitu, kdy oba celky dosáhly jednoho vítězství, se finálová série Západní konference přesunula do Anaheimu.

Hokejisté Ducks, kteří v úvodních dvou zápasech přestříleli svého soupeře v poměru 65:46, však střetnutí před vlastními fanoušky absolutně nezvládli.

Detroit v čele s bezchybným Dominikem Haškem a aktivním Tomasem Holmströmem se tak ujal vedení v sérii 2:1 na zápasy.

"Všechny čtyři útočné formace byly úspěšné. Gólová produkce se tak rozložila mezi více hráčů. Odehráli jsme opravdu dobrý zápas. Jsem si jistý, že se v odvetě Anaheim určitě zlepší," uvedl Tomas Holmström.

Čtyřiatřicetiletý švédský útočník byl s bilancí dvou gólů a jedné asistence označen za první hvězdu utkání. Kromě tří bodů si však odnesl ze zápasu také krvavý šrám na hlavě po tvrdém bodyčku hned od dvou hráčů Anaheimu. Zhruba v polovině duelu si na něj u mantinelu vyšlápli Rob Niedermayer a Chris Pronger.

"Zašili mi to a na začátku třetí třetiny jsem byl opět připraven," dodal Homlström.

Detroit otevřel brankový výčet zápasu v 12. minutě. Johan Franzén zakončil rychlý protiútok střelou do odkryté části branky po skvělé přihrávce Michaela Samuelssona. Svěřenci trenéra Mika Babcocka tak dosáhli premiérového gólu v sérii při hře s vyrovnaným počtem hráčů na ledě.

Klíčovou pasáží utkání byl přelom mezi zahajovací a prostřední dvacetiminutovkou. V čase 19:17 na sebe poprvé výrazně upozornil Tomas Holmström, když střelou z pravého kruhu potrestal vyloučení Chrise Prongera.

V průběhu 24. minuty pak hokejisté Red Wings dokázali dvougólové vedení dokonce zdvojnásobit. Domácího gólmana Jean-Sebastiena Giguerea nejprve vyhnal na střídačku šťastný gól Todda Bertuzziho. Kontroverzní útočník těžil z prudkého pasu před branku v podání Daniela Clearyho, načež puk skončil v síti po odrazu od jeho brusle.

Střídajícího Ilju Bryzgalova navíc po pouhých 17 vteřinách hry gólově přivítal produktivní Tomas Holmström. Své druhé trefy v zápase dosáhl dorážkou z brankoviště po předchozí střele Pavla Dacjuka. V závěrečné třetině ještě upravil stav na konečných 5:0 útočník Valtteri Filppula, skórující po křižné přihrávce Tomase Holmströma.

Skvěle chytající Dominik Hašek se necelých devět minut před uplynutím řádné hrací doby blýskl zákrokem při brejku Andy McDonalda a podtrhl tak svůj bezchybný výkon, díky němuž dosáhl své letošní druhé a celkově čtrnácté nuly v bojích o Stanley Cup.

Výsledek:

Finále Západní konference - 3. zápas:

Anaheim - Detroit 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)
12. Franzén, 20. a 24. Holmström, 24. Bertuzzi (Lang), 51. Filppula. Brankář vítězů Dominik Hašek kryl 29 střel a uhájil své druhé čisté konto v letošním play-off. Střely na branku: 29:28. Diváci: 17.358. Stav série: 1:2.