Forsberg oddálil Haškův sen

• 46
New York - Peter Forsberg rozhodl brankou v prodloužení pátý zápas play off NHL mezi Detroitem a Coloradem, který skončil vítězstvím hostujících Avalanche v poměru 2:1, a výrazně tak oddálil sen českého brankáře poražených Dominika Haška o zisku Stanley Cupu. Forsberg navíc asistoval na první branku svého týmu a upevnil si tak postavení nejproduktivnějšího muže play off. Colorado vede v sérii 3:2 na zápasy a o svém postupu do finále Stanleyova poháru může rozhodnout už ve středu, kdy bude mít výhodu domácího ledu.

Skóre pátého utkání otevřel v 18. minutě Steve Reinprecht, kterého Forsberg po úniku uvolnil bekhendovou přihrávkou. Jenže už poosmé v této sérii Colorado o vedení přišlo. V úvodu poslední třetiny vyrovnal při přesilovce Steve Yzerman, jehož branka se podobala Reinprechtovu gólu. Oba hráči projeli kolem branky a poslali puk ke gólmanově bližší tyčce.

Yzerman zaznamenal 67. gól v play off, čímž vyrovnal rekord Gordieho Howea. Legendární útočník dosáhl tohoto výkonu v 19 sezónách, kdy se dostal do play off, Yzerman už při své šestnácté účasti v nadstavbové části.

Rozhodnutí padlo v sedmé minutě prodloužení. Obránce Colorada Darius Kasparaitis vyslal dlouhou přihrávkou do protiútoku Briana Willsieho. Ten se pokoušel přihrát Chrisovi Drurymu, ale puk prošel až k Forsbergovi, který se natlačil před Dominika Haška, oklamal ho tělem a zavěsil střelou zápěstím nad gólmanovo pravé rameno.

"Byl jsem trochu nervózní, když jsem jel na Haška. V prodloužení moc často šanci jet v úniku nemáte, ale povedlo se," řekl Forsberg, který s devíti brankami vede spolu se svým spoluhráčem Joem Sakikem střeleckou tabulku play off.  Švéd kvůli zdravotním problémům vynechal základní část sezóny, ale ve Stanley Cupu září. "Už jsme si na to zvykli a je to velmi příjemné," prohlásil o Forsbergově formě Sakic. "Při gólu to udělal znovu skvěle a pro nás to znamenalo důležité vítězství."

Trochu ve Forsbergově stínu zůstává další hrdina Colorada. Brankář Patrick Roy pochytal 26 střel, včetně čtyř pokusů v prodloužení, a vyhrál své čtyřicáté prodloužení z 56 nastavovaných zápasů. "I na tohle jsme už zvyklí," prohlásil Sakic. "Když máte nejlepšího brankáře, zůstáváte ve hře," dodal.

Hašek kryl 27 střel, ale ve statistice zápasů play off, které se prodlužovaly, si pohoršil. Nyní má na kontě dvanáct vítězství a jedenáct proher. Detroit letos vyhrál v nadstavbové části pouze jedno prodloužení a ve třech byl neúspěšný.

Západní konference:

Detroit - Colorado 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
41. Yzerman - 18. Reinprecht, 67. Forsberg. Střely na branku: 27:29. Diváci: 20.058. Výsledky předešlých zápasů: 5:3, 3:4 v prodl., 2:1 v prodl., 2:3. Stav série: 2:3.

Statistiky českých hráčů (za klubem je uveden počet  bodů  v  kanadském hodnocení (góly + přihrávky), střely   na branku,  +/- body za účast na ledě při  vstřelených a obdržených gólech a čas strávený na ledě v minutách)

Radim VRBATA (Colorado) 0, 3, 0, 9:25
Milan HEJDUK (Colorado) 0, 1, 0, 21:20
Martin ŠKOULA (Colorado) 0, 0, 0, 14:14
Jiří FISCHER (Detroit) 0, 0, -1, 22:04
Gólman:
Dominik HAŠEK (Detroit) 29 střel/2 góly

Centr Colorada Peter Forsberg (21) střílí za záda Dominika Haška rozhodující gól v prodloužení pátého utkání Západní konference, v němž Detroit podlehl 1:2