Hašek jistil výhru Detroitu další nulou

• 41
Raleigh - Už jen jediná výhra stačí hokejovému brankáři Dominiku Haškovi a jeho Detroitu k tomu, aby získal vytoužený Stanleyův pohár. Ve čtvrtém utkání finálové série vyhrál Detroit v Carolině 3:0 a na zápasy vede už 3:1. Hosté tentokrát nepřipustili nekonečné prodloužení, suverénním výkonem Carolinu přehráli a Hašek vychytal čisté konto, už šesté v letošním play off. Překonal ho jen kapitán soupeře Ron Francis, jeho střela se ale odrazila od tyče zpět k českému gólmanovi, který puk schoval do lapačky.

Detroit vyhrál v Carolině oba dva zápasy, ve druhém z nich předvedl snad nejlepší výkon v letošním play off, pomineme-li výhru 7:0 v posledním semifinále s Coloradem.

Hostující hráči se vyrovnali soupeři v nasazení a předčili ho nápaditou kombinační hrou, začínající už od jistých obránců. "Je dobře, že jsme se do nich takhle pustili hned od začátku," řekl útočník Brendan Shanahan agentuře AP. "V předešlých sériích nám vždy trvalo, než jsme se dostali do zápasu."

Domácí přesto dlouho drželi nerozhodný výsledek. Skóre otevřel až téměř v polovině zápasu Brett Hull, který usměrnil těžce zpracovatelnou přihrávku od Deverauxe přes celé útočné pásmo z první rovnou do sítě. Pár minut nato mohl vyrovnat Francis, pod bleskově se přesouvajícím Haškem ale trefil jen tyčku.

Detroit svůj těsný náskok zvýšil ve čtvrté minutě poslední třetiny, kdy obránce Fischer našel nádhernou křížnou přihrávkou přes celé pásmo volného Larionova, jenž už puk jen usměrnil do prázdné branky.

Fischer pak ještě mohl ovlivnit vývoj zápasu, když měl být za hrubý krosček za brankou vyloučen na pět minut. Rozhodčí ale jeho faul přehlédli a Carolina  už při hře pět na pět kontaktní gól nevstřelila. Vedle precizní obrany tomu zabránil i výkon Dominika Haška, který kryl všech 17 střel domácích a v první třetině bravurním výjezdem zlikvidoval šanci Colea.

Detroit tentokrát držely hvězdy: vedle Hulla a Larionova dal gól i Shanahan, kterého chytrou přihrávkou našel v protiútoku v závěru utkání dva na dva Fjodorov. Ten hrál skvěle po celý zápas, hlavně na začátku neustále hrozil rychlostí a šikovnými kličkami.

"Jsme blízko, ale ještě se musíme soustředit, ještě nemůžeme volat hurá," brzdil kouč Detroitu Scotty Bowman předčasný optimismus na pozápasové tiskové konferenci.

Předtím v závěru utkání všichni diváci vstali a i přes prohru aplaudovali domácímu týmu. Jakoby mu děkovali za uplynulý ročník, jakoby tušili, že ho v této sezoně vidí naposled. Rozjetý Detroit už cítí vůni Stanley Cupu a páté utkání hraje doma.

Carolina Hurricanes - Detroit Red Wings 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky:
27. Hull (Deveraux, Olausson), 44. Larionov (Fischer, Robitaille), 55. Shanahan (Fjodorov, Chelios). Rozhodčí: Koharski, Devorski - Morin, Schachte. Vyloučení: 3:3. Střely na branku: 17:27. Diváci: 18.982. Výsledky předešlých utkání: 3:2 v prodl., 1:3, 2:3 v prodl. Stav série: 1:3.

Statistiky českých hráčů (za klubem je uveden počet  bodů  v  kanadském hodnocení (góly + přihrávky), střely   na branku,  +/- body za účast na ledě při  vstřelených a obdržených gólech a čas strávený na ledě v minutách):

Jiří FISCHER (Detroit), 1 (0+1), 1, +1 (20:54)
Marek MALÍK (Carolina), 0, 0, -1 (21:27)
Josef VAŠÍČEK (Carolina), 0, 1, -1 (12:29)
Jaroslav SVOBODA (Carolina), 0, 0, 0 (11:25)
Gólman
Dominik HAŠEK (Detroit), 17 střel/0 gólů (59:58)

Detroitský obránce Jiří Fischer padá po srážce u mantinelu s Erikem Colem z Caroliny

Dominik Hašek likviduje šanci Rona Francise (vlevo) a Batese Battaglii z Caroliny

Igor Larionov dává druhý gól Detroitu ve čtvrtém finálovém zápase Stanley Cupu s Carolinou. Rok 2002.

Ron Francis trefuje pod padajícím Dominikem Haškem tyč a gólman vzápětí odražený puk kryje.