Útočník národního týmu Jiří Sekáč. | foto: Český hokej / Ondřej Kalát

První trénink v Rize: kabiny bez stropů, lepší led než v O2 aréně a tuhé nohy

  • 11
Když se hokejoví reprezentanti v úterý ráno probudili v rižském hotelu, cítili úlevu. Konečně po dvou dnech odemkli dveře svých pokojů a vyrazili na společnou snídani. Právě jim skončila dvoudenní povinná individuální karanténa a čekal je první trénink před MS v Lotyšsku.

Pešánovi vyvolení borci se poprvé od příletu setkali tváří v tvář. „Nebylo to dlouhé odloučení. Vždyť jsme si povídali na WhatsAppu a třeba já jsem během odpočinku nakoukal seriály. Poslední týdny byly hektické, takže mi to polehávání prospělo,“ říkal útočník Jiří Sekáč v on-line rozhovoru s českými médii.

V jídelně už podle tradice tamní kuchaři zásobovali národní tým lahůdkami všeho druhu. Jen je tentokrát hráči nemuseli lovit z tašek, ale rovnou se nanášelo na stůl. „Zajímavé to bylo. Každý si dal tolik, na co se cítil. Ale někdo ještě neměl ani dojezeno a už přinášeli další jídlo,“ usmíval se Sekáč.

Brankář Roman Will na tréninku české reprezentace v Rize.

Útočník hokejového národního týmu Jiří Smejkal se občerstvuje během prvního tréninku v lotyšské Rize.

Hráči se pořádně nasytili, poklábosili, aby už za chvíli vyrazili poprvé na obhlídku Olympijského centra. Haly, kde absolvují minimálně skupinovou část šampionátu. A na místo, které primárně neslouží hokejovým zápasům a je pro tento účel za miliony eur zrekonstruované.

Ve sportovním olympijském centru Elektrum se obvykle prohánějí basketbalisté, gymnastky, volejbalisté, nebo atleti. „Jo, bylo to jiné. Před kabinami nám stojí dva basketbalové koše,“ pobavilo útočníka Filipa Zadinu.

„A já musím říct, že se mi líbí, jak Lotyši halu připravili. Máme tu spoustu místa,“ chválil si Sekáč.

Kabinu má národní tým prostornou, větší než při mistrovství světa v Dánsku. V provizoriu ale nebývá nikdy nic stejné. „Nemáme tady stropy. To jsem nikdy nezažil,“ culil se Zadina.

Bublina v Rize

K hokejistům se po dvou dnech v individuální karanténě a prvním tréninku přece jen dostala jedna dobrá zpráva.

Direktoriát turnaje alespoň mírně povolil tvrdá pravidla a umožní jednotlivým týmům strávit společný čas na terase místního hotelu třikrát denně v délce 45 minut.

Český tým se poprvé na čerstvý vzduch dostane nejdříve v pátek. Nejprve totiž musí absolvovat třídenní týmovou karanténu. 

Narychlo stavěné kabiny nahuštěné na sebe jsou jen součástí otevřeného prostoru. Kolem jsou slyšet ostatní výpravy, diskuze z chodeb a dokonce i praskání ledu a třískot kotoučů o plexisklo z nedalekého kluziště.

„Slyšíme všechny kolem sebe. Když posloucháme písničky, je to všelijaký mix ze všech ostatních šaten. Musíme všechny rušivé věci kolem přijmout a vzít je, jak jsou,“ míní forvard Detroitu.

Kolem Čechů sídlí z jedné strany mužstvo Bělorusů, na té druhé je svírají Švýcaři. „Až tam budou dva týmy, bude slyšet, jak trenéři zvyšují hlas. Na to si musíme dát pozor. Když budeme hrát s Rusy a skóre se nebude vyvíjet v jejich prospěch, třeba na nás rozjitřenou atmosféru budou jen hrát,“ zamýšlí se Libor Šulák.

Zkušený Sekáč hrající dlouhodobě v Rusku ale soudí: „Jiné týmy by musely být hodně potichu, aby něco zaslechly. A jazyková bariéra asi také nebude jednoduchá.“

„Asi by se nám hodil překladatel,“ směje se Filip Zadina.

Národní tým na prvním tréninku v Olympijském centru Elektrum v Rize před startem mistrovství světa.

Organizační nezvyklosti zákulisí šampionátu však přebíjí poměrně příjemné překvapení z podmínek panujících na hlavní scéně, kde už v pátek bude rušno. „Led je tvrdší než v O2 aréně. Tam byl kvůli horku moc měkký,“ pochvaloval si obránce Libor Šulák.

Zato kluziště je možná prostorné až příliš. „Hřiště je obrovské. Bude to hodně o nohách, bruslení a udýchání střídání. Ale led je tvrdý a rychlejší,“ vstřebával první dojmy Zadina.

Víc místa pro souhru se náramně hodí do přesilovek, na nichž už český tým pracuje směrem k prvnímu utkání ve skupině s Ruskem.

Transporty do tréninkové haly

Zvláštní bude celý šampionát. Hokejisté se nyní připravují v hlavní hale pro své zápasy. K dispozici budou mít také halu Daugava vzdálenou od místa konání 20 minut autobusem.

Hráči se však musejí převlékat už v Olympijském centru Elektrum. Brankáři proto naskočí do autobusu v plné zbroji i s bruslemi a betony, spoluhráči z pole mohou díky lehčí výstroji nazouvat brusle až na místě.

„Nevadí mi to. Brusle si vezmu do ruky, nasednu, ale hlavně nesmíme nic zapomenout,“ smál se zadák Libor Šulák.

Kouč Pešán hned kromě poctivého pilování početních výhod nařídil ostrý trénink, jehož náplní byla cvičení rovnovážných situací dva na dva, napadání, odstoupené obrany a speciální prvky pro úvodní duel s Ruskem. Ty zatím pečlivě tají.

„Trénink byl náročnější, ale to polehávání na pokojích jsme rozjezdili. Všichni byli nažhavení a chtěli makat. Jen jsme měli trochu tužší nohy. Uvidíme, jaké tempo bude zítra. Po dvou dnech volna nebývá trénink perfektní,“ líčil Zadina sehrávající se s vrstevníkem Chytilem a zkušeným třicátníkem Zohornou.

Zato Šulák už se od prvních minut v Rize nejspíš připravuje na roli kreativního beka pro přesilovky hned za Hronkem. „Byl bych moc rád, kdyby to tak bylo. Využil bych tu šanci naplno, abych týmu maximálně pomohl,“ slíbil.

„Každopádně jsme si moc užili, že můžeme být zase na ledě,“ uzavřel Zadina. Pro hokejisty už šampionát ve zvláštních podmínkách centra Elektrum vlastně zostra začal. Jestlipak brzy připraví českým fanouškům i elektrizující zážitek doma u obrazovek.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.