Dánové  Morten Green, Nichlas Hardt a Mads Christensen (zleva) se radují z gólu v zápase se Slovenskem.

Dánové Morten Green, Nichlas Hardt a Mads Christensen (zleva) se radují z gólu v zápase se Slovenskem. | foto: AP

Trapas slovenských hokejistů. Dánsko jim dalo šest gólů, vyhrálo i Finsko

• 245
Hokejisté Dánska na mistrovství světa sice porazili dva favority a jsou jeho největším překvapením. Jenže tohle byla totální porážka. Slovensko znemožnili šesti góly během prvních 14 minut.

Dánové pokračují ve spanilé jízdě turnajem. Tímto drtivým vítězstvím se velmi přiblížili k historickému úspěchu. K jistotě čtvrtfinálové účasti potřebují získat bod.

Ve druhém utkání Finové porazili Bělorusko 2:0 a taky mohou reálně pomýšlet na postup dál.

SLOVENSKO - DÁNSKO 0:6

Slováci hráli necelých čtyřiadvacet hodin před zápasem proti Kazachstánu. Jejich kanadský kouč Glen Hanlon to viděl jako výhodu. "Prvních čtyřicet minut bude výhoda na naší straně, oni dlouhou nehráli a kvůli rozbruslení musí brzo vstávat. Vlétneme na ně!" řekl.

Jenže se ošklivě zmýlil. Za čtyřicet minut nebylo o co hrát, a jestli někdo na někoho vlétnul, tak to byli Dánové. První tři střely, první tři góly. Brankář Peter Budaj odjel na střídačku bez jediného úspěšného zákroku.

Všechny branky byly v podstatě stejné. Využitá přesilovka po přesné střele z dálky. Budaje vystřídal Staňa, jenže i slovenský náhradník dostal tři góly. V čase 13:42 to bylo 6:0, když opět od modré vypálil obránce Steffan Lassen. "Popravili jsme je. Zdálo se, že nám všechno vyjde," řekl dánský kapitán Jesper Damgaard.

Pak už se zápas jen dohrával. Slovákům nebylo souzeno, aktivní Richard Pánik nebo Marek Svatoš však v dobrých šancích dánského brankáře Galbraitha nepřekonali. Sekera trefil tyčku, Čiernik nedokázal zasunout puk do prázdné brány...

Na tohle utkání musí Slováci velmi rychle zapomenout, naopak Dánové mohou snít o čtvrtfinále. Jejich pohádka pokračuje (více o dánském zázraku čtěte ZDE).

Je to pro ně historické vítězství, šest gólů dali v jednom zápase na světovém mistrovství jen v roce 2008 Itálii. Alexander Sundberg se rozplýval: "Cítím se skvěle, je to úžasné!" Naopak slovenský mladík Tomáš Tatar jen hlesl: "Nevím, jak si to vysvětlit. Ale je to sport, to se stává."

Branky a nahrávky: 2. Regin (Boedker, D. Nielsen), 5. Larsen (Damgaard, Regin), 5. Christensen II (Green, Regin), 11. Madsen (D. Nielsen, Eller), 13. Green (Degn), 14. Lassen (Eller, Madsen). Rozhodčí: Hansen (Nor.), Lärking (Švéd.) - Eglitis (Lot.), Kalivoda (ČR). Vyloučení: 7:1. Využití: 0:3. Diváci: 4442.

Slovensko: Budaj (5. Staňa) - Majeský, Sekera, Graňák, Lintner, Starosta, Mihálik, Frühauf - Čiernik, Zagrapan, Svatoš - Pánik, Podkonický, Bartovič - Bulík, Dravecký, Tatar - Kukumberg, Macho. Trenér: Glen Hanlon.

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Boedker, D. Nielsen, Christensen I, Damgaard - Madsen, F. Nielsen, Eller - Hardt, Christensen II, Regin - Degn, Green, Jakobsen - Sundberg, Dresler, Lykkeskov. Trenér: Per Bäckman.

Finsko - Bělorusko 2:0

Favorizovaní Seveřané byli od začátku lepší, gólově se však dokázali prosadit až ve druhé třetině. V prvním dějství své šance neproměnili Aaltonen, Kontiola ani Kapanen, jenž trefil tyč.

Skóre se poprvé měnilo až ve 28. minutě, kdy se v přesilové hře prosadil Immonen. Značnou střeleckou převahu proměnil poté Hytönen a zajistil Finsku zisk tří bodů.

HOP. Finský hokejista Leo Komarov uskakuje střele tak, aby co nejvíce zastínil výhled brankáři Běloruska Andreji Mezinovi.

Další branka již nepadla. Niskala trefil tyč a Korpikoski v dobré pozici nemířil přesně. Duel mohl v samém závěru zdramatizovat při power play Grabovskij, Rinneho však o čisté konto připravit nedokázal.

Branky a nahrávky: 28. Immonen (Miettinen), 33. Hytönen (Pihlström, Puistola). Rozhodčí: Looker (USA), Sjöberg - Sabelström (oba Švéd.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 5273. Třetiny: 0:0, 2:0, 0:0.

Finsko: Rinne - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola - Immonen, Miettinen, J. Jokinen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Hytönen, Korpikoski, Pihlström - Hahn, Osala, Komarov - Santala. Trenér: Jukka Jalonen.

Bělorusko: Mezin - Salej, Kolosov, Stasenko, Denisov, Rjadinskij, Gotovec, Kosťjučenok - Ugarov, Kaljužnyj, Grabovskij - Meleško, Stas, Děmagin - Kulakov, Stefanovič, Kovyršin - Michalev, Čupris, Seňkevič - Drozd. Trenér: Eduard Zankovec.